خانه / سخنراني / آیا «بهار داعشی» در شمال آفریقا آغاز شده است؟/ تکفیری‌ها چرا و چگونه در شمال آفریقا فعالند؟

آیا «بهار داعشی» در شمال آفریقا آغاز شده است؟/ تکفیری‌ها چرا و چگونه در شمال آفریقا فعالند؟

آیا «بهار داعشی» در شمال آفریقا آغاز شده می باشد؟/ تکفیری‌ها چرا و همچنین چگونه در شمال آفریقا فعالند؟

داعش خود خوانده [یا آنچانکه خود اصرار دارد: «حکومت اسلامی»] در حال گسترش خارج از بلاد شام می باشد. در آن مسیر تنها به «ولایت سینا» اکتفاد نکرده بلکه عزمش را جزم کرده که در کل شمال آفریقا گسترش یابد. آنچه چند روز پیش در سرت رخ داد را تنها می‌قدرت یک قسمت از سریال «آغاز بهار داعشی» در قاره‌ی سیاه حساب کرد.

به نقل از روزنامه‌ی الاخبار، همین چندی پیش بود که «ولایت سینا» اعلام وجود کرد. حالا هم که نوبت «ولایت سرت» شده و همچنین لابد فردا هم «ولایت الجزیره» [پایتخت الجزایر] و همچنین «ولایت رباط» [پایتخت مراکش] و همچنین و همچنین و همچنین . آن تنها و فقط خواب و همچنین خیال نیست، حقیقتی می باشد که ظاهرا دارد خود را در شمال آفریقا به همه تحمیل می‌کند. جایی که مرز کشورها، بیابان‌های چند هزار کیلومتری می باشد که نه سر دارد و همچنین نه ته و همچنین احدی نمی‌تواند بر آنها کنترلی داشته باشد.

«زمین بازی تکفیری‌ها» دائما جهت فهم عملکرد آنها مهم می باشد. در دهه‌ی هشتاد میلادی، زمین بازی «جهادی‌ها» افغانستان [تحت اشغال شوروی کمونیست] بود (که در آنجا عموما «افغان عرب» خوانده می شدند). در دهه‌ی نود میلادی با بازگشت از افغانستان به کشورهای خود رفتند و همچنین تلاش کردند از طریق عملیات‌های مسلحانه حکومت‌های کشورهای خود را سرنگون کرده و همچنین حکومت اسلامی برپا کنند. در دهه‌ی قبل نیز که عراق تحت اشغال آمریکایی‌ها تغییر پیدا کردن شد به زمین فعالیتشان.

با آغاز دهه‌ی جدید هم به سوریه کوچ کردند تا ریاست جمهور آن کشور بشار اسد را سرنگون نمایند. عنوانی که جهت خودشان انتخاب می‌کردند و همچنین پرچمی که زیر آن هم سلاح به دست می‌گرفتند مهم نیست. در قبل، نهاد القاعده گل سرسبد نهاد‌های تکفیری جهان بود. چندی بعد آن اسم تغییر پیدا کردن به یک «برند تجاری» شد که هر کس می‌‌خواست سلاح به دست بگیرد و همچنین ضد طرفی کار ضد بشری و ترویستی کند، آن هم را به خود می‌دوخت. امروز آن نمونه تغییر کرده و همچنین اسمش شده می باشد «داعش خود خوانده»؛ تیمی که در عراق متولد شد ولی رفته رفته تغییر پیدا کردن گردید به نقطه‌ی جذب تکفیری‌های سراسر جهان، شامل «جهادیون آفریقا».

923144 320 آیا «بهار داعشی» در شمال آفریقا آغاز شده است؟/ تکفیری‌ها چرا و چگونه در شمال آفریقا فعالند؟

نمی‌قدرت از «سلفی‌گری جهادی» و همچنین تاریخش سخن گفت و همچنین نقش مصر در آن تاریخ را نادیده گرفت. مصر از آن هم آغاز طبق استراتژی «صدور مشکل» با آن جماعت‌ها برخورد می‌کرد. از زمان سادات [که همزمان بود با اشغال شوروی و همچنین جهاد افغانستان» قاهره تلاش داشت از «مجاهدین» در خارج آن کشور حمایت کند، تا آنکه گلوله تفنگ‌ی یکی از همین «مجاهدین» به زندگی او همچنین پایان داد.

