خانه / مقالات / اموزش مقدماتی شبکه

اموزش مقدماتی شبکه

راهنمای اتصال بی سیم گوشی به اینترنت از طریق اینترنت روی لپ تاپ

توجه :

برای اجرای این روش ، مسائل زیر ضروری است:
۱- لپ‌تاپ یا رایانه ی که کارت شبکه بی‌سیم داشته باشد و به اینترنت نیز متصل باشد.
۲- گوشی‌ای که کارت شبکه بی‌سیم داشته باشد یعنی بتواند به شبکه Wi-Fi متصل شود.
%name اموزش مقدماتی شبکه

هاست لینوکس ارزان

شرح مسأله:
تصور بکنید لپ‌تاپ شما به اینترنت دسترسی دارد. این دسترسی می‌تواند از طریق مودم Dial-up یا از طریق اتصال کابلی به شبکه LAN باشد. گوشی‌ای مدرن دارید که قصد دارید اینترنت روی لپ‌تاپ روی گوشی نیز استفاده شود.

به طور مثال: من برای تدریس در مؤسسات، لپ‌تاپم را با می‌برم و به شبکه مؤسسه متصل می‌کنم. شبکه مؤسسه، اینترنت دارد. اگر بخواهم گوشی من نیز اینترنت داشته باشد تا ایمیل‌هایم دریافت قابل تحلیل باشند، باید چه کار کنم؟
شبکه Ad-Hoc:

در حالت کلی، برای ایجاد شبکه بی‌سیم، نیاز به دستبرخی است به نام Access Point (که این روزها چهار دستگاه به نام‌های مودم ADSL، روتر، سوئیچ اکسس پوینت را در قالب دستگاه به کاربران خانگی عرضه می‌کنند)

اما بد نیست بدانید که چنانچه دستگاه Access Point در محیط نباشد، اما رایانه ها دارای کارت شبکه بی‌سیم باشند، باز نیز امکان رابطه بین آن‌ها هست، تنها بورد شبکه‌ای که تشکیل خواهد شد، محدودتر است. به این شبکه در اصطلاح، Ad-Hoc گفته می‌شود.

پس شبکه ادهاک یک شبکه بی‌سیم بین دو یا چند رایانه است با مسافت کمتری نسبت به استفاده از اکسس پوینت. (نهایت بورد: ۳۰ فیت یا ۹ متر. نهایت بورد در حالت استفاده از اکسس پوینت: بسته به آنتن اکسس پوینت، بیش از ۳۰ متر)بهتر است بگوییم شبکه بی‌سیم موقتی و با بورد کم، بدون استفاده از اکسس پوینت!
راه حل مسأله:
راه حل مسأله‌ای که در این آموزش بیان کرده ‌ایم، استفاده از همین شبکه ادهاک است.
بنده آموزش را طبق ویندوز ۷ بیان می‌کنم، چون روال کار شبکه‌های بی‌سیم در ویندوز ۷ بسیار بسیار راحت‌تر دلچسب‌تر شده است. ولی تقریباً با کمی جستجو می‌توانید گزینه‌های مشابه در ویندوز XP را هم پیدا بکنید .
برای ایجاد شبکه ادهاک،
۱- در منوی Start تایپ بکنید : ad-hoc تا مورد set up an ad hoc (computer to computer) network پیدا شود. پس آن‌را کلیک بکنید :

۲- پنجره‌ای باز می‌شود که توضیحاتی در مورد اینکه ادهاک چیست بورد آن چقدر است و … داده است. آن‌را Next بکنید .
۳- در گام دوم، چنین تنظیماتی را مشاهده می‌کنید:

در این پنجره اولاً یک نام برای شبکه ادهاک خود انتخاب بکنید . مثلاً Aftab.cc
در بخش Security type باید نوع امنیت این شبکه را تعیین بکنید . اگر چندان جای شلوغ ناامنی نیستید، همان No authentication را انتخاب بکنید . (در این حالت هر شخصی در ۹ متری شما، بدون داشتن پسورد می‌تواند به شبکه شما متصل شود از ویژگی ها ی آن مصرف [و یا سوء استفاده] نماید ) ولی اگر می‌دانید که جایی هستید که افراد خبره و ناامن در اطرافتان هستند ، نوع WEP را گزینش بکنید در بخش Security key پسورد ده رقمی (مثلاً شماره موبایل تان بدون ۰) را وارد بکنید . این پسورد برای اتصال به شبکه شما نیاز است.

