خانه / قران كريم / خلأ معنا محوری در تلاوتها ی مسابقات اوقاف امسال از نگاه داوران مسابقات

خلأ معنا محوری در تلاوتها ی مسابقات اوقاف امسال از نگاه داوران مسابقات

خلأ معنا محوری در تلاوتها ی مسابقات اوقاف امسال از نگاه داوران مسابقات

بدون هیچ مقدمه ای به چند مصاحبه از داوران مسابقات امسال در مورد خلأ جدی موضوع معنا محوری در تلاوتهای مسابقات اعم از مسابقه ترتیل-حفظ و همچنین تحقیق توجه فرمائید:
( مأخذ مصاحبه ها سایت ایکنا می باشد)

abbasi خلأ معنا محوري در تلاوتها ي مسابقات اوقاف امسال  از نگاه داوران مسابقات

محمد عباسی گفتن کرد: همه توجهات حافظان به حُسن حفظ و همچنین غفلت از وقف‌ و همچنین ابتداهای صحیح
تیم فعالیت‌های قرآنی: داور مسابقات سراسری قرآن کریم با گفتن آنکه سطح کیفی رقابت‌های رشته حفظ در روزهای ابتدایی مسابقات، قابل قبول نبوده می باشد، گفت: دلیل آن امر هم توجه بیش از حد به حُسن و همچنین صحت حفظ بوده می باشد.
محمد عباسی، داور قسمت و بخش صوت سی وهفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم، در گفت‌وگو با روزنامه نویس و خبرنگار اعزامی خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به تبریز، در مورد آن دوره از مسابقات، گفت: سطح مسابقات در روزهای ابتدایی و همچنین در قسمت و بخش حفظ، چندان قابل قبول نبوده می باشد؛ چرا که همه فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن و همچنین ذکر شرکت‌کنندگان به حسن حفظ معطوف شده می باشد.
آن قاری بین‌المللی افزود: در بین اکثر شرکت‌کنندگان رشته حفظ کل و همچنین ۲۰ جزء قرآن، توجه کمی به اموری همچون صوت و همچنین لحن و همچنین تجوید می می شود، در بعضی مواقع بعضی شرکت‌کنندگان وقف و همچنین ابتداهای خیلی زیاد وحشتناکی داشتند که معنا را به روش کلی تغییر می‌دادند، واقعاً از یک حافظ بعید می باشد که در جایی وقف کند که معنا خراب می شود.
آن داور قسمت و بخش صوت سی‌وهفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم با گفتن آنکه از بعضی وقف و همچنین ابتداهایی که صورت می گرفت خیلی زیاد تعجب کرده می باشد، تصریح کرد: قاری و همچنین حافظ قرآن در صدر اسلام به عنوان یک مبلغ روحانی از آنها یاد می‌شد، قاری و همچنین حافظ مرجع و همچنین پناهگاه شهروندان و مردم شهر و همچنین پاسخگوی امورات دینی و همچنین اعتقادی آنها باشد.
عباسی با اشاره به آنکه حافظان و همچنین قاریان آن کارکرد خود را از دست داده‌اند، اظهار کرد: در حال حاضر اکثر قاریان و همچنین حافظان می‌خواهند حرفه‌ای و همچنین نمایشی بخوانند در صورتی که حفظ قرآن کریم یک سری اصول و همچنین آداب همچون تجوید، ترتیل، وقف و همچنین ابتداء و همچنین … دارد که در صورتی که آن اصول رعیات نشود قاری و همچنین حافظ قرآن از جایگاه واقعی خودشان منحرف شده‌اند.
او همچنین گفتن کرد: به نظر من انگیزه‌ها بایستی و حتما الهی می شود و همچنین بعد از آن هم از محضر اساتید عاشقانه و همچنین خاضعانه فیض ببرند به گونه‌ای که سرسپرده استاد شوند ولی باید توجه داشت متأسفانه چنین چیزی در حال حاضر کمتر دیده می‌می شود.
آن داور قسمت و بخش صوت مسابقات سراسری قرن کریم در ادامه آن گفت‌وگو یادآور شد: امیدوارم آن رویه را در ادامه شاهد باشیم تا شاهد ارتقاء و همچنین پیشرفت فعالیت‌های قرآنی در جامعه باشیم.

