خانه / مقالات / بهترین مکان های تفریحی مشهد

بهترین مکان های تفریحی مشهد

طرقبه

از مهمترین ییلاق های کوهستانی حاشیه مشهد، طرقبه است که در ۱۸ کیلومتری جنوب غربی مشهد و در مسیر راه جاغرق واقع شده و از غرب به کوه های بینالود از شمال به کوه تخت رستم محدود می شود. طرقبه دارای باغ های زیاد با میوه های متنوع و چشـم ه سارهای زیبا ست و رودخانه ای زیبا از کنار آن می گذرد و در تابستان دارای آب هوای خنک و مطبوع است . دره سرسبز خرم طرقبه به واسطه اتصال به ییلاق های دیگر نزدیکی به مشهد از گذشته به عنوان تفریحگاه مورد توجه ساکنان و زائران مشهد بوده است. جاذبه های گردشگری و سیاحتی طرقبه موقعیتی توریستی برای این منطقه فراهم ساخته که درزندگی مردم طرقبه مشهد نقشی موثر حائز ارزش دارد.
طرقبه بین دو گودی قرار دارد و درسمت چپ آن رودخانه و در طرف راست بازه زو واقع شده و ارتفاع آن حدود ۱۴۳۳ متر از سطح دریاست . طرقبه از امکانات و خدمات شهری از قبیل پارک عمومی زیبا رودخانه کنار آن و دوایر پست، مخابرات، اهمیت پمپ بنزین، اصلاح گاه مسجد و رستوران های زیاد درمحیط طبیعی فروشگاه های صنایع دستی و دیگر امکانات رفاهی برخوردار است. وجود این امکانات و شرایط خوب و آب و هوایی ونیز وجود هتل بزرگ طرقبه بر دیدنی های این منطقه افزوده است. از عبارت خصوصیات ی این منطقه ییلاقی – تفریحی تولیدات صنایع چوب به ویژه سبد بافی و لوح بافی صنایع دستی مثل گلدوزی قالیبافی است که مورد توجه مسافران زائران است و سبد حصیری آن مشهور به لوخ فرش گلباقیان طرقبه از شهرت برخوردار است .
102 225 80 kang بهترین مکان های تفریحی مشهد
هتل های مشهد

شاندیز

شاندیز یکی از مناطق ییلاقی خوش آب هوای اطراف مشهد است که در بخش طرقبه و در فاصله ۳۰ کیلومتری غرب مشهد و حدود ۱۳ کیلومتری طرقبه در مسیر راه مشهد به ابرده و زشک واقع شده است.
چشم ه سارها و باغ های فراوان فضای سرسبزو خرم رودخانه و چشـم ه اندازهای زیبا مصفا آب هوای مناسب به برای تولیدات صنایع دستی از قبیل انواع وسایل پوستی چوبی و سوغاتی های دیگر امکانات رفاهی و واحد های اداری خدماتی ، این منطقه ییلاقی را به صورت گردشبرخی با اهمیت درآورده است که مورد توجه ساکنان مشهد مسافران زائران است. از عبارت نقاط جالب شاندیز پارک جنگلی است. محصولات عمده باغی شاندیز عبارتند از : گیلاس ، زردآلو، گوجه فرنگی هلو، آلو انگور، توت، گردو، بادام.
روستا های سرآسیاب ارچنگ ، خادر ابرده پایین بالا زشک دراطراف شاندیز و در امتداد دره زیاد قرار دارند از آب رودخانه مشروب میشوند.

