خانه / شهدا و دفاع مقدس / خاطرات همسران شهدا دفاع مقدس کامل کننده این دفاع است

خاطرات همسران شهدا دفاع مقدس کامل کننده این دفاع است

خاطرات همسران شهدا دفاع مقدس کامل کننده این دفاع است

n00244537 b خاطرات همسران شهدا دفاع مقدس کامل کننده این دفاع است

آیین رونمایی از کتاب «گلستان یازدهم» نوشته بهناز ضرابی زاده امروز، چهارم بهمن‌ماه ۱۳۹۵ با حضور این نویسنده، محسن مومنیشریف، رئیس حوزه هنری، حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، زهرا پناهی‌‌روا، همسر شهید علی چیت‌سازیان، حمیدرضا حاجی بابایی، نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی و مرتضی سرهنگی، مدیر دفتر ادبیات مقاومت و پایداری حوزه هنری در محل این نهاد فرهنگی برگزار شد.

اگر خاطرات دفاع مقدس نوشته نمی‌شد!
محسن مومنی‌شریف، رئیس حوزه هنری در مراسم رونمایی از کتاب «گلستان یازدهم» خاطرات همسر شهید علی چیت‌سازیان، با بیان اینکه آخرین رونمایی که در کنار اهالی همدان بودیم، رونمایی از کتاب «وقتی مهتاب گم شد» بود، اظهار کرد: در آن مراسم سردار شهید همدانی نیز حضور داشتند و ما به او به چشم کسی که در آستانه شهادت است نگاه می‌کردیم. همه مجلس می‌دانستند که احتمال دارد دیگر ایشان را نبینیم.

وی ادامه داد: اگر خاطرات همسران شهدا نوشته نمی‌شد، حتما ادبیات، خاطرات و تاریخ دفاع مقدس ناقص بود. همان طور که گفته می‌شود همسران شهدا، نیمه پنهان شهدا هستند؛ خوشحالیم که خداوند به همکارانمان توفیق داد و به این مهم پرداختند.

مومنی‌شریف خاطرنشان کرد: اگر می‌خواستیم انسانی را که انقلاب اسلامی معرفی کرده و کسانی که مجاهد، اهل بصیرت، جهادگر و ایثارگر بودند ترسیم کنیم، با خاطرات جبهه بخشی از چهره آن‌ها ترسیم می‌شد و این چهره ناقص بود و چهره نورانی این شخصیت‌ها با گفته‌های همسرانشان کامل‌تر شده است.

رئیس حوزه هنری با تاکید بر اینکه در ماجرای شهادت آتش‌نشانان در حادثه ساختمان پلاسکو نیز این سیمای نورانی را دیدیم، عنوان کرد: در حوزه علم، مدیریت و … هم همین گونه است و هر جا که زمینه فراهم شود چهره پر افتخار ایثارگران را می‌بینیم.

وی با اشاره به اینکه در مراسم دیگری در همدان مردم کشورمان با شهید چیت‌سازیان و کتاب «گلستان یازدهم» بیشتر آشنا خواهند شد، گفت: باید به ادبیاتی که در حوزه هنری افتخار داریم مروج و مبدع این سبک هستیم، اشاره کنم. رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در دیدار اهالی دفتر ادبیات مقاومت و پایداری و ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری، فرمودند که شما کشور را از ادبیات وارداتی بی‌نیاز کردید. این ادبیات متاسفانه آن طور که باید و شاید در مجامع علمی شناخته نشد. انتظار داشتیم در راستای فرمایشات ایشان، دانشگاه‌های کشورمان برای شناساندن این ادبیات و اینکه مختصات این ادبیات چه هست، فعالیت بیشتری داشته باشند. البته اطلاع دارم که دانشجویانی هستند که پایان‌نامه‌هایشان را به معرفی این نوع از ادبیات اختصاص داده‌اند.

مومنی‌شریف همچنین گفت: ادبیات دفاع مقدس برآمده از انقلاب اسلامی است و خاستگاه این ادبیات، بر آمده از فرهنگ ایرانی و اسلامی است. یقین داریم اگر این نوع از ادبیات به وجود نمی‌آمد، کتاب‌های قابل افتخاری همچون «گلستان یازدهم» را نداشتیم. خوشبختانه این نوع از ادبیات مدام در حال تکامل است. در کتاب جدید خانم ضرابی‌زاده رشد این ادبیات را می‌بینیم و این اثر، نسبت به آثار پیشین ایشان، رشد داشته است و با آنکه اثری برگرفته از تخیل نیست، اما به رمان شباهت بسیاری دارد و مخاطب رمانی از دل تاریخ کشورمان را می‌خواند. مخاطب بخش‌هایی از زندگی سراسر افتخار زهرا پناهی روا همسر شهید علی چیت‌سازیان را در این اثر به قدری درخشان می‌بینید که خود را در این خاطرات شریک می‌داند. این نشان می‌دهد که این ادبیات در حال کامل شدن است.

شهیدان از دو مانع عشق و ترس عبور کردند
بهناز ضرابی‌زاده، نویسنده کتاب «گلستان یازدهم»، با بیان اینکه شهیدان توانستند از دو مانع عشق و ترس عبور کنند تا به درجه رفیع شهادت برسند، گفت: همه ما وابستگی‌هایی داریم و انسان‌هایی بزرگ و اخلاقی زندگی می‌کنند که بتوانند از وابستگی‌هایشان بگذرند. از زمانی که وارد این حوزه (دفاع مقدس) شدم، به کشف و شهود‌های زیادی رسیدم و هر روز احساس می‌کنم نشانه تازه‌ای در زندگی من رخ می‌دهد.

