خانه / قران كريم / تحلیل ترکیب داوران مسابقات قرآن مالزی/ گلایه از برخی تحلیل‌

تحلیل ترکیب داوران مسابقات قرآن مالزی/ گلایه از برخی تحلیل‌

تحلیل ترکیب داوران مسابقات قرآن مالزی/ گلایه از بعضی تحلیل‌

تیم فعالیت‌های قرآنی: یکی از داوران بین‌المللی کشورمان ضمن تحلیل ترکیب داوران مسابقات مالزی و همچنین نیز توصیه‌هایی به نماینده ایران گفت: بعضی قاریان از زدن حرف‌های سطحی و همچنین کودکانه در مورد مسابقات قرآن مالزی پرهیز کنند.
عبدالرسول عبایی، پیشکسوت قرآنی کشور،‌ در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) در مورد ترکیب هیئت داوران پنجاه و همچنین هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کشور مالزی گفت: در آن مسابقات از کشور مصر، سه داور حضور دارد،‌ همچنین و علاوه بر آن هم از اردن نیز یک داور حضور دارد که در مسابقات ایران نیز داوری داشت و همچنین داور کشور اندونزی نیز به صورت ثابت در همه ادوار آن مسابقات بوده می باشد.
انتخاب داوران بدون قاعده‌ای خاص
او همچنین با گفتن آنکه انتخاب داوری‌ها در کشور مالزی شیوه و همچنین معیار ویژه ای ندارد، افزود: چینش داوری‌ها در آن مسابقات مناسب نیست،‌ به عنوان مثال در قسمت و بخش تجوید که مستلزم و نیاز به هوشیاری خیلی زیاد بسیاری دارد،‌ داورانی با سن اکثرا و بیشتر از ۸۰ سال شمسی را قرار می‌دهند که با ذات داوری در قسمت و بخش تجوید مغایر می باشد.
چینش غیرتخصصی داوران
عبایی تصریح کرد: همچنین و علاوه بر آن چینش داوری‌ها نیز بر اساس تخصص اشخاص صورت نمی‌گیرد و همچنین همین امر هم باعث می‌می شود که نمرات اهدایی به شرکت کنندگان شامل اشکال باشد.
آن داور بین‌المللی کشورمان در ادامه با اشاره به بعضی اظهار نظرهای قاریان ایرانی در مورد مسابقات مالزی، گفتن کرد: به نظر من زدن چنین حرف‌هایی در مورد هر مسابقاتی آن هم هم با استناد به یک بار حضور در آن مسابقات خیلی زیاد بعید می باشد، صرف حضور در یک دوره از آن مسابقات نباید باعث می شود تا تحلیل‌های عجیب و همچنین غریبی در مورد آن مسابقات ارائه داد. مسابقات مالزی اصلاً اینگونه نیست و همچنین اصلاً به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن آن نیستند که چه کسی اول می‌می شود یا نمی‌می شود.
او همچنین اذعان کرد: در صورتی که ما در مسابقات بین‌المللی قرآن ایران دنبال چنین مسائلی هستیم که نماینده فلان کشور را صاحب عنوان کنیم و همچنین به کشور دیگر عنوان ندهیم، آنها نیز در مسابقات‌شان اینگونه عمل می‌کنند. در مسابقات قرآن دائما بنا بر اعتمادی که به داوران شده، گذاشته می‌می شود.
ویژگی منحصر به فرد مسابقات ایران
عبایی در ادامه خاطرنشان کرد: البته مسابقات بین‌المللی قرآن ایران یک ویژگی خاص دارد که هیچ مسابقه غیره ای در دنیا آن هم را ندارد و همچنین آن هم هم آنکه اختلاف نمرات اهدایی توسط داوران اکثرا و بیشتر از ۱۰ قسمت و بخش نباید باشد. در حالی که مسابقات بین‌المللی دیگر چنین چیزی ندارند.  در صورتی که اختلافی وجود داشته باشد خود داوران آن هم قسمت و بخش بایستی و حتما آن هم را درست کنند، ‌به عنوان مثال در مسابقات امسال و همچنین در مرحله فینال گاهی اختلاف نمره اهدایی بین دو داور در یک قسمت و بخش به ۲۰ تا ۳۰ قسمت و بخش هم می‌رسید که خود داوران بدون دخالت ما آن هم را درست می‌کردند. آن شیوه در رعایت عدالت خیلی زیاد مؤثر می باشد.