%name خلأ معنا محوري در تلاوتها ي مسابقات اوقاف امسال  از نگاه داوران مسابقات


تحلیل دغاغله از تلاوت‌های نیمه‌نهایی مسابقات قرآن؛ منطبق نبودن تلاوت‌ها بر معنا/ چگونه مسابقات را کیفی‌تر کنیم؟

تیم فعالیت‌های قرآنی: یکی از داوران مسابقات سراسری قرآن با اشاره به آنکه مشکل اصلی تلاوت‌ها در مرحله نیمه‌نهایی منطبق نبودن تلاوت‌ها بر معنای آیات می باشد به ارائه پیشنهاداتی جهت کیفی‌تر شدن مسابقات در ادوار بعدی پرداخت.
مهدی دغاغله، یکی از داوران سی‌وهفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم، در گفت‌وگو با روزنامه نویس و خبرنگار اعزامی خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به تبریز، در مورد تحلیل تلاوت‌ها در مرحله نیمه‌نهایی، گفت: مسابقات در قسمت و بخش تلاوت از سطح خوبی برخوردار می باشد، در صورتی که آن مسابقات را با مسابقات قرآن در کشورهای دیگر مقایسه کنیم متوجه خواهیم شد که به هیچ وجه قابل مقایسه نیست.
او همچنین در ادامه با انتقاد از بعضی اشخاص که مسابقات و همچنین بودجه‌های قرآنی را با مسابقات و همچنین یا بودجه فعالیت‌های اسپورت و ورزشی مقایسه می‌کنند، افزود: آن دو به هیچ وجه قابل مقایسه با هم نیستند، ما در قرآن حرف اول را در دنیا می‌زنیم، ولی باید توجه داشت در ورزش با وجود آن همه سرمایه‌گذاری آن گونه نیست.
آن داور مسابقات سراسری قرآن کریم تصریح کرد: آنکه می‌گوییم مسابقات قرآن در ایران قابل مقایسه با هیچ کشور مسلمان غیره ای نیست، به معنای آن نیست که هیچ مشکلی در آن باره وجود ندارد. معظلات و مسائل و مشکلات و همچنین نواقص هست که بایستی و حتما برطرف می شود و همچنین برطرف نمی‌می شود مگر با همکاری و همچنین همفکری صاحب‌نظران آن عرصه، بنابر آن همفکری در آن امر مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد.
آن فعال قرآنی کشورمان با گفتن آنکه جهت ارتقای مسابقات و همچنین بالا رفتن کیفیت آن هم پیشنهاداتی دارد، اظهار کرد: یکی از پیشنهادات من آن می باشد که نباید نفرات برتر را براساس رتبه به دست آمده معرفی کنیم. با آن رقابت تنگاتنگ و همچنین آن تشابه تلاوت‌ها که با آن هم مواجه هستیم، دیدن می‌می شود که اختلاف فرد یا شخص اول تا حتی دهم نیم نمره می باشد و همچنین آن عادلانه نیست و همچنین ممکن می باشد باعث دفع بعضی از شرکت‌کنندگان می شود.
دغاغله سطح‌بندی شرکت‌کنندگان در آن مسابقات را راهکار رفع آن مشکل عنوان کرد و همچنین گفت: بایستی و حتما شرکت‌کننده‌های برتر را در سطوح درجه یک، درجه دو و همچنین … که در هر سطح تعداد متغیری از شرکت‌کنندگان با توجه به نمره به دست آورده در مسابقات حضور بیابند.
او همچنین افزود: آن طرح به مسئولان نمایش ارائه شده و همچنین در دست بررسی کردن می باشد و همچنین امیدواریم در بعدی مورد بررسی کردن جدی قرار بگیرد، در صورت تأیید شدن آن طرح، کمک خیلی زیاد بسیاری به شرکت‌کننده‌ها خواهد شد و همچنین در راستای ارتقای فعالیت‌های قرآنی می باشد.
آن فعال قرآنی کشورمان در ادامه به اوضاع قرعه‌هایی که جهت متسابقان در نظر گرفته می‌می شود اشاره و همچنین تصریح کرد: به نظر من قرعه‌های متسابقان حداقل یک ماه قبل از شروع مسابقات به آنها داده می شود تا به خوبی بر روی آن هم کار کنند و همچنین حتی به حفظ آن هم بپردازند و همچنین معظلات و مسائل و مشکلات وقف و همچنین ابتداء و همچنین … را برطرف کنند تا در نهایت یک خروجی خیلی زیاد با کیفیت تحویل داده می شود.
دغاغله در مورد ضعف قاریان در آن دوره از مسابقات و همچنین تلاوت‌های گرفته شده در مرحله نیمه نهایی، افزود: در آن مرحله اکثرا و بیشتر در معناگرایی مشکلاتی وجود داشت به آن معنا که تلاوت‌ها منطبق بر معنای آیات نبوده می باشد و همچنین بحث دیگر نیز مشکل وقف و همچنین ابتدایی می باشد که اکثراً با آن هم مواجه خواهند بود.