این نویسنده افزود: همیشه اعتقادم بر این است که نباید قلم‌ها را کنار بگذاریم و از روایت تاریخ دفاع مقدس فاصله بگیریم. نسل جوان و نوجوان، تشنه این هستند که الگوهای خوبی در زندگی بگیرند و اگر تلاش کنیم این الگوها را معرفی کنیم، می‌توانیم ادعا کنیم که کشورمان به سمت اخلاق‌مداری رشد می‌کند.

نوشتن از جنگ تحمیلی و شهدا بدون خلوص امکان ندارد
حجت‌الاسلام سید مهدی خاموشی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی نیز در سخنانی با بیان اینکه کتاب «گلستان یازدهم» به زندگی شهید چیت‌سازیان و مقام رفیع جوانی که اطاعت از امام خود را سرلوحه زندگی خود و خانواده اش قرار می دهد می پردازد، اظهار کرد: شهیدان خداترس و خداباور بودند.

وی با اشاره به خاطراتی از دوران دفاع مقدس و حضورش در شهر همدان، گفت: نخستین صحبتم درباره دفاع مقدس را در همان دوران جنگ داشتم و به دوستان عزیز همدانی می‌گفتم که چهره جدی دفاع از انقلاب همین جنگ تحمیلی است و باید با گوشت و پوست و استخوان خود دفاع کنیم؛ چرا که دشمن می‌خواهد انسان‌هایی که آرمان‌های انقلاب را در فکر دارند، نباشند.

خاموشی همچنین با اشاره به خاطراتش از کوهپایه‌ها و تپه‌های همدان و مقاومت رزمندگان و شهدای همدانی در آن مکان، گفت: خوب است آقای سرهنگی و همکارانشان، خاطرات این مکان را استخراج کنند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: قلم راوی خانم ضرابی‌زاده حکایت آینده خوبی دارد و علاقه‌مندم ایشان این کار را با همین همت، نیت و دید خوب و خلوص ادامه دهند. نوشتن از جنگ تحمیلی و شهدا، بدون خلوص امکان ندارد. بدون اینکه خودمان را مانند شهدا و رزمندگان دفاع مقدس تصور کنیم و از آن‌ها بنویسیم امکان ندارد. اینکه با همسر شهیدی مصاحبه کنیم و خودمان را مانند ایشان ندانیم، امکان‌پذیر نیست.

به کسانی که شهیدان را زنده نگه داشته‌اند افتخار می‌کنیم
حمیدرضا حاجی بابایی، نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی، نیز در سخنانی با تاکید بر اینکه جایگاه شهدا جایگاه والایی است، عنوان کرد: ما به شهدا افتخار می‌کنیم و این حقیقتی انکارناپذیر است. ما به تمام کسانی که شهیدان را در جامعه زنده نگه داشته‌اند نیز افتخار می‌کنیم.

وی ادامه داد: به ملت بزرگ ایران افتخار می‌کنیم. ملتی که بعد از ۳۷ سال و بعد از آنکه بسیاری از رزمندگانمان به شهادت رسیدند، امروز، پرطراوت و پرنشاط انقلاب را نگه داشته‌اند و از رهبر معظم انقلاب چنان دفاع کردند که شهیدان دفاع مقدس از امام (ره) دفاع کردند و جوانانی را پرورش دادند که امروز از حریم حضرت زینب (س) دفاع می‌کنند. این نشان می‌دهد که شهید چیت‌سازیان و یارانشان در جبهه مردمی و انقلابی کشورمان حضور دارند.

تاریخ شفاهی قسمتی از زندگی را برایم زنده نگه داشته است
زهرا پناهی‌‌روا، همسر شهید علی چیت‌سازیان، نیز با فرازی از سخنان شهید چیت‌سازیان سخنانش را آغاز کرد و افزود: «گلستان یازدهم» یک سال و ۸ ماه زندگی مشترک من با این شهید و به نوعی سیر و سلوک شهید چیت‌سازیان را برای نسل جوان روایت می‌کند تا بدانند این شهید بزرگوار در سن ۲۵ سالگی به اوج قله رسید و فاتح زمین و آسمان شد.

وی خاطرنشان کرد: تاریخ شفاهی قسمتی از زندگی را برای من زنده نگه داشته است و باقی طول عمر زندگی من، با آن خاطرات زنده است. هر چند زندگی مشترکم با شهید چیت‌سازیان کوتاه بود، اما از این زندگی، عمری درس گرفتم. از علی آقا آموختم چگونه زندگی کنم و مهربانی را آموختم. «گلستان یازدهم» خاطرات زندگی زیبا و معنوی است که هرگز پایانی ندارد.

در پایان این مراسم با حضور همسر و فرزند شهید علی چیت‌سازیان و جمعی از مسئولان و نویسندگان دفاع مقدس، از کتاب «گلستان یازدهم» رونمایی شد.

همچنین در این مراسم اعلام شد که کتاب الکترونیک «گلستان یازدهم» با ۵۰ درصد تخفیف نسبت به نسخه چاپی، در نرم افزار کتابخوان سوره مهر و فضای مجازی، برای دانلود، بارگذاری شده است.

کتاب «گلستان یازدهم» نوشته بهناز ضرابی‌زاده دربردارنده خاطرات زهرا پناهی‌‌روا همسر شهید علی چیت‌سازیان است که از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.

مطلب پیشنهادی

عملیات کربلای ۳ و شهدای پدافندی شهریور ماه شهر ترکالکی

عملیات کربلای ۳ و همچنین شهدای پدافندی شهریور ماه شهرستان ترکالکی ایده انجام عملیات نظامی …