جاغرق

روستای جاغرق یکی از روستاهای ییلاقی و سرسبز است که در ۲۱ کیلومتری جنوب غربی مشهد درفاصله ۷ کیلومتری جنوب غربی طرقبه واقع شده است و به روستاهای عنبران ، طرقدر، کردینه، تغاره دهستان شاندیز محدود می شود.
در مورد وجه تسمیه جاغرق نوشته اند که نام اصلی و قدیمی آن چاه غرق بوده که به تدریج به جاغرق تبدیل شده است.قدمت این آبادی زیاد به قولی به قبل از ادرود می رسد.
روستای جاغرق دارای آب هوای معتدل کوهستانی و زمستان های سرد تابستان های معتدل است . وجود باغ های میوه در ه سرسبز چشم اندازهای زیبا و محیط با صفا جذابیت خاصی به این دره ییلاقی بخشیده است . جاغرق علاوه بررودخانه فصلی دارای چندین رشته قنات و یک چشـم ه و آبشارهای زیاد است اقامتگاه های م و رستوران هایی درحاشیه رودخانه و یا به صورت جزیره دربخش های مختلف این دره سرسبز ایجاد شده که درفصل تابستان محل استراحت و تفرج مسافران دوستداران طبیعت است.
جاغرق علاوه بر جذابیت های گردشگری یکی از مراکز عمده تولید میوه دراستان خراسان به شمار می آید.

نغندر

روستانی نغندر از توابع بخش طرقبه و در فاصله ۱۰ کیلومتری آن واقع شده است و به وسیله جاده ای به طول ۱۲ کیلومتربه جاده اصلی مشهد- طرقبه متصل می شود.
این روستای سرسبز آباد که در دامنه کوه های شمالی بینالود و در بین یکی از چند دره محصور بین کوه ها واقع شده، منطقه ای است ییلاقی سرسبز و زیبا مصفا که به دلیل داشتن چشـم اندازهای طبیعی ، به مخصوص درتابستان مورد توجه مسافران ساکنان مشهد است .

کنگ

این روستا دردامنه کوه های بینالود در قسمت جنوب رشته کوه در فاصله ۲۲ کیلومتری جنوب غربی طرقبه واقع شده است.
جاده کنگ از میدان دوم طرقبه یازده کیلومتری جاده نغندر منشعب می گرددو با شیبهای تند بر بستر دره به روستای کنگ متصل می شود.
روستای ییلاقی کنگ به دلیل داشتن چشـم اندازهای طبیعی و چشم ه سارها و باغ های گوناگون دامنه ها کوهپایه های مورد علاقه کوهنوردان ، دارای جاذبه های تفریحی تفریحی است. در تمام ایام سال به برای درتابستان ها حاشیه کنگ با این که جاده مناسبی ندارد، رودخانه و اطراف دره آن ، مکان استآسان م مسافران است.

عنبران

روستای عنبرای در ۲۶ کیلومتری مشهد و در فاصله کیلومتری طرقبه واقع شده است. مناظر سرسبز با علف خودرو معطر باعث شده این روستای زیبا را عنبران بنامند. عنبران با باغ های سرسبز کافه رستوران های متعدد و سایه اندازهای فراوان شبهای بسیار زیبا اقامتگاه مناسبی برای مسافران زائران و ساکنان مشهد است.

حصار

روستای حصار در مسیر طرقبه قبل از بند گلستان واقع شده و دارای باغ های وسیع میوه آب و هوای معتدل درتابستان و دره های سرسبز فضای طبیعی مصفا با چشـم اندازهای زیبا ست . این روستا به عنوان یکی از مناطق ییلاقی در تابستان ها مورد توجه اهالی مشهد و مسافران زائران قرارمیگیرد.

زشک

این روستا درامتداد جنوب شرقی رشته کوه بینالود در سرچشـم ه دره شاندیز ۴۸ کیلومتری جنوب

سد طرق

این سد در۱۴ کیلومتری جنوب شرقی مشهد و بر روی رودخانه طرق در نزدیکی بند قدیمی طرق قرار دارد. سد طرق از نوع بتونی با دو قوس متقارن است که از ۲۲ بلوک و به عرض ۱۴ متر ارتفاع ۸۱ متر از پی ساخته شده است. ضخامت تاج سد ۸۰/۴ متر و دارای ۸۴/۱۲ متر ضخامت درپی طول تاج ۳۲۲ متر است . گنجایش سد حدود ۱۳ میلیون متر مکعب پیش بینی شده و با هدف تأمین بخشی از آب مورد نیاز مشهد احداث شده است. سد طرق علاوه بر مصرف های اقتصادی به برخورداری از آب هوای بهتر و دیدنی های طبیعی از نظر سیاحتی هم دارای ارزش است .