%name خلأ معنا محوري در تلاوتها ي مسابقات اوقاف امسال  از نگاه داوران مسابقات

رحیم خاکی:تلاوت قرآن صرفاً آوازخوانی نیست
رحیم خاکی، داور قسمت و بخش صوت در رشته‌های خواندن و قرائت بررسی و همچنین ترتیل سی‌وهفتمین مسابقات سراسری قرآن در گفت‌وگو با روزنامه نویس و خبرنگار اعزامی خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، در مورد کیفیت متسابقان آن دوره از مسابقات، گفت: در قسمت و بخش تلاوت، رقابت خیلی زیاد تنگاتنگ می باشد و همچنین اکثر شرکت‌کننده‌ها هم‌سطح و همچنین هم‌ردیف در حال رقابت خواهند بود.
او همچنین افزود: انتخاب نفرات برگزیده در هر دوره واقعاً سخت‌تر می باشد، ولی باید توجه داشت آنچه که مسلم می باشد آن می باشد که تلاوت‌های اصیل و همچنین تلاوت‌هایی که کمترین انحراف از تلاوت‌های اصیل را دارد مورد توجه می باشد و همچنین تلاوت‌های عجیب و همچنین غریبی که آن روزها رواج یافته می باشد قطعاً مورد توجه هیئت داوران نیست.

ملاک هیئت داوران تلاوت خاشعانه و همچنین معنامحور
آن داور قسمت و بخش صوت سی و همچنین هفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم تصریح کرد: قطعاً هیئت داوران تلاوت‌های خاشعانه و همچنین معنامحور را ملاک و همچنین مبنای انتخاب قرار خواهند داد و همچنین طبیعتاً آن فکر کردن و اندیشیدن، کار را جهت هیئت داوران سخت می کند.
خاکی در مورد رشته ترتیل که مسابقات آن هم روز قبل با معرفی نفرات برتر پایان یافت، تصریح کرد: در قسمت و بخش ترتیل واقعاً با یک ترتیل باکیفیت به معنای ترتیلی که استانداردها در آن هم رعایت می شود مواجه نبودیم و همچنین آن رشته به لحاظ فنی دچار معظلات و مسائل و مشکلات جدی شده می باشد.

