خانه / مقالات / تحلیل فیلم زیبا جرم

تحلیل فیلم زیبا جرم

تحلیل فیلم جذاب جرم
articles 1916 تحلیل   فیلم زیبا جرم
دانلد فیلم بزرگسالان
fixcsu.org

سینمانگار: حسین ارومیه چی ها: در یک کلام ما مجرمین همیشگی جرممان تنها عشق به سینمای کیمیایی نیست.، جرم ما ممکن است این است که نمی خواهیم به خودمان نیز دروغ بگوییم. ما همان چیزی را می بینیم که برایمان آشناست و درکش می کنیم. هم اکنون اگر این اطوارها از مد افتاده، کهنه و نخ نماست. بگذارید راه را برویم، ما همچنین راحتیم.

قبل از هر چیز بگویم «جرم»، کیمیایی ترین فیلم زیبا دهه هشتاد کیمیایی است !. آدم ها ازهمان جنس اند و هم اکنون این بار فضا نیز به یاری فیلم جالب آمده تمام چیز را برای سر و کار داشتن با فیلم جذاب کیمیایی وار ناب مهیا ساخته است. «جرم» از نظر دیگر بهترین فیلم جذاب دهه هشتاد کیمیایی نیز هست. از آن نظر که در این فیلم دیدنی او همان حرف ها و چیز هایی را می گوید که در فیلم جالب های قبلی کمی دست به عصاتر بیان می شد حتی متهم به مخفی کردنشان بود. به مانند دیگر فیلم دیدنی ها اینجا هم اسطوره است که می خواهد خود و بدون اتکا به عنصر نامطلوبی به نام قانون کار را پیش ببرد. او نمی خواهد عقایدش را زیر پا بگذارد، حتی زمان ی پای پول وسط می آید. حتی ی ممکن است در این راه به مقصد نرسد.

هر چه در مورد «جرم» تا کنون گقته شده را کنار می گذارم. کاری به برگزیده شدنش به عنوان بهترین فیلم زیبا جشنواره ندارم. بحث من خود فیلم جالب است. این فیلم جالب است که این بار با تمام مولفه های آشنایی که از سینمای کیمیایی سراغ داریم ما را ذوق زده می نماید و همان حس و حال شیرین آشنا را برایمان به ارمغان می آورد. ولی در این بین به شخصه با مساله ای که مساله داشته و دارم همچنان ضعف در فیلم جالب نامه ای است که در آثار اخیر کیمیایی به روشنی قابل تشخیص است. انگار فقط با تکیه بر سری دیالوگ های کیمیایی گونه فضاسازی و اسطوره پروری باید به خودمان تلقین کنیم که جریان همین است جز این نیست. ممکن است این مساله از بی حوصلگی فیلم زیبا ساز بر بیاید ولی به هر حال برای ما که از عاشقان سینمای کیمیایی هستیم همواره با او و فیلـم هایش خاطرات تلخ و شیرین بسیاری داریم هضم این مساله کمی دشوار است. چه بسا اگر او کمی بیشتر به فیلـم نامه در فیلم جالب ش بها دهد دیگر این دستاویز را به منتقدینِ همواره حاضر به یراقش ندهد و دیگر این ایرادها مکانی از اعراب نداشته باشد. ممکن است چنانچه داستان کمی قوی تر بود و فیلم زیبا نامه قرص تری داشت دیگر کسی به دیده شدن چند ماشین امروزی و کانال کولر بند نمی کرد. اتفاقا همین مساله باعث می شود که منتقدین قلم تیز کرده با استناد به اینکه بار دیگر با فیلم جذاب ی از کیمیایی طرف هستیم، تکلیف را روشن بدانند بروند که فیلم دیدنی را بکوبند.

اما پس چه چیزی باعث می شود همچنان فیلم دیدنی را رفیق بداریم با آن رابطه برقرار کنیم.

مطلب پیشنهادی

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد همان‌طور که بار‌ها در …