آن کشور در دو دهه‌‌ی قبل و همچنین بعد از پایان جهاد افغانستان، باز در دایره‌ی هدف تکفیری‌ها قرار گرفت، هرچند عملیات‌هایشان اکثرا و بیشتر جهانگردان خارجی را هدف قرار می‌داد ولی زد و همچنین خوردها رفته رفته (و همچنین همزمان با بعضی حملات خمپاره‌ای اینها به اسرائیل) به درگیری بین آنان و همچنین ارتش مصر بدل شد و همچنین کار به آنجا رسید که تکفیر‌ی‌های مصری با ندیده‌گرفتن کامل صهیونیست‌ها و همچنین «دشمن شماره‌ی یک» خواندن ارتش مصر، وارد درگیری انحصاری با آن هم شدند. از مهم‌ترین جنبش‌های تکفیری مصر می‌قدرت به تیم‌هایی زیرا و به درستی که اجناد مصر، الجماعه الاسلامیه، جهاد اسلامی [مصر] و همچنین آن قسمتهای آخر انصار بیت المقدس اشاره کرد [که اخیرا با داعش خود خوانده بیعت کرده و همچنین نام خود را به «ولایت سینا» تغییر داده می باشد.]

923143 289 آیا «بهار داعشی» در شمال آفریقا آغاز شده است؟/ تکفیری‌ها چرا و چگونه در شمال آفریقا فعالند؟

ولی باید توجه داشت اوضاعی که تکفیری ها در حال حاضر در لیبی دارند با دیگر کشورهای آفریقایی یک تفاوت عمده دارد و همچنین آن هم هم آنکه آن تیم‌ها به جای فعالیت زیرزمینی دست به فعالیت‌های علنی زده‌اند. به آن معنا که با بهره بری و استفاده از آشفتگی اوضاع کشور بعد از سقوط نظام قذافی و همچنین در سایه‌ی نبود نیرویی که قادر به جمع و همچنین جور کردن اوضاع در خاک لیبی باشد، بر منطقه ها و مناطق وسیعی از آن کشور مسلط شدند که شامل بعضی شهرها و روستاها و همچنین بعضی راه‌های استراتژیک می‌می شود که دریای مدیترانه را به صحرای افریقا (معروف به صحرای پهناور و بزرگ) وصل می‌کنند. البته وجود تیم‌های تکفیری در شمال آفریقا، پیش از آن هم پیشامد جدید‌ی مخفی‌ای نبود.

پیش از آن چندین تیم الجزایری و همچنین تونسی و همچنین لیبیایی با داعش خود خوانده اعلام بیعت کرده بودند. همین دوازهم سپتامبر بود که بعضی از نیروهای تندرو، جدایی خود از «القاعده فی بلاد المغرب الاسلامی» [شاخه‌ی القاعده در شمال غرب آفریقا که عبدالمالک دروکدال الجزایری در رأس آن هم قرار دارد] و همچنین پیوستن به داعش خود خوانده و همچنین بیعت با ابوبکر البغدادی را رسانه‌ای کردند و همچنین خود را «جند الخلافه فی ارض الجزائر» نامیدند. البته بایستی و حتما دقت کرد  که یک تیم غیره ای هم هست به «جند الخلافه فی ارض الجزائر» که پیش از آن به نام گردان «الفرقان» شناخته می‌شدند و همچنین ذیل آن هم القاعده‌ی مغرب اسلامی فعالیت می‌نمودند و همچنین امیرشان فردی یا شخصی بود به نام خالد ابوسلیمان.

923145 891 آیا «بهار داعشی» در شمال آفریقا آغاز شده است؟/ تکفیری‌ها چرا و چگونه در شمال آفریقا فعالند؟

در تونس هم «گردان عقبه بن نافع» (که لقمان ابوصخرِ الجزایری در رأسش قرار دارد) با داعش خود خوانده اعلام بیعت کرده می باشد. بایستی و حتما دقت کرد که گردان عقبه بن نافع روابط مستحکمی با تیم انصار الشریعه‌ی تونس (به رهبری ابوعیاض) و همچنین انصار الشریعهی لیبی (به رهبری محمد الزهاوی) دارد و همچنین بر همین اساس، بیعت آن تیم با داعش خود خوانده به معنی آن هم می باشد که داعش خود خوانده با چند تیم فعال تکفیری دیگر در شمال آفریقا نیز ارتباطاتی پیدا کرده می باشد.