آن پیشکسوت قرآنی کشورمان اذعان کرد: در قبل ارتباطات خوبی با مسابقات مالزی داشتیم و همچنین حتی ۱۲ پیشنهاد جهت بهبود مسابقات آنها ارائه کردیم که مورد بهره بری و استفاده هم قرار دادند، ولی باید توجه داشت متأسفانه گاهی بعضی اظهارنظرها همه چیز را خراب می‌کند.
تحلیل‌های عجیب و همچنین غریب از مسابقات مالزی ارائه ندهیم
او همچنین گفتن کرد: یکی از قاریانی که در مسابقات مالزی حائز رتبه شده و همچنین آن روزها رسانه‌ها را نیز در اختیار دارد و همچنین در بوق و همچنین کرنا می‌کند که رتبه کسب کرده می باشد،‌ یکی از عوامل موفقیتش در آن هم مسابقات حضور یک داور ایرانی بود، آن شرکت کننده در آن هم مسابقات نمره‌ای که بایستی و حتما بر اساس آیین‌نامه مسابقات مالزی گرفتن می‌کرد ۹ بود ولی باید توجه داشت براساس آیین‌نامه مسابقات ما نمره ۱۸/۷۵ گرفتن می‌کرد که من آن هم نمره اکثرا و بیشتر را به او دادم.
عبایی در ادامه ضمن گلایه از قرار دادن رسانه‌ها به صورت دائم در اختیار چنین افرادی،‌ گفت: حرف‌ها و همچنین اظهارنظرها و همچنین تحلیل‌های عجیب و همچنین غریب در مورد مسابقات به نظر من وهن می باشد،‌ به جای ارائه آن تحلیل‌‌ها بیائیم علت را جویا شویم که چرا اینگونه شده می باشد. زمانی که داورانی با سنی بالاتر از ۸۵ سال شمسی جهت داوری انتخاب می‌شوند و همچنین قسمت و بخش مهمی همچون تجوید که ۴۰ نمره دارد نیز به آنها می‌دهند مشخص می باشد که شرکت کنندگانی ایرانی نخواند توانسته بود رتبه کسب کنند.
چگونه پای داوران ایرانی به مسابقات مالزی را باز کنیم؟
آن داور مسابقات بین‌المللی قرآن در ادامه در پاسخ به آن سؤال که چگونه می‌قدرت موفقیت‌های قاریان ایرانی در سال شمسی‌های قبل در مسابقات مالزی را مجدد تکرار کرد و همچنین پای داوران ایرانی نیز به آنجا باز می شود، گفت: بایستی و حتما تلاش کنیم تا ارتباطاتمان با آن مسابقات و همچنین مرکز جاکیم اکثرا و بیشتر می شود. همچنین و علاوه بر آن ارتباط فعالان قرآنی ایرانی با داوران مسابقات مالزی خصوصاً در زمان نمایش مسابقات باعث دیده شدن اکثرا و بیشتر نماینده کشورمان در آن هم مسابقات خواهد شد. روابط خیلی زیاد مهم‌ می باشد، البته آن به معنای اعمال نفوذ جهت تغییر نتایج نیست بلکه جهت زیرنظر قرار دادن حرکات باشد.
او همچنین عنوان کرد: زمانی که در مورد مسابقات مالزی حرف‌های کودکانه زده می‌می شود،‌ معلوم می باشد که برگزارکنندگان مسابقات مالزی ناخوش و غمگین شده و همچنین در انتخاب داوران ایرانی تأثیرگذار می باشد، ‌آن حرف‌ها بایستی و حتما توسط افرادی زده می شود که حداقل یک بار تجربه داوری آن مسابقات را به دست داشته باشند، آنکه یک قاری ایرانی در برنامه جذاب و جالب و خوب‌ای تصویری و تلویزیونی می‌گوید در مسابقات چکار کرده که به او لقب استاد می دادند چه معنایی می‌دهد، مگر آن حرکات باعث می‌می شود تا اجازه تحلیل عجیب و همچنین غریب در مورد آن هم مسابقات ارائه دهیم.
عبایی عنوان کرد: حضور یک داور از ایران در مسابقات مالزی تأثیرات خیلی زیاد بسیاری بر روحیه شرکت کننده کشورمان دارد و همچنین مطمئن خواهد شد که نمره داور ایرانی بر اساس واقعیت و همچنین نیز اصولی و همچنین علمی خواهد بود. عدم حضور داوران ایرانی در مسابقات مالزی کاملاً سیاسی و همچنین پیشامد جدید تشیع و همچنین وهابیت می باشد. مرکز اسلامی جاکیم دائما ارتباط خوبی با ما داشته می باشد، ولی باید توجه داشت محدودیت‌هایی دارند. ما ایرانی‌ها که معروف به داشتن حوصله زیاد هستیم بایستی و حتما حوصله به خرج داده و همچنین منتظر باشیم تا ارتباطات اکثرا و بیشتر و همچنین بهتر می شود.