هیچ ترتیل شاهکار و همچنین استعداد جدید در مسابقات نیافتیم
او همچنین در پاسخ به آن سؤال که در آن دوره در رشته خواندن و قرائت و همچنین ترتیل با استعدادهای جدید نیز مواجه بوده‌ایم یا خیر؟ خاطرنشان کرد: واقعیت را بخواهید که نه؛ هیچ تلاوت شاهکار و همچنین یا استعداد جدید در آن چند روز دیده نشده می باشد.
آن قاری بین‌المللی کشورمان گفتن کرد: تلاوت قاریان در بعضی ابعاد همچون رعایت تکنیک‌های صوتی بهتر شده می باشد به آن معنا که در رعایت تکنیک‌ها خوب عمل می‌کنند، ولی باید توجه داشت بایستی و حتما آن را بدانند که تلاوت قرآن صرفاً آوازخوانی نیست که تنها و فقط با صوت پر می شود بلکه حس و همچنین حزن و همچنین ادا الحان، ادای معانی خیلی زیاد مهم می باشد که آن عنصر متأسفانه کم شده می باشد.
آن داور قسمت و بخش صوت سی و همچنین هفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم گفت: توصیه من به قاریان آن می باشد که به ردیف تلاوت‌های اصیل توجه جدی داشته باشند و همچنین از تحریرهای اضافی نیز پرهیز جدی داشته باشند؛ چرا که گنجینه الحان و همچنین نغمات قرآنی به مقدار و اندازه‌ای قوی هست که نیازی به ساخته یا ایجاد مسیر انحرافی در تلاوت نباشد. هر چقدر تلاوت‌ها معنامحور و همچنین خاضعانه باشد هیئت داوران نیز اکثرا و بیشتر نظرشان جلب خواهد شد و همچنین هم آنکه مورد توجه خداوند نیز خواهد بود.

%name خلأ معنا محوري در تلاوتها ي مسابقات اوقاف امسال  از نگاه داوران مسابقات


سادات‌فاطمی اظهار گلایه کرد: پررنگی جنبه موسیقایی تلاوت قرآن و همچنین سمت‌وسوی آوازخوانی

تیم فعالیت‌های قرآنی: استاد و همچنین پیشکسوت قرآنی اظهار کرد: هم‌اکنون شاهد آن هم هستیم که تلاوت قرآن در کشور ما اکثرا و بیشتر جنبه موسیقایی و همچنین آوازخوانی دارد و همچنین در صورتی که به همین شکل دنبال می شود مایه تأسف خواهد بود.
به به گفته خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، سیدمرتضی سادات‌فاطمی، ریاست هیئت داوران سی‌وهفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن در ویژه‌برنامه جذاب و جالب و خوب «شمیم قرآن» که به مناسبت نمایش آن مسابقات هر شب از رادیو قرآن پخش می‌می شود، اظهار کرد: چندسالی می باشد که بحث تلاوت اکثرا و بیشتر به سمت صوت رفته و همچنین صوت‌های زیبایی را می‌شنویم ولی باید توجه داشت به نظر بنده کیفیت تلاوت تنها و فقط صوت نیست.
او همچنین افزود: مرحوم استاد ابراهیم پورفرزیب(مولایی) هم معتقد بود اصل در خواندن و قرائت، تجوید و همچنین رعایت احکام خواندن و قرائت می باشد و همچنین به نظر بنده آن بحث خیلی زیاد اهمیت دارد.

توجه به صوت و همچنین لحن به جای تجوید، آفت تلاوت قرآن در کشور
سادات فاطمی ادامه داد: هر چند که طی سال شمسی‌های قبل قاریان ما در قسمت و بخش صوت و همچنین لحن رشد خیلی زیاد خوبی داشته‌اند ولی باید توجه داشت آفتی را در بحث تجوید و همچنین وقف و همچنین ابتدا دیدن می‌کنیم. قاری قرآن بایستی و حتما معنی قرآن بداند و همچنین بداند که از کجا شروع کند زیرا خواندن و قرائت قرآن مقدمه انس با قرآن و همچنین مفاهیم قرآن می باشد و همچنین بایستی و حتما مفاهیم قرآن را درک کنیم که در صورتی که اینطور باشد بسیاری از معظلات و مسائل و مشکلات ما حل می‌می شود.
او همچنین با گفتن آنکه انس عمومی جامعه ما با قرآن کم می باشد، عنوان کرد: انتظاری که از نظام اسلامی بعد از ۳۶ سال شمسی وجود دارد آن می باشد که شهروندان و مردم شهر ما بایستی و حتما خیلی اکثرا و بیشتر از اینها با قرآن مانوس باشند و همچنین رهبر معظم انقلاب نیز بارها آن گله را داشته‌اند که شهروندان و مردم شهر ما انس با قرآن ندارند. هم‌اکنون شاهد آن هم هستیم که تلاوت قرآن در کشور ما جنبه موسیقیایی داشته و همچنین آوازخوانی می باشد و همچنین در صورتی که به همین شکل دنبال می شود مایه تأسف خواهد بود.

