خانه / مقالات / دوربین مداربسته

دوربین مداربسته

تاریخچه
220px Campion CCTV Camera CN 7611HS دوربین مداربسته
نصب دوربین مداربسته
دوربین های مدار بسته اکثرا ٌ برای نظارت بر اماکن داخلی خارجی مورد مصرف قرار می گیرند و بسته به شرایط محیط انواع مختلف ی دارند.اولین دوربین مدار بسته در سال ۱۹۴۲ توسط ارتش آلمان برای نظارت بر چگونگی شلیک موشک V2 در ایستگاه پرتاب این موشک نصب شد. حدود ۷ سال بعد در آمریکا سیستم های مدار بسته تجاری به بازار آمد با نام Vericon و جذاب توجه است که مصرف از این دوربین ها نیازی به مجوز دولتی نداشته است.

اولین دوربین‌های تحت شبکه در سال ۱۹۹۶ توسط شرکـت “Axis” با استفاده از پایه نرم‌افزاری لینوکس (Linux) تولید شد، این دوربین‌ها بر طبق استانداردهای HTTP RTSP طراحی گردیده بود از استانداردهای IP شبکه برای ارسال عکس های در قالب اطلاعات (Data) استفاده می‌کرد.

مصرف از دوربین‌های تحت شبکه به علت بالا رفتن قابلیت‌های آنها نسبت به قدیم روز به روز درحال ارتقا است.

دوربین مداربسته آنالوگ بالت دید در شب CN-7611HS کمپیون
نام گذاری دوربین مداربسته

نام گذاری دوربین‌های مداربسته قاعده معین ی را پیروی نمی‌کند بیشتر بر طبق شکل ظاهری دوربین‌ها، نوع کاربری و بعضا نام اختصاصی یک کارخانه است (مانند دوربین مکعبی یا ریگولار که نام گذاری کارخانه کمدکس است). لذا در بحث دوربین‌های مداربسته نام‌هایی چون: دام، باکس، جعبه‌ای، صنعتی، بالت، استوانه‌ای، فشنگی، تفنگی، مینیاتوری، پین هول و… .
انواع دوربین مداربسته

انواع دوربین‌های مداربسته بر طبق نام گذاری معمول بیین دست اندرکاران سیستم مداربسته، تولید کننده‌ها و نصاب‌ها به شرح ذیل می‌باشد.

دوربین مداربسته دام
دوربین مداربسته باکس
دوربین مداربسته بالت
دوربین مداربسته اسپید دام
دوربین مداربسته پینهول
دوربین مداربسته زوم
دوربین مداربسته PTZ
دوربین مداربسته مکعبی
دوربین مداربسته ریگولار
دوربین مداربسته دید در شب
دوربین مداربسته گرما ی

دوربین‌های مدار بسته صنعتی

این نوع دوربین مدار بسته را می‌توان ویِژگزینشه ترین نوع دوربین مدار بسته دانست؛ که ممکن است در همه شرایط محیطی ولی در حالت‌های ویِژگزینشه مصرف می‌شود. یکی از ویژگی‌های با اهمیت این دوربین‌های مدار بسته توابع پردازش تصویر ی است که در طراحی آن‌ها لحاظ شده است. در مکان‌ها و شرایطی که نیاز به قابلیت‌های ویِژگزینشه از قبیل BLC , HLC, WDR, ATR , ATW … می‌باشد بیشتر سراغ دوربین‌های صنعتی می‌رویم. برروی این دوربین‌ها خرید نه پایه وجود دارد، نه لنز و نه کاور ضد آب تک تک این اقلام باید به طور جدا گانه تهییه شود. در واقع یکی از قابلیت‌های دوربین همین انعطاف‌پذیری بالای آن است. برای شرایط نصب ویِژگزینشه می‌توان پایه‌های خاص، برای فواصل بسیار کم یا زیاد می‌توان از لنزهای خاص و یا برای شرایط آب و هوایی ویِژگزینشه کاورهای ضد آب یا کاورهای دید در شب و یا کاورهای فن دار مصرف می‌شود.
دوربین‌های مدار بسته دام

کاربرد اصلی این دوربین‌ها در محیط‌های داخلی اداری می‌باشد. اکثر این دوربین‌ها لنزهایی wide ا فاصله کانونی کوچک (۳٫۶ یا ۴ میلیمتر) دارند و بخوب ی می‌توانند وقت ی در گوشه‌ای از اتاق نصب شوند، تمام فضای اتاق را تحت پوشش قرار دهند. این دوربین‌ها بیشتر مواقع بر روی سقف نصب می‌شوند.
دوربین‌های مدار بسته گرما ی