923300 791 آیا «بهار داعشی» در شمال آفریقا آغاز شده است؟/ تکفیری‌ها چرا و چگونه در شمال آفریقا فعالند؟
“ابوعیاض” رهبر النصار الشریعه تونس

923148 346 آیا «بهار داعشی» در شمال آفریقا آغاز شده است؟/ تکفیری‌ها چرا و چگونه در شمال آفریقا فعالند؟
“محمد الزهاوی” رهبر انصار الشریعه لیبی که چندی پیش کشته شد

در آن بین لیبی همچنان یک حالت ویژه دارد و همچنین مهم‌ترین ملجأ تروریست‌های وابسته به «حکومت اسلامی» به شمار می‌رود. تا پیش از آن نیز لیبی «خزانه»ی اصلی و همچنین تأمین کننده‌ی اساسی سلاح‌های تیم‌های متنوع و گوناگون و مختلف مسلح سوریه به حساب می‌آمد. البته نباید تیم‌های مسلح موجود در چاد و همچنین نیجر و همچنین اقتصادی و مالی و همچنین حتی موریتانی که از لیبی سلاحشان تأمین می می شود را هم از قلم انداخت. آنچه صحرای پهناور و بزرگ خوانده می‌می شود، در همه‌ی آن کشورها مساحتی را به خود اختصاص داده می باشد.
 
در صورتی که بخواهیم چارچوب زمانی مشخصی جهت ساخته یا ایجاد یک تصویر حدودی از وقایع ارائه دهیم (به آن علت که اطلاعات دقیق جزئی در دسترس نیست) بایستی و حتما گفت ظهور بالفعل تیم‌های تکفیری به آن شکل در لیبی برمی‌گردد به حوادث اخیر جهان عرب و همچنین همزمان، عملیات نظامی فرانسه در شمال اقتصادی و مالی [جهت سرکوبی تکفیری‌ها].

حالا شمال آفریقا باز به قلب حوادث بین‌الملل بازگشته می باشد؛ آن بار از دوروازه‌ی جنگ باتروریسم. جنگی که بعضی موضواعات دیگر نیز بر شدت آتش آن هم می‌افزایند (مسائلی زیرا و به درستی که اختلافات مرزی و همچنین درگیری بر سر معادن و همچنین ذخایر طبیعی) و همچنین آن‌ها مجموعا با پیچیده کردن عرصه، اینجا را تغییر پیدا کردن به یکی از مهم‌ترین میدان‌های درگیری در سطح جهان می‌کند. در کنار آن، کشورهای اروپایی هم در قبل (و همچنین حال و همچنین بعدی) از ضعف حکومت‌های آن منطقه در بسط سیطره‌شان در کشورشان سود برده و همچنین می‌برند چرا که به آن ترتیب توجیهی جهت ساخته یا ایجاد پایگاه‌های نظامی خواهند یافت و همچنین به آن ترتیب، ملزومات عملیات نظامی جهت مرحله‌ی بعدی [که ممکن می باشد ده یا بیست سال شمسی بعد باشد] را به دست خواهند آورد.

923146 969 آیا «بهار داعشی» در شمال آفریقا آغاز شده است؟/ تکفیری‌ها چرا و چگونه در شمال آفریقا فعالند؟
“ابوبکر شکائو” رهبر بوکو حرام

می‌قدرت پیش‌بینی کرد که آن درگیری‌ها به شمال آفریقا محدود نمانده و همچنین به سمت جنوب کشیده خواهد شد. مثلا در قسمت و بخش جنوبی‌تر اینجا، طرفی وجود دارد که در میان سکوت بین المللی و همچنین اهتمام ناچیز عربی، همه‌ی عوامل مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری جهت جاگیر شدن و همچنین نشر پیدا کردن و یافتن را به دست آورده می باشد: بوکو حرام. در یک نقل از جدید فرانس پرس آمده می باشد: «آگاهان سیاسی و همچنین نظامی می‌گویند نه تعداد دقیق افراد آن تیم مشخص می باشد، نه ساختارش و همچنین نه منابع تأمین اقتصادی و مالی‌اش. در یکی دو هفته‌ی قبل هم مشخص شد که آن تیم توانایی دارد در یک زمان واحد چند عملیات با روش‌های متنوع و گوناگون و مختلف و همچنین در مکان‌هایی دور از هم انجام دهد: چند حمله‌ی انتحاری در نیجریه، چند حمله با قایق در چاد و همچنین چند حمله‌ی نظامی در نیجر و همچنین کامرون و همچنین نیجریه.»
 
با آن احتسابات می‌قدرت پرسید آیا «بهار داعشی» در شمال آفریقا آغاز شده می باشد؟
 

منبع
جدید و تو و تازه ترین سخنرانیها : آیا «بهار داعشی» در شمال آفریقا آغاز شده می باشد؟/ تکفیری‌ها چرا و همچنین چگونه در شمال آفریقا فعالند؟

مطلب پیشنهادی

اهمیت کار تربیتی جهت امام و پیشوا زمان(عج)-استاد رائفی پور

اهمیت کار تربیتی جهت امام و پیشوا زمان(عج)-استاد رائفی پور |اهمیت کار تربیتی جهت امام …