خانه / مقالات / استفاده از عینک های آفتابی و نکات بهداشتی طبی آن

استفاده از عینک های آفتابی و نکات بهداشتی طبی آن

حفاظت چشم در مقابل نور شدید آفتاب و اشعه فرابنفش موجود در آن بسیار با اهمیت است. استفاده از عینک آفتابی مناسب در شرایطی که نور آفتاب شدید است، باعث بهتر شدن دید پیشگیری از آسیب به عدسی و شبکیه چشـم می‌شود.

اشعه ماوراء بنفش یا همان (UV) دارای سه نوع طول موج UVA UVB و UVC است که اشعه «UVC» در لایه ازن جذب شده و به زمین نمی‌رسد آن قسمت ی که برای چشم ضرردار است UVB است که سبب سوختگی پوست اثرات ضرردار روی چشم می شود .
he1485 استفاده  از عینک های آفتابی و  نکات بهداشتی  طبی آن
عینک زنانهخلبانی
پژوهشگران بر این اعتقادند که ارتباط زیاد با اشعه UVB می‌تواند ‌های چشم ی شبیه : آب مروارید اختلال در شبکیه و دید مرکزی همین طور ناخنک چشم را فراهم آورد.

عینک‌ها باید حداقل ۹۸ درصد از UVA UVB را جذب کنند . زدن عینکی که استاندارد نیست، بسیار مضرتر از نزدنش است، چون که عینک آفتابی باعث می‌شود مردمک چشم باز شود حال اگر UV را جذب نکند، تمام اشعه‌ ضرردار به داخل چشـم نفوذ می‌کنند لذا مصرف از عینکهای تقلبی نه تنها ویژگی های مراقبت ی نداشته بلکه سبب بسیاری از اختلالات چشم ی و نهایتا کاهش بینائی خواهد شد .

پیشنهاد های لازم در مورد انتخاب عینک آفتابی:

۱- افرادی که در حال اسکی کردن کوهنوردی در ارتفاعات هستند قطعا ً از عینک آفتابی استفاده کنند. برای اینگونه محیط‌ها عینک‌هایی ضروری است که تنها ۱۲ ـ ۸ درصد نور را از عبور دهند.

۲ ـ برای افرادی که می‌خواهند به مدت زیاد رانندگی کنند توصیه می‌شود از عینکهای قهوه ای مصرف کنند برای چه که این عینکها نور آبی آسمان را کاهش حدت بینایی را ارتقا می‌دهند،

۳ -اگر پشت فرمان می‌نشینید توصیه می‌شود که از عینکهای آفتابی سبز رنگ مصرف نکنید جهت چه که تشخیص نور قرمز و زرد را مختل می‌کند از این نظر مناسب نیستند. به عنوان یک اصل بدانید که بهترین رنگ برای عینکهای آفتابی در وهله اول خاکستری بعد از آن قهوه ای است.

۴ـ شیشه‌های عینک آفتابی باید پایداری کافی داشته باشد.ترجیحآ از چنس پلاستیک مقاوم به خش باشند پلی کربنات از

تمام مواد مقاوم تر است.

۵ ـ قاب عینک باید بزرگ باشد تا حفاظت کامل در این خصوص صورت گیرد .

۶ – یک عینک آفتابی استاندارد عینکی است که وقت ی آن را در مقابل یک صفحه طرح دار تکان می‌دهیم صفحه موجدار تار یا کج معوج دیده نشود .

۷ – چنانچه می‌خواهید بدانید که تیرگی عینک آفتابی شما مناسب است یا نه، در اتاق با نور معمولی با عینک آفتابی به آیینه نگاه بکنید اگر عینک آفتابی شما مناسب باشد نباید چشـم ان را ببینید .

۸ – کودکانی که برای ساعتهای زیاد در زیر نور آفتاب در حال بازی کردن هستند باید از عینکهای ویژه خودشان استفاده کنند .