از عبارت دوربین‌های که دارای تنوع زیاد و کاربرد بیشتر در تجهیز دوربین‌های مداربسته حفاظتی هستند نورافکن‌های مادون قرمز می باشند ؛ از نظر تولید دارای انواع مختلف تجاری بوده برای دوربین‌های دوربرد نورافکن‌های حرفه‌ای لیزری ویژه تولید می‌شود و این نوع دوربین دارای برندهای مختلف می‌باشد.
دوربین‌های مدار بسته بولت

این دسته از دوربین‌ها ی مدار بسته برای محیط‌های خارجی طراحی شده‌اند. قاب ضد آب این دوربین‌ها قادر می‌سازد تا در محیط‌های بیرونی با شرایط جوی بد به راحتی کار کنند. همچنین همهٔ این دوربین‌ها قابلیت دید در شب (بامصرف از مادون قرمز) دارند و می‌توانند در شرایط نوری بسیار تاریک به راحتی عکس برداری کنند.
دوربین‌های مدار بسته دید در شب

با مصرف از دوربین‌های دید در شب می‌توان در تاریکی شب یک شخص را از فاصله ۱۸۳ متری دید دوربین‌های دید در شب با توجه به تکنولوژی به کار رفته در آن به دوشیوه عمل می‌کنند. ۱ – آشکارسازی تصویر در پارت پایینی طیف نوری مادون قرمز نور کمی وجود دارد که جمع شده طوری تقویت می‌شوند که ما بتوانیم آن را مشاهده کنیم. ۲ – عکس برداری گرما ی در این نوع طیف نوری مادون قرمز در بخش بالایی جمع‌آوری شده و طیف نور به صورت نور منعکمس نشده بلکه به صورت گرما منتشر می‌شود. اجسام گرم این نور را به اجسام سردتر مثل میز یا ساختمان متصاعد می‌کنند.
دوربین‌های مدار بسته اسپید دام

در واقع می‌توان گفت این دوربین‌ها کامل ترین نوع دوربین مدار بسته رنگی که دستگاه کنترلرو کیبورد ویِژگزینشه خود را دارد می‌باشند، گردان است و لنز زوم دارد، می‌تواند شدت نوررا تنظیم نماید . دورو نزدیک شدن عکس های را در آن می‌توان کنترل نمود روی سقف نصب می‌شود همه برنامه ریزی‌ها و فرامین ضروری از طریق کیبورد کوچک ویِژگزینشه آن قابل اعمال است. هر تصویر را می‌توان مجموعه‌ای از نقاط نا پیوسته فرض کرد که در کنار هم قرار می‌گیرند و مجموعا یک عکس را می‌سازند هر کدام از این نقاط در هر لحظه می‌توانند ویژگیها مفرق ی داشته باشند. می‌توان مسیری ویِژگزینشه برای دوربین تعریف کرد و دوربین را برنامه ریزی کرد تا در هر شرایط زمانی مختلف مسیر و یا نقاط خاصی را تصویر برداری نماید .
رزولیشن یا تفکیک پذیری

مفرق از دوربین‌های آنالوگ که رزولیشن آنها با تی وی لاین (TVL) معین می‌شد (تعداد خطوط افقی موجود در عکس ) در دوربین‌ها تحت شبکه رزولیشن به پیکسل عنوان می‌شود.

به عنوان مثال ۵۲۰ تی وی لاین در یک دوربین آنالوگ با رزولیشن ۷۵۲x۵۸۲ مساوی ی می‌کند (که در نوع آنالوگ رزولیشن نسبتاً بالایی به شمار می‌رود)

مصرف از دوربین‌های ۲ و ۳ مگاپیکسلی به صورت دوربین‌های شبکه سریع رایج شده این دوربین‌ها می‌توانند عکسهایی به مراتب خوب از دوربین‌های آنالوگ ارائه دهند.

امروزه حتی دوربین‌های شبکه با روزلیشن ۱۶ و ۲۰ مگاپیکسل هم وجود دارد. این دوربین‌ها می‌توانند عکس های را با تمام جزئیاتشان نمایش دهند. از این دوربین‌ها اکثرا ً برای مشاهده محیط‌های پهناور مصرف می‌شود.
عملکرد در نور کم

دوربین‌های دوربین تحت شبکه اولیه عملکرد مناسبی در نور کم نداشتند و مکانیزم جبران‌کننده آنها باعث کم شدن تعداد فریم‌ها در عکس می‌شد که به یک تصویر بی کیفیت و نامنظم می‌انجامید.

