خانه / مقالات / ثبت شرکتها حسابرسی یک نفره مجاز شد .

ثبت شرکتها حسابرسی یک نفره مجاز شد .

ثبت شرکتها حسابرسی نفره مجاز شد .
rahnamasabt ثبت شرکتها حسابرسی یک  نفره مجاز شد .
ثبت شرکت در ارمنستان

سرمایه ،حوریه رضایی زاده: موسسات حسابرسی نفره می توانند در قالب موسسه غیرتجاری ثبت شوند.مهدی کرباسیان رئیس شورای عالی جامعه حسابرسان می گوید: «اعضای شورای عالی سوم جامعه حسابداران رسمی در مدت ساله اخیر، شاغلان انفرادی را از یاد نبرده است. طی مذاکراتی که با سازمان ثبت املاک اسناد برگزار کردیم، مقرر شد بعد از این شاغلان انفرادی در قالب موسسات تجاری به کار بپردازند.»
۱۴ ماه از نخستین روزهای کار اعضای شورای عالی سوم می گذرد. ۲۲ ماه دیگر از ماموریت سه ساله اعضای شورای عالی جامعه حسابداران رسمی کشور، هنوز باقی مانده است.» مهدی کرباسیان در مصاحبه با خبرنگار ما، تشکیل کارگروه اصل ۴۴ اقدامات این کارگروه را یکی از قابل دفاع ترین عملکرد ۱۴ ماه اخیر شورای عالی سوم می داند. کرباسیان در این باره گفت: «سازمان خصوصی سازی با ابلاغ مصوبه ای پیرامون دستورالعمل قیمت گذاری شرکت ها، زمینه همکاری متقابل جامعه حسابداران و سازمان خصوصی سازی را فراهم آورد. بر این اساس کمیته ای پنج نفره متشکل از یک نفر حسابدار رسمی، یک نفر کارشناس رسمی دادگستری، یک نفر کارشناس منتخب از مرکز مشاوران ماده ۱۸۷ و دو نفر نماینده سازمان خصوصی سازی موظف به اجرای دستورالعمل قیمت گذاری شده اند.»
وی افزود: «یکی از مسائل ی که در شورای سوم تصویب شد، تشکیل دو کارگروه اصل ۴۴ مالیات بر اهمیت افزوده بود ضمن اینکه تفاهمنامه مشترک با سازمان تامین اجتماعی و جامعه حسابداران رسمی کشور هم به امضا رسید. به گفته وی کارگروه اصل ۴۴ هفته قدیم جلسه ای را با کردزنگنه رئیس سازمان خصوصی سازی دکتر غلامی معاون واگذاری امور حقوقی این سازمان برگزار کرد. مساله این نشست همکاری وسیع تر بین جامعه حسابداران رسمی و سازمان خصوصی سازی بود. ارزیابی نقش و اهمیت اعضای جامعه انتظارات سازمان خصوصی سازی از جامعه حسابداران از عبارت مسائل مورد تحلیل بود.»
وی آمادگی اعضای جامعه حسابداران رسمی کشور را جهت هرگونه همکاری با وزارت امور اقتصاد ی و دارایی سازمان بورس و خصوصی سازی اعلام تصریح کرد: «اعضای جامعه می توانند نقش مهمی را در بررسی قیمت ها، نظارت و ارزیابی صحت عملیات مالی کمپانی ها ایفا کنند. علاوه بر آن می توانند قوت فکری مشاوره ای و تئوریک در کنار موسسات کمپانی ها گذاشته ا نقش های مهمی را ایفا کنند.» کرباسیان ادامه داد: «در این مورد باید بگویم که آیین نامه دستورالعمل مبتنی بر قانون خصوصی سازی با تشکیل کارگروه پنج نفره از نمایندگان جامعه حسابداران رسمی کشور در حال پیگیری است. طی توافق حاصل مقرر شد که دبیرکل جامعه، استانداردها قوانین و مقررات، آیین نامه مبتنی بر قانون خصوصی سازی تدوین شود. این کارگروه دو هفته بار جلسات را برگزار می نماید .» وی درخصوص انتقاداتی پیرامون تخلفات اقطعا لی برخی موسسات کمپانی ها خاطرنشان کرد: «در مورد تخلفات اقطعا لی موسسات حسابرسی باید بگویم، جامعه حسابداران رسمی کشور تنها مرجع قانونی است که صلاحیت رسیدگی ارزیابی ، نظارت و برخورد با متخلفان را بر عهده دارد. ما معتگذشته که کمیته های فعال در جامعه حسابداران بهترین مرجع بررسی عملکرد موسسات و اعضای جامعه هستند .»