۹ – چنانچه در محل کار خود با اشعه‌های خیلی در ارتباط هستید، عینک آفتابی جوابگو نخواهد بود لذا توصیه می‌شود عینکهای مفرق ویژه استفاده نمایید (برای مثال در جوشکاری ویا کار با وسائلی که تولید اشعه می نماید عینک ویا محافظ های خاصی ضروری است )

۱۰ – افرادی که تحت عمل آب مروارید یا لیزیک یا لازک قرار گرفته‌اند باید در مواجهه با آفتاب از عینکهای آفتابی

مجاز مصرف کنند .

۱۱- گاهی داروها، چشـم ‌ها را به نور آفتاب بیشتر می‌کند در صورت استفاده از این داروها ( به عنوان مثال افرادی که از قطره های چشـم ی ‌یا قرص داکسی سیکلین استفاده می‌کنند ) باید از عینک آفتابی مصرف کنند

۱۲- عینکهای آفتابی با شیشه‌های رفلکس که دارای پوشش آیینه ‌ای هستند برای مصارف اسکی یا کوهنوردی مناسب می‌باشند .

۱۳- با تذکر به نرخ ‌های مختلف که روزمره متحمل می‌شوید خرید یک عینک آفتابی استاندارد نه تنها عملی درست به جا بلکه ضروری می‌باشد . بهای استفاده از عینکهای تقلبی به تهدید انداختن سلامت ی چشـم هایتان می‌باشد .

۱۴ – برای تهیه عینک آفتابی بهتر است با اپتومتریست مشورت بکنید و از او یاری بگیرید . برای خرید آن به عینک فروشیهای معتبر مراجعه نمایید . با خرید یک عینک خوب به راحتی می‌توانید تا چند سال از آن استفاده بکنید .

۱۵- اگر دچار عیوب انکساری هستید از عینک طبی استفاده می‌کنید چنانچه مایل بودید می‌توانید از تلق های آفتابی ویژه که بر روی عینک طبی قرار می‌گیرند مصرف نمایید CLIP-ON . یا برای عینک طبی خود عدسی های فتوکروم یا رنگی سفارش دهید .

* روش معرفت عینک استاندارد

نمی‌توان هر عینک گران ‌قیمتی را استاندارد قلمداد کرد و باید همه آنها توسط کارشناس امر و دستگاه (یووی‌متر)‌ تست شوند.

عینکهائی که فقط تا ۴۰ درصد ازUV را جذب می‌کند یا عکس های را تغییر میدهند برای چشـم ها بسیار ضرردار هستند .

آنچه در انتخاب عینک آفتابی با اهمیت می‌باشد، این است که باید کل چشم بوسیله آن پوشیده شود، پس استفاده از عینک‌های کوچک که بیشتر برای زیبا یی طراحی شده‌اند هیچ پوششی ندارند، توصیه نمی‌شود.

*آیا کودکان به عینک آفتابی نیاز دارند ؟

کودکان به این که ممکن است بیش ازبقیه ین در معرض آفتاب قرار گیرند، احتیاج به عینک‌های آفتابی دارند. هر قدر افراد جوانتر باشند UV بیشتر به چشم آنها آسیب خواهد زد، خوب است کودکان بزرگسالان در معرض آفتاب از ۱۰ صبح تا ساعت‌۱۶ زدن عینک را به هیچ وجه فراموش نکنند؛ چرا که در این مدت زمان، حتی اگر شخص در سایه قرار داشته باشد، تهدید آسیب اشعه UV چشـم ها را تهدید می‌کند.

* رنگ شیشه عینک با اهمیت است ؟

رنگ لایه‌های مختلف موجود در شیشه هر‌یک با توجه به کاربرد آن طراحی می‌شود برای مثال رنگ خاکستری به دلیل این که شدت نور را در همه رنگ‌ها به طور یکسان کم می‌کنند و کمترین اختلالی را در دید رنگی ایجاد می‌کنند، برای رانندگی وبقیه کاربردهای روزمره مناسبند. عینک‌های شیشه زرد، نور آبی را تا میزان بسیاری جذب می‌کنند، پس بیشتر سطح‌ها می‌توانند آن را منعکس و منتشر کنند و به همین دلیل عینک‌های اسکی بیشتر زرد هستند .

