خانه / قران كريم / آیات متشابه و روایات اهل بیت علیهم السّلام

آیات متشابه و روایات اهل بیت علیهم السّلام

آیات متشابه و همچنین روایات اهل بیت علیهم السّلام

بسم الله الرّحمن الرّحیم
سلام علیکم

از امام و پیشوا هادی علیه ‏السلام روایت شده که فرمود: چنین نیست که هر آیه متشابهی حجّت باشد، مثل آیاتی که مأموریم به آن هم اخذ کرده و همچنین از آن هم پیروی کنیم، چنانکه خدای تعالی می‏فرماید:
هُو همچنینَ الَّذِی أَنْزَلَ عَلَیْک الْکِتابَ مِنْهُ آیاتٌ مُحْکَماتٌ هُنَّ أُمُّ الْکِتابِ وأُخَرُ مُتَشابِهاتٌ فَأَمَّا الَّذِینَ فی قُلُوبِهِمْ زَیْغٌ فَیَتَّبِعُونَ ما تَشابَهَ مِنْهُ ابْتِغاءَ الْفِتْنَهِ”.
احتجاج۲/۴۵۳،بحار۵/۸۱

شامل اموری که پیامبر گرامی اسلام صلی‏ الله‏ علیه‏ و همچنین‏آله‏ و همچنین سلم در مورد آن هم فرموده، بعد از خویش بر امّت از آن هم خوف دارم این بوده که قرآن را تأویل بی‏جا کنند. سپس راه نجات از این مشکل را چنین بیان فرموده که به محکمات قرآن عمل کرده و همچنین به متشابهات آن هم (تنها و فقط) ایمان بیاورید.

خصال۱۶۴/۱،معدن الجواهر۳۱٫بحار۴۲/۲،و۶۳/۶۹و۱۰۸/۸۹٫

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله صلّی الله علیه و همچنین آله وسلّم در حجّه الوداع فرمود: ای شهروندان و مردم شهر! در بین تو چیزی به جای گذاشتم که بعد از آن هم گمراه نشوید: کتاب خداوند؛ پس حلالش را حلال و همچنین حرامش را حرام بدانید، به محکم آن هم عمل و همچنین به متشابه آن هم ایمان آورده و همچنین بگویید: آنچه خداوند تبارک و تعالی بر ما نازل کرده از قرآن می ‏پذیریم و همچنین به آن هم ایمان داریم. و همچنین فرمود: قرآن را یاد بگیرید…قرآن بر پنج وجه می باشد: حلال، حرام، محکم، متشابه و همچنین أمثال. به حلال عمل کرده و همچنین حرام را رها کنید، به محکمات آن هم جامه عمل بپوشانید و همچنین متشابهات آن هم را واگذارید، و همچنین از مثال‏های آن هم عبرت بگیرید.

امالی شیخ طوسی ۳۵۷،مستدرک الوسائل ۲۳۴/۴، بحار ۱۸۶/۸۹

امام و پیشوا صادق علیه ‏السلام فرمود: آیات قرآن بر دو قسم می باشد: محکم و همچنین متشابه؛ وظیفه ما نسبت به محکمات این می باشد که هم به آن هم ایمان آورده و همچنین هم به مضمون آن هم عمل نموده و همچنین به آن هم نظر داشته باشیم؛ ولی در متشابهات، تنها و فقط به آن هم ایمان داریم و همچنین به آن هم عمل نمی ‏کنیم.

تفسیر قمی ۴۵۱/۲،بحار۱۹۸/۲۳و ۸۱/۸۹٫

پیامبر اکرم صلی‏ الله‏ علیه‏ و همچنین‏آله‏ و همچنین سلم فرموده‏ اند که محفوظ ماندن قرآن از این‏گونه تحریفات ـ که از آن هم به تحریف معنوی یاد می ‏می شود ـ تنها و فقط به واسطه اهل‏بیت علیهم ‏السلام محقّق می‏می شود، آن هم حضرت فرمود: «خداوند تحریف تُندروها و همچنین غلو کنندگان در تنزیل کتاب خداوند تبارک و تعالی و همچنین نسبت‏ های بی جای اهل باطل و همچنین تأویل گمراه‏ کنندگان را به واسطه اوصیا و همچنین جانشینان من بر طرف خواهد کرد.»

کمال الدین۱/۲۸۱،دلائل الامامه۲۴۰-بحار۲۵/۳۶۳و۳۶/۲۵۶

ان شاءالله ادامه دارد…
منبع
بهترین در مورد قرآن کریم: آیات متشابه و همچنین روایات اهل بیت علیهم السّلام

مطلب پیشنهادی

نمودار درختی سوره های قرآن کریم (تفسیر ساختاری) سوره صف تا طلاق

نمودار درختی سوره های قرآن کریم (تفسیر ساختاری) سوره صف تا طلاق سلام شیوه جدیدی …