رئیس شورای عالی جامعه حسابداران در ادامه به ارزیابی عملکرد کارگروه کنترل کیفیت پرداخت و گفت: «یکی از وظایفی که شورای عالی سوم مصوب کرد نظارت بیشتر و دقیق تر بر کار حسابداران رسمی کشور بود. جلسات زیاد با کارگروه کنترل کیفیت برگزار کرده ایم. محوریت کار این کارگروه، نظارت بر موسسات حسابرسی بود. این کارگروه در سال قدیم ۱۶۰ موسسه از ۱۷۸ موسسات عضو جامعه را مورد ارزیابی قرار داد.»
وی درخصوص نتیجه ماحصل تحلیل پرونده شرکـت ها گفت: «نتیجه تحلیل ها حاکی از آن بود که هشت پرونده باید به هیات انتظامی ارجاع داده شود.بقیه پرونده ها مستند نبود اما توجه اتی را به موسسات خاطی ارائه کردند.» کرباسیان این نکته را می افزاید: «اما نتیجه کارگروه کنترل کیفیت حاکی از عملکرد مطلوب ارزنده اکثر موسسات حسابرسی بود.» گاهی گزارش ها حاکی از ضرورت نظارت بر عملکرد شاغلان انفرادی بود.
کرباسیان یکی از نتایج کنترل کیفیت موسسات حسابرسی را گنجاندن برنامه ای مستمر برای روش اجباری موسسات کوچک عنوان کرد. وی در این باره گفت: «از عبارت بعضی ضرورت ها و برنامه های آتی جامعه، روش اجباری برای پرسنل موسسات کوچک به منظور ارتقای گزارش دهی و عملکرد مطلوب این موسسات بود.» وی در ادامه خاطرنشان کرد: «در آخرین گزارش ها از بین ۱۷۸ موسسه بیش از چهار هزار نفر شاغل داریم که با توجه به ***** های دولت در راستای خصوصی سازی امری بسیار چشم گیر بوده است. مطابق آمار ارائه شده فقط ۱۷۸ موسسه ثبت شده در حوزه حسابرسی به کار می پردازند.»
سوالی که در ادامه گفت وگو بیان شد این بود که تکلیف شاغلان انفرادی چه می شود؟
وی در این خصوص توضیح داد: «یکی از وظایف محوله در شورای عالی سوم، افزایش تعداد موسسات حسابرسی با کیفیت دیگری نظارت بر کار موسسات انفرادی بود که با جلساتی زیاد با سازمان ثبت املاک اسناد برگزار کردیم تا اینکه سرانجام در تاریخ ۱۶ مهرماه سال جاری ابلاغ شد که ثبت موسسات حسابرسی نفره در قالب موسسه غیرتجاری بلامانع است. این امر گامی بلند در راستای پشتیبانی از حسابرسان شاغل انفرادی و انضباط مالی است.»
به گفته وی« دبیر کل هیات مدیره نو مکلف شدند تا ابعاد حقوقی عملیاتی این مصوبه را مورد نقد قرار دهند. ما امیدواریم این مصوبه به نظام مندی خوبتر کار حسابرسان انفرادی منجر شود.»
کرباسیان در انتها به اقدام جامعه حسابداران در حوزه مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد و گفت: «کارگروه مالیات بر اهمیت افزوده به عنوان بازوان سازمان مالیاتی وارد عمل شد. اکنون با جلسات منظم دوره های روش ی از طرف جامعه حسابرسان رسمی در ساختمان جدید جامعه برگزار می شود. حتی ما در رابطه با روش به اصناف نیز آمادگی خود را اعلام می داریم.

مطلب پیشنهادی

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد همان‌طور که بار‌ها در …