همین طور عینک‌های قهوه‌ای علاوه بر جذب بهتر نور آبی فرکانس‌های بالا، اشعه‌ ماوراءبنفش را نیز بیشتر جذب می‌کنند و عینک‌های سبز بخشی از نور آبی را فیلتر کرده درخشندگی سطوح را کاهش می‌دهد و در نهایت عینک‌های قرمز ارغوانی که بیشتر برای شکار و اسکی روی آب مناسبند در محیط‌های سبز و آبی مصرف می‌شود.

* در زمستان نیز احتیاج به عینک آفتابی داریم

مصرف از عینک آفتابی در زمستان، بخصوص در برف توصیه می شود . از آنجا که برف ۸۰ درصد ازUV را بازتاب می نماید در حالیکه زمین آب فقط ۱۰ درصد ازUV را منعکـس می‌کنند، ارزش مصرف از عینک آفتابی در زمستان کمتر از مصرف از آن در فصل تابستان نیست.

عیـنـک آفتابی خوب باید شرایط زیر را داشته باشد :

۱- چشم ان شما را در مساوی اشعه ماوراء بنـقش حفاظت نماید .

۲- چشـم ان شما را در مساوی نور شدید خورشید محافـظت نماید .

۳- چـشمـان شما را در مساوی نورهای زننده خـیـره کـنـنـده حفاظت نماید .

۴- وضوح و کنتراست را اصلاح ببخشد.

*یـک عیـنـک ارزان قیـمت بی کیفیت مـعمـولا مـزایای فـوق را در اختیار شما قرار نمی دهـند بـلکه تنها از شدت نور میکاهد ولی اشعه ماوراء بنفش را حذف نمی کنـد. از ایـن رو مردمک چـشمـها بـواسطـه کـاهش شـدت نـور منبسط تـر بازتر شده و اجازه می دهد اشـعـه مـاوراء بنـفـش بیـشتری به داخل چشم برسد که سبب آسیب به شبکیه چشم ابتلا به آب مروارید حتی سرطان چشم می گردد. بنـابـرایـن قطعا از عیـنـک هـای آفـتـابی دارای حداقل حفاظت UV-400 بـا مـارک هـای مـعـتبر استفاده بکنید .

* جنس لنز (عدسی) :

۱- CR-39: نـوع پلاستیکی کـه از یـک نـوع رزیـن سـاخته می شود .

۲- POLYCARBONATE: پلاستیک مصنوعی سبک وزن و دارای استحکام زیاد است .

۳- ACRYLIC: لـنـزهـای آکــریلی ارزان قـیـمـت سـخـت است اما وضوحشان کمتر از پلی کربنات است و زود خراشیده میشوند.

۴- شیشه : سنگین وزنتر از لنزهای پلاستیکی بوده ولی در مساوی خراشیدگی پایداری بیشتری دارند ضمن اینکه تهدید شکستن اقطعا ل آسیب به چشم بیشتر است.

لنزهای پلاستیکی سبکتر بوده در مساوی ضربه پایداری دارند ، لیکن زودتر خش برداشته و کیفیت خود را از دست می دهند.

*چرا برخی از عدسیها از عدسی های دیگر تیره تر هستند ؟

میزان تیرگی عدسی ها بستگی به محیطی دارد که می خواهـیـد از عیـنـک استـفـاده بکنید . در محیطهایی که شدت نور شدید است مانند ورزش کـوهنـوردی اسکی روی برف، شما نیاز به لنزی دارید که بیشتر نور را سد نماید برای مثال %۹۵ برای رانندگی کنار دریا %۹۰-۷۰ نـــور را جذب نماید و لنزهایی که %۲۰-۱۰ نور را کاهش میدهند صرفا برای نـمایـش مد خوش نمایی مناسب ! میباشند. نکته با اهمیت این است که میزان تیرگی لنز هیچ ارتباطی با میزان حفاظت کنندگی آن عینک در مساوی اشعه ماوراء بنفش ندارد.