بند طرق در مسیر رودخانه طرق و در مجاورت سد بتونی قرار دارد و تا سال های اخیر قابل بهره برداری بوده است. بنای این سد را به امیر علیشیرنوایی (۹۰۶-۸۴۴ق.) وزیر سلطان حسین بایقرا نسبت داده اند. درمجاورت بند طرق دو آسیاب وجود داشته است.

سد چالیدره

سد چالیدره یکی از تفرجگا های مشهد است که در جاده طرقبه و ۱۰ کیلومتری غرب مشهد در دره ای به همین نام (چالی دره) واقع شده است.
این سد بوسیله رودخانه جاغرق پر می شود مساحت آن حدود ۱۴۰ هکتار است.

بند گلستان

از عبارت آثار تاریخی مشهد، سدی قدیمی مشهور به بندگلستان است که در ۱۲ کیلومتری غرب مشهد و در حدود ۴ کیلومتری طرقبه واقع شده است. این بند از آثار زمان تیموری است . از امکانات موجود در بند گلستان می توان به رستوران، قهوه خانه و مجموعه قایقرانی اشاره کرد.

پارک ملت

این پارک بزرگ ترین پارک در محدوده شهرستان مشهد است .
پارک ملت درغرب مشهد و در ضلع شمال غربی میدان آزادی و ابتدای بلوار وکیل آباد واقع شده با مساحت ۷۲۰۰۰۰ مترمربع یکی از بزرگ ترین پارک های داخل شهر مشهد است که اکنون جزو محدوده خدماتی منطقه ۱۱ است.
این پارک درسال ۱۳۴۵ ش. احداث شد از آن زمان تهم اکنون بخش های مختلف فرهنگی و ورزشی تفریحی درآن احداث شده است و هم اکنون نیز امکانات نو ی در دست احداث است .
دربخش های مختلف پارک علاوه بر امکانات بهداشتی مسجد ، شهرگیم و مجموعه های تفریحی کودکان ،میادین ورزشی،استخر شنا استخر طبیعی با امکانات ی دردست احداث است .
دربخش های مختلف پارک علاوه بر امکانات بهداشتی و مسجد شهربازی و مجموعه های تفریحی کودکان، میادین ورزشی ،استخر شنا و استخر طبیعی با امکانات قایقرانی میادین اسکیت وجود دارد. هم با احداث مجتمع فرهنگی امام رضا (ع) بوسیله اداره کل ارشاد اسلامی خراسان ، کتابخانه مراکز کار های فرهنگی و هنری هم در داخل این پارک فراهم شده است.
درخت های گوناگون و گلکاری ها خیابان و حوض ها اقامتگاه های موقت ودیگر تجهیزات امکانات تفریحی موقعیت مناسب شهری باعث شده است تا این پارک همواره محل استراحت تفریح شهروندان مشهدی زائران باشد. ضمن آن که به مناسبت های مختلف نمایشگاه هایی درداخل و اطراف این پارک برگزار می شود.
قدیمی ترین شهر بازی مشهد درسال ۱۳۵۱ ش. دراین پارک احداث شد به تدریج گسترش یافت.