اما دوربین‌های امروزی می‌توانند تصویر نسبتاً مناسبی را حتی در نور لوکس نیز ایجاد کنند و از نور موجود مصرف مناسب را بکنند ۲۵ فریم در ثانیه را در هر شرایطی ایجاد کنند به این دوربین‌ها اصتلاحا Day&Night میگوییند. هر لوکس به اندازه نور یک شمع محاسبه می‌شود یعنی دوربینی که در معین ات آن برای مثال قید شده۵٫ / lux می‌تواند متر مربع را با نور نصف شمع روشن نماید . هر چه عدد لوکس در معین ات پایین‌تر باشد دوربین قدرت بیشتر دارد. م برای مثال دوربینی با قدرت ۵. /. ضعیف تر از دوربینی است که لوکس ان ۱.. /. است.
منبع تغذیه دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته اکثرا ٌ طوری ساخته می شوند که با ولتاژ ۱۲ ولت DC کار کنند. از انجایی که ولتاژ برق شهر ۲۲۰ ولت AC است شما نیاز خواهید داشت تا از آداپتور یا منبع تغذیه برای تبدیل ۲۲۰ به ۱۲ مصرف بکنید . منبع تغذیه ۱۲ ولتی را بر طبق میزان آمپراژ انها طبقه بندی می کنند. هرچه تعداد دوربین های داشته باشید به تعداد آداپتورهای بیشتر یا یک منبع با آمپراژ بالاتر نیاز دارید.

به صورت عمومی مصرف هر دوربین مداربسته را ۱ آمپر در ولتاژ ۱۲ ولت در نظر می گیرند (استفاده واقعی دوربین اکثرا ٌ به نصب این میزان نیز نمی رسد) پس در صورت داشتن ۵ دوربین شما به ۵ آداپتور ۱ آمپری یا منبع تغذیه ۵ آمپری نیاز خواهید داشت. در صورتی که دوربین شما دارای چراغ های دید در شب پرقدرت است سعی بکنید منبع تغذیه با آمپر بالاتری را در نظر بگیرید.

آسیب دیدن منابع تغذیه در سیسـتم های مداربسته بسیار رایج است. این امر اکثرا ٌ ، انتخاب منابع بدون توجه به کیفیت آنها یا با امپراژ پایین تر از استاندارد است.

ولتاژ کار دوربین های PTZ مفرق از دوربین های عادی است (اکثرا ۲۴ ولتی) ممکن است دارای منبع تغذیه مجزا باشند.
عملکرد در شبکه

یکی از استرس ‌های با اهمیت مسئولان شبکه در مورد مصرف از دوربین‌های تحت شبکه تاثیر آنها بر روی شبکه کاهش سرعت آن است. چراکه به مخصوص در دوربین رزولیشن بالا اندازه بسیاری از اطلاعات مربوط به دوربین باید در هر لحظه در شبکه جابه جا شود با توجه به پهنای باند محدود شبکه این می‌تواند سبب ایجاد اختلال در شبکه هم شود.

با این حال شبکه‌های گیگابایتی امروزی می‌توانند به راحتی نصب این دوربین‌ها را پشتیبانی کنند در صورت ایجاد اختلال باید ظرفیت شبکه را افزایش داد.روش دیگر برای پیشگیری از ایجاد اختلال در شبکه استفاده از کابل‌های داده و عدم نصب مستقیم دوربین‌ها به شبکه‌است به طوری که عکس های دارای شبکه ویِژگزینشه خود در سیـستم باشند.

این مساله هم اخیرا ً با استفاده از فرمت‌های مفرق فشرده سازی مانند (H.۲۶۴/MPEG۴،MJPEG) حل شده است و به راحتی تا بیش از ۱۰ دوربین مگاپیکسلی در یک شبکه با سرعت ۱۰۰Mb/s در کنار هم کار می‌کنند. به طور مثال شرکت Brickcom تایوان با استفاده از همین تکنولوژی خوب به تهیه دوربین‌های تحت شبکه با فرم ریت ۳۰ هم به صورت کابلی و هم به صورت وایرلس شده است. این شرکت جزو مجموعه ‌های پیشر در تهیه دوربین‌های ۳G ساپورت است. این دوربین‌ها به وسیله مودم‌های ۳G و خط ‌های نسل سوم می‌توانند بدون اتصال به شبکه‌های داخلی بر روی بستر اینترنت عکس های را در تمام جهان انتقال دهند. با این امکانات مجموعه Brickcom از معدود کمپانی ‌هایی است که دوربین‌های ۳G را به صورت وسیع تولید کرده است
Power over Ethernet

بیشتر دوربین‌های شبکه دارای این قابلیت هستند . به این معنا که می‌توانید دوربین را با همان کابل شبکه تغیه بکنید این نیاز به کابل اضافه را جهت تغذیه دوربین از بین می‌برد.