*پوشش های لنز :

ultraviolet : این پوشش اشعه ماوراء بنفش را بلوکه می نماید . حـتــما خرید عـیـــنکی را گزینش بکنید که تا امواج ۴۰۰ نانومتر را حذف کرده و ۱۰۰ درصد امـواج مـاوراء بنفش را بلوکه نماید . گاهی از عینکهای آفتابی اشعه مادون قرمز را هم حذف می کنند.

photochromic : لنزهای فتو کرومیک وقت یکـه در معرض نور خورشید قرار میگیرند تیره می شوند. پوشش این لنـزهـا از تـرکیـبـات نـقره مـانـنـد کـلرید نـقـره و هـالـید نقره است . مد نظر داشته باشید که فتوکرومیکها به نور مرئی واکنش نشان نمیدهند فقط زمان ی که در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار میگردند تیره میشوند از ایـن رو در

داخـل ماشین بخاطر آنکه شیشه ماشین اشعه ماوراء بنفش را اجازه عبور نمی دهـــد، لنزهای فتوکرومیک تیره نمی شود..

anti-reflective : پوشـشـی اسـت کـه ضـریب شــکسـتــی مــابـــیـن هـوا شـیـشـه داشـتـه شدت نـور بـاز تـابیده از سطح داخلی خارجی لنز یکسان میگردد. در واقــع این پوشش سبب میگـردد نـور بـیـشـتـری بــه چـشمـها رسیـده در عـیــن حال که نور زننده را کم شدن میدهـد هــمچنین چشم ـان شمـا نـمایـان تـر می گردد. لذا برای رانندگی در شب مناسب تر است.

polarization امـواج نــور خــورشـیـد یـا مـنابع نور مصنوعی مـانند لامپ ، ارتعاش یافـتـه و در تـمـام جـهـات پخش می گـردد. در ایـن پـوششـها از مــوادی مصرف شده که به طـور طـبـیـعی در یـک پـیـوند مـوازی در بـرابر ردیف شده اند. زمانی که نور به لنـز می تـابـد مانند یک فیلتر میکروسکوپی عمل کرده امواج نوری را که با ردیفهای مـوازی مطابقت داشته ، جذب به مابقی اجــــازه عـــبور میدهد.

با توجه به اینکه بیـشتـرین نـور زننده از سـطـوح افـقی حاصل می شوند این لنزها طوری طراحی میگردند کـه بتوانند امــواج انعکاسهای افقی را حذف کنند بـه شـمـا مجوز میدهد که به سطوحی مانند آب، یخ برف به راحتی نگاه بکنید .

*سخن انتها :

باید وقت خرید عینک‌های آفتابی قیمت را از معیارهای تصمیم‌گیری حذف بکنید . خریداران به جای قیمت باید بر کیفیت عینک متمرکز شوند.

مدل ‌های ارزان قیمت به خاطر داشتن حداقل حفاظ UV آسیب جدی به چشـم وارد می‌کنند . علاوه بر این شیشه های رنگی تیره آنها ، سبب گشودگی بیشتر مردمک چشـم شده و این امر چشـم را در مساوی اشعه‌های UV آسیب‌پذیرتر خواهد کرد پر واضح است مصرف زیاد مدت از این عینک‌ها می‌تواند سبب ظهور بیماری های چشـم ی وبقیه اختلالات بینائی گردد .

ما عینک‌هایی را توصیه می‌کنیم که دستکم دارای حفاظ UV-400 باشند تا جلوی تمام طول موج‌های تهدید ناک را بگیرد و همچنین بقیه معیارهای استاندارد بودن آن توسط متخصصین بینائی سنجی ارزیابی مورد تایید قرار گرفته باشند .

مطلب پیشنهادی

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد همان‌طور که بار‌ها در …