کوهستان پارک شادی

مجتمع فرهنگی تفریحی تحت پوشش کمپانی سرمایه گذاری شاهد خراسان است بنیاد شهید مشهد اداره می شود و دارای امکانات تفریحی و شهر بازی است که از سال ۱۳۷۰ درمساحتی حدود ۱۸ هکتار دردامنه تپه های شمالی غرب باغ وکیل آباد و در انتهای بلواروکیل آباد مورد بهره برداری قرار گرفته است . کوهستان پارک تمام ساله از ۲۷ اسفند لغایت ۱۵ خرداد به صورت مقطعی از ۱۵ خرداد به صورت مقطعی از ۱۵ خرداد تا ۳۱ شهریور به صورت مدام در بعد از ظهرها دایر است.
اطاق های اداری ، نمازخانه اورژانس تعمیرات وپارکینگ و فوریت های پلیسی و بانک و ساختمان های اداری و حفاظت در پارت های مختلف این مجموعه ایجاد شده است . فضای سبز و غرفه های مختلف آجیل و شیرینی مکان های استآسان خانوادگی ،محیطی با صفا و شاد برای گذران ایام فراغت فراهم کرده است.

پارک جنگلی وکیل آباد

یکی از پارک های وسیع و قدیمی مشهد پارک جنگلی وکیل آباد است که در جنوب غربی مشهد واقع شده با بلوار عریض و زیبا ی وکیل آباد به میدان آزادی مرتبط می شود. پارک جنگلی وکیل آباد که درقدیم به نام میرطراز یا باغ وکیل آباد شناخته می شد، درسال ۱۳۴۸ ش. بوسیله مالک آن، خامه حسین آقـای ملک به صورت رسمی وقف مصرف عموم گردید به شهرداری مشهد واگذار شد و هم اکنون جزو محدوده خدماتی منطقه ۹ است .
پارک وکیل آباد که دارای ۲۵۹۶۵۹ متر مربع مساحت است با آب قنات آبیاری می شود. این پارک قدیمی با پستی بلندی های طبیعی درختان کاج و چنار از قدیم های دور به عنوان یکی از مراکز ییلاقی حاشیه مشهد مورد تذکر بوده است شهرداری با احداث خیابان و جدول بندی وکف سازی معابر و ایجاد آب نما و برق کشی و اقامتگاه های مزمان و تأسیسات بهداشتی وسایل گیم کودکان کافه رستوران بر دیدنی های این پارک افزوده است. این پارک با اتمام طرح های دردست اجرای شهرداری درآینده بیش ازپیش گسترش خواهد یافت.

کوهسنگی

این پارک بزرگ درانتهای خیابان اسدی (کوهسنگی) و در جنوب مشهد و در دامنه اطراف کوه منفرد و با فاصله از رشته کوه های بینالود واقع شده است و حدود ۳۰ هکتار وسعت دارد.
منطقه کوهسنگی از گذشته به عنوان یکی از تفریگاه های نزدیک مشهد، محل سیاحت و تفریح ساکنان زائران مشهد بوده نام آن درمنابع تاریخی عهد صفویه آمده است.
این محل تا سال ۱۳۱۰ هجری شمسی با همان ساختار طبیعی به عنوان منطقه ییلاقی با دیدنی های طبیعی از قبیل کوه های سهل الصعود باغ های سرسبز چشـم اندازهای طبیعی رودخانه ها و آب هوای معتدل به ویژه درایام گرم تابستان اقامتگاه سیاحتی زائران و مجاوران بود. دراین زمان با ایجاد بعضی از امکانات سیاحتی ازقبیل استخر جاری شدن قنات، وسعت و ارزش یافت درسال ۱۳۱۸ ش. با احداث ساختمانی دو طبقه با سالن جدول کشی خیابان ها ونرده کشی و گلکاری و نصب مجسمه های سنگی به صورت پارک طبیعی درآمده و درسال ۱۳۴۰ش. با گسترش شهر مشهد ازطریق خیابانی وسیع عریض مشجر به بدنه اصلی شهر مشهد متصل شد. در سال های بعد با احداث جاده آسیایی درجنوب آن میادین خیابان های مختلف دراطراف به صورت پارکی محصور درحاشیه شهر مبدل شد.

مطلب پیشنهادی

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد همان‌طور که بار‌ها در …