گلایه از نماینده ایران در مسابقات مالزی 
آن داور مسابقات بین‌المللی قرآن در ادامه در پاسخ به آن سؤال که با آن نحوه چینش داوران مسابقات بین‌المللی کشور مالزی احتمال کسب رتبه توسط نماینده ایران چگونه خواهد بود؟ گفت: البته من در اینجا یک گلایه از نماینده کشورمان در مسابقات مالزی دارم و همچنین آن هم هم آنکه هیچ مشاوره‌ای از من در مورد آن مسابقات نگرفت، اطلاعات خیلی زیاد مفیدی را می‌توانستم در اختیار او همچنین قرار دهم، من نیت و اراده داشتم تا تذکرات و همچنین مباحث و مطالب مفیدی را در اختیار او همچنین قرار دهم که متأسفانه به هیچ وجه موفق به دسترسی به ایشان نشدم.
آن پیشکسوت قرآنی کشورمان با گفتن آنکه امیدوارم مطالبی که اینجا گفته می‌می شود به گوش نماینده ایران در آن مسابقات برسد، گفت: بایستی و حتما بر روی مخارج حروف و همچنین احکام خیلی زیاد دقت داشته باشد، خوشبختانه نماینده کشورمان در آن دوره از مسابقات صوت و همچنین لحن خوبی دارد و همچنین تنها پیشامد جدید تجوید باقی می‌ماند که بایستی و حتما بر آن هم خیلی زیاد توجه داشته باشد. ادای فصیح‌ حروف خیلی زیاد مورد توجه داوران شامل داور اردنی می باشد.
عبایی در ادامه با تأکید مجدد بر آنکه انتخاب داوران در مسابقات مالزی شیوه ویژه ای ندارد، افزود: انتخاب داوران در آن مسابقات بر اساس ارتباط می باشد، در صورتی که کشوری با مرکز اسلامی جاکیم که متصل به حکومت مالزی نیز هست ارتباطات خوبی داشته باشد،‌ داوران بیشتری از آن هم کشورها انتخاب خواهد شد. بنابراین مسائل سیاسی در انتخاب داوران از کشورهای متنوع و گوناگون و مختلف خیلی زیاد مهم می باشد.
او همچنین همچنین در مورد نظرش در مورد مناسب بودن ترکیب داوران در مسابقات بین‌المللی قرآن مالزی، با گفتن آنکه نمی‌قدرت نظر قاطعی ارائه داد،‌ تصریح کرد: مناسب بودن یا نامناسب بودن ترکیب داوران در مسابقات قرآن، قابل ارزیابی نیست،‌ بلکه بایستی و حتما بعضی شاخص‌ها را در انتخاب داوران انجام داد. آنکه داوری با بیش از ۸۵ سال شمسی قسمت و بخش مهمی همچون تجوید را قضاوت کند چندان مناسب نیست. متأسفانه داورانی که در مسابقات مالزی حضور دارند،‌ تلاوت را تنها لحن می‌دانند. ‌
تعداد زیاد داوران بومی از جنبه بین‌المللی آن هم خواهد کاست
آن داور مسابقات بین‌المللی قرآن در پایان در مورد آنکه از کشور میزبان چندین داور حضور داشته باشد،‌ نقطه مثبت مسابقات خواهد بود یا نقطه منفی؟ گفت: به نظر من هر چه تعداد داوران کشور میزبان اکثرا و بیشتر از داوران خارجی باشد از جنبه بین‌المللی بودن آن هم رقابت‌ها کاسته می‌می شود. اصولاً در صورتی که می‌خواهیم رقابت بین‌المللی باشد بایستی و حتما یک داور، یک ناظر و همچنین یک ریاست هیئت داوران از کشور میزبان باشد،‌ ولی باید توجه داشت بایستی و حتما سایر داوران زبردست و همچنین هوشیار باشند.

منبع
برترین در مورد قرآن کریم: تحلیل ترکیب داوران مسابقات قرآن مالزی/ گلایه از بعضی تحلیل‌

مطلب پیشنهادی

نمودار درختی سوره های قرآن کریم (تفسیر ساختاری) سوره صف تا طلاق

نمودار درختی سوره های قرآن کریم (تفسیر ساختاری) سوره صف تا طلاق سلام شیوه جدیدی …