اگر می‌خواهید این شبکه در لیست شبکه‌های ادهاک شما ذخیره شود، Save this network را فعال بکنید و چنانچه موقتاً آن‌را ایجاد کرده ‌اید و دیگر نیازی ندارید (مثلاً برای انتقال داده بین لپ‌تاپ خودتان و دوستتان) این مورد ضروری نیست.

روی Next کلیک بکنید .

۴- تمام شد! شبکه شما تشکیل شده تا اینجا، چنانچه خواستید، می‌توانید لپ‌تاپ دیگر یا رایانه دیگر که کارت شبکه بی‌سیم داشته باشد را به شبکه ادهاک لپ‌تاپ فعلی متصل بکنید و هر داده‌ای که خواستید بین هم رد بدل بکنید . (چیزی شبیه به بلوتوث، فقط چندین مساوی سریع‌تر)
اما اگر می‌خواهید اینترنت را هم به اشتراک بگذارید، در گام بعد، روی Turn on Internet Connection Sharing کلیک بکنید :

با این کار، اینترنت علاوه بر فایل‌هایی که فرضاً به اشتراک گذاشته‌اید، به اشتراک گذاشته می‌شود
چنانچه در کنار ساعت ویندوز ۷ روی آیکون شبکه کلیک بکنید ، چنین چیزی را مشاهده می‌کنید:

این عکس نشان می‌دهد که شبکه Aftab.cc منتظر اتصال userهای اطراف است.
ضمن اینکه نشان می‌دهد که شبکه ادهاک دیگر به نام s1 هم در اطراف لپ‌تاپ من وجود دارد.

۵- اتصال گوشی یا لپ‌تاپ دیگر به شبکه ادهاک ایجاد شده:

هم اکنون آن است که به سراغ گوشی خودتان بروید به شبکه‌ای که ایجاد کرده ‌اید، متصل شوید.

توجه : چنانچه می‌خواهید فرضاً لپ‌تاپ دوستتان به شبکه ادهاک شما متصل شود یا رایانه بی‌سیم دیگر به این شبکه ادهاک وصل شود، همان گونه که در تصویر قبلی می‌بینید، کافی‌ست روی آیکون شبکه در کنار ساعت کلیک نماید پس روی Aftab.cc کلیک کرده و connect را کلیک نماید . همین!
و ولی در گوشی:
برای این کار، به تنظیمات Wi-Fi در گوشی خود بروید شبکه‌های اطراف را scan بکنید . مطمئناً اسم شبکه ادهاکتان در لیست شبکه‌های اطراف، ظاهر می‌شود. مثلاً روی گوشی من، چنین چیزی دیده می‌شود:

تنها کافی‌ست روی نام شبکه کلیک کنم تا به شبکه متصل شده و اینترنت آن قابل استفاده باشد:
من آی.پد را هم به این شبکه متصل کردم اینترنت، روی آن قابل استفاده است:

شبکه ادهاک می‌تواند کاربردهای زیادی داشته باشد. به طور مثال ببینید من چگونه با این شبکه به صورت هر روز کار دارم:
– فرض بکنید لپ‌تاپ من همراهم نباشد و در شبکه مکانی قرار بگیرم که هیچ یک ، کارت شبکه بی‌سیم نداشته باشند اکسس پوینت نباشد. من همواره در کیفم یک کارت شبکه بی‌سیم USB دارم. سریعاً آن‌را به یکی از رایانه ها متصل می‌کنم اینترنت را روی گوشی یا آی.پد share می‌کنم.
– فرض بکنید در موقعیتی نسبت به اکسس پوینت هستید که لپ‌تاپ شما اکسس‌پوینت را می‌بینید و می‌شناسد، ولی گوشی شما طبیعتاً به خاطر ضعیف‌تر بودن کارت شبکه بی‌سیمش، آن‌را نمی‌شناسد نمی‌تواند به شبکه متصل شود. می‌توانید لپ‌تاپ را به آن شبکه وصل بکنید و یک شبکه ادهاک بین لپ‌تاپ گوشی خود ایجاد بکنید تا گوشی‌تان نیز اینترنت داشته باشد!
– می‌توانید بین دستگاه‌های مختلف ی شبکه ادهاک را راه‌اندازی بکنید و از ویژگی ها ی آن بهره ببرید. به طور مثال یک شبکه ادهاک بین لپ‌تاپ Apple TV یابین لپ‌تاپ تلویزیون مدرن شما که کارت شبکه بی‌سیم داشته باشد. اکنون می‌توانید با کلیک، فیلم دیدنی را روی تلویزیون به نمایش بگذارید.

مطلب پیشنهادی

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد همان‌طور که بار‌ها در …