درمسابقات قرآن کشور طی سال شمسی‌های قبل اکثرا و بیشتر به صوت و همچنین لحن بها داده‌ اشت
ریاست هیئت داوران سی و همچنین هفتمین مسابقات سراسری قرآن عنوان کرد: مسابقات قرآن در کشور ما طی چند سال شمسی قبل اکثرا و بیشتر به صوت و همچنین لحن بها داده که در صورتی که اینطور باشد به روش طبیعی قاریان جوون هم به سمت صوت و همچنین لحن می‌روند در حالی که بایستی و حتما اولویت اول ما در مسابقات تجوید و همچنین وقف و همچنین ابتدا باشد تا معنویت و همچنین خشوع ویژه ای در تلاوت‌های قرآن وجود داشته باشد.
او همچنین ادامه داد: حدود ۱۰ سال شمسی قبل که خدمت مقام معظم رهبری رسیدم ایشان فرمودند «آقای فاطمی من نگران هستم، شنیدم اخیرا بعضی جوانان به بهانه آنکه نغمات قرآنی را یاد بگیرند نوار موسیقی گوش نموده اند و همچنین بعضا جذب موسیقی شده و همچنین قرآن را رها نموده اند» که من عرض کردم جهت آنکه آن بهانه را از جوانان بگیرم نوار صوتی را با دهان به صورت آوایی اجرا کردم و همچنین بعد آیه قرآن خواندم و همچنین دیگر نیازی به گوش دادن نوار موسیقی نیست.

قرآن بایستی و حتما زیبا خوانده می شود تا شهروندان و مردم شهر جذب شوند
سادات فاطمی در ادامه گفت: قرآن بایستی و حتما زیبا خوانده می شود که شهروندان و مردم شهر را جذب کند تا شهروندان و مردم شهر معنی قرآن را درک کنند، قرآنی شوند و همچنین در آنها خشوع ساخته یا ایجاد می شود در حالی که هم‌اکنون اکثر تلاوت‌ها می‌بینیم که قاری می‌خواهد تحریر صدا را زیاد کند و همچنین به هر قیمتی که شده، آخر بگیرد.
او همچنین افزود: حتی داوران سی و همچنین هفتمین مسابقات سراسری قرآن در نخستین روز، معترض بودند که چرا قاریان به آن مقدار و اندازه و میزان آخر می‌گیرند؟ به نظر می‌رسد یک مقداری افراط شده که بایستی و حتما تعدیل می شود.
آن استاد قرآنی یادآور شد: البته آن آسیب هم‌اکنون دامن قاریان مصری را هم گرفته و همچنین قاریان جدید مصری اکثرا و بیشتر موسیقی اجرا می‌کنند و همچنین آواز می‌خوانند؛ در حالی که اساتید خواندن و قرائت مصر به نحوی زیبا تلاوت می‌کردند که معانی آیات را نیز به خوبی در تلاوت خود منتقل می‌کردند.
او همچنین در آن قسمت و بخش از سخنان خود در مورد ترکیب هیئت داوران آن دوره از مسابقات سراسری قرآن گفت: افرادی که در هیئت داوران آن دوره از مسابقات حضور دارند اشخاص به نام و همچنین کاربلد خواهند بود و همچنین هر یک در هر رشته‌ای که نمره می‌دهند متخصص آن هم رشته خواهند بود هرچند که هر یک از آن اساتید همه موارد را به خوبی می‌دانند ولی باید توجه داشت امسال چینش داوران را خیلی خوب دیدم.
منبع
جدید و تو و تازه ترین در مورد قرآن کریم: خلأ معنا محوری در تلاوتها ی مسابقات اوقاف امسال از نگاه داوران مسابقات

مطلب پیشنهادی

نمودار درختی سوره های قرآن کریم (تفسیر ساختاری) سوره صف تا طلاق

نمودار درختی سوره های قرآن کریم (تفسیر ساختاری) سوره صف تا طلاق سلام شیوه جدیدی …