خانه / مقالات / ارتوپدی چیست

ارتوپدی چیست

ارتوپدی چیست

230px Andry tree ارتوپدی چیست
متخصص ارتوپدی

تصویر درخت کج بسته شده به یک تیرک نماد ارتوپدی است
ارتوپدی Orthopedics شاخه ای از جراحی است که در حیطه سیـستم حرکتی بدن کار دارد. سیسـتم حرکتی حاوی استخوان ها، مفاصل، عضلات و دیگر بافت هایی است که در اعضا های حرکتی وجود دارند. کارشناس ارتوپدی که به آن کارشناس استخوان مفاصل یا جراح استخوان مفاصل یا ارتوپد میگویند سعی می نماید تا با مصرف ازراهنمای های جراحی غیر جراحی به اصلاح مسائل سیـستم حرکتی بدن اهتمام ورزد. مشکلات ی مانند :

آسیب های استخوان ها مفاصل بدنبال ضربات مثل شکستگی، در رفتگی، کشیدگی و رگ به رگ شدن، پاره شدن تاندون ها و رباط ها …

آسیب‌های ورزشی

خراب شدن مفاصل بدن مثل آرتروز و ساییدگی مفصل

عفو نت اندام‌ها

تومورهای استخوان بافت‌های نرم اندام

بیماری ‌های مادرزادی اندام‌ها

کلمه ارتوپدی ریشه یونانی داشته اولین بار آنرا آقـای نیکولاس آندری Nicolas Andry در سال ۱۷۴۱ میلادی از ادغام دو لغت ارتو Orthos به معنای صاف مستقیم لغت پدی Paideion به معنای کودک و بچه درست کرد. علت این ترکیب آن بود که در ابتدا ارتوپدی بدنبال صاف کردن اندام‌ها در بچه هایی بود که دست و پا یا ستون فقرات کج داشتند.

راهنمای ارتوپدی

در ایران افرادی که مدرک دکترای پزشکی دارند با طی یک دوره تخصصی چهار ساله در دانشکده های پزشکی مدرک تخصصی ارتوپدی را دریافت می‌کنند. دوره چهار ساله تخصصی ارتوپدی را دوره رزیدنتی Residency میگویند پزشکی که در حال طی این دوره است را رزیدنت Resident می‌نامند. بعد از طی این دوره چهار ساله از فرد رزیدنت امتحانی به نام بورد تخصصی ارتوپدی Orthopedic board گرفته می‌شود و افرادی که در این امتحان قبول می‌شوند را مالک بورد تخصصی می‌نامند.

به علت گسترش انفجارگونه علوم در تمام شاخه ها من عبارت ارتوپدی، پزشکی ارتوپدی به زیر شاخه هایی تقسیم شده است و بسیاری از متخصصین ارتوپدی کار کاری را به زیر شاخه محدود کرده ‌اند. آنها به این طریق سعی می‌کنند بیشترین تمرکز خود را در یک زمینه بگذارند تا علم و تجربه را در آن زمینه کسب کنند. این زیر شاخه ها عبارتند از

جراحی دست

جراحی شانه آرنج

جراحی ستون مهره

جراحی لگن و مفصل ران

جراحی زانو

جراحی پا

جراحی ارتوپدی کودکان

حراجی تومورهای سیسـتم حرکتی

جراحی تروما آسیب‌های اسکلتی

جراحی آسیب‌های ورزشی

اما تمام زیر شاخه های تخصصی ذکر شده تنها محدود به ارتوپدی نیستند. بطور مثال متخصصین جراحی عمومی هم یک زیر شاخه تخصصی بنام جراحی دست دارند یا متخصصین جراحی اعصاب نیز اعمال جراحی ستون فقرات را انجام می‌دهند.

در گاهی از این زیر شاخه ها در گاهی از کشورها دوره های تخصصی چند ماهه تا ساله ای وجود دارد که به آنها فلوشیپ Fellowship میگویند. متخصصین ارتوپدی با گذراندن این دوره ها در دانشکده های پزشکی، سعی می‌کنند مهارت‌های عملی را در اصلاح بیماری ‌های زیر گروه تخصصی ویِژگزینشه بیشتر کنند.

اعمال جراحی ارتوپدی

اصلاح ‌های مختلف ی به بوسیله متخصصین ارتوپدی انجام می‌شود که شایع‌ترین آنها عبارتند از

جا اندازی شکستگی‌ها بصورت بسته با یاری عمل جراحی

اعمال جراحی تعویض مفصل

آرتروسکوپی مفاصل

استئوتومی استخوان‌ها تصحیح تغییر شکل آنها

پیوند استخوان

ترمیم عصب

ترمیم یا جابجا کردن تاندون ها

مطلب پیشنهادی

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد همان‌طور که بار‌ها در …