پیشرفت‌های نو این امکان را فراهم کرده که تجهیزات پر مصرف تر مانند دوربین‌های با قابلیت پن تیلت زوم را هم بتوان با همان کابل دیتا تغذیه کرد.

در مقایسه با دوربین‌های آنالوگ که به یک کابل جداگانه برای تغذیه نیاز داشتند این قابلیت سبب صرفه جویی در زمان و تعرفه کابل کشی خواهد شد.
محدودیت طول کابل

طبق استانداردهای شبکه طول کابل Cat۵ نباید بیش از ۱۰۰ متر شود. با این حال تقویت‌کننده‌هایی وجود دارند که می‌توانند این مسافت را به ۲۰۰ متر افزایش دهند با استفاده از تجهیزات پیچیده‌تر می‌توان این مسافت را تا ۵۰۰ متر افزایش داد.

اما در شبکه‌های امروزی با مصرف از فناوری‌هایی مانند فیبر نوری ارسال بی سیم اطلاعات این محدودیت‌ها عملاً از بین رفته است.
فرق دوربین‌های آنالوگ تحت شبکه IP

چنانچه شما بدنبال سیـستم امنیتی هستید که محل کار یا منزل را نظاره بکنید ، یکی از تصمیماتی که باید بگیرید انتخاب بین دوربین آنالوگ و IP است. دوربینهای آنالوگ بر طبق داده‌های ویدوئی کار می‌کنند مانند تلویزیون یا دوربین فیلم دیدنی برداری یا مانیتور و یک IP Camera بر پایه مبنای دیجیتال یا باینری، داده‌ها را ارسال می‌نماید و شبیه دیگر تجهیزات تحت شبکه یک آدرس به اختصاص می‌دهد، در دوربین‌های IP علاوه بر محیط شبکه داخلی در مرورگرهای وب هم می‌توان عکس های را رصد کرد. حال بیایید میزان دقیق تر به نظرات مخالفان و موافقان نگاه کنیم تا بدانیم کدامیک مناسب ترین و بهترین مورد برای شما می‌باشد. موافقان دوربینهای آنالوگ:

قیمت ارزان: عموماً دوربینهای آنالوگ از قیمت ارزانتری نسبت به IP برخوردارند.
تنوع: دوربینهای آنالوگ در مـدل ها و قالبهای مختلف ی طراحی عرضه شده‌اند.
سازگاری بالا: نصب و راه‌اندازی آنها بسیار آسان می‌باشد.
مخالفان دوربینهای آنالوگ:
فقدان امکانات: بسیاری از دوربینهای آنالوگ از تکنولوژی روز بی بهره اند مانند زوم دیجیتال.
مساله تداخل امواج دزدی تصاویر: در دوربینهای آنالوگ بدلیل ارسال عکس های بدون رمزگزاری هک کردن براحتی امکان‌پذیر می‌باشد.
عدم پوشش نظارتی در فضاهای بزرگ: دوربینهای آنالوگ برای نظارت محیط‌های وسیع مورد مناسبی نیستند.
خرید نرم‌افزار: به تعداد دوربینهای آنالوگ باید مجوز نرم‌افزاری هم خریداری شود.
موافقان دوربینهای IP Camera:
بهترین مورد برای وایرلس: این دوربینها بعد از رمزگذاری، دیتا را ارسال می‌نمایند پس چنانچه شبکه شما هک شود امکان هک کردن عکس های ابداً وجود ندارد.
امکان تامین ولتاژ برق با کابل شبکه: در مدل های PoE به جای کابل کشی برق شبکه کافیست فقط رشته کابل مانند Cat5 برای رساندن برق دیتا استفاده شود.
نظارت از طریق اینترنت: دوربینهای IP برای نظارت از راه دور بسیار بهتر از دوربینهای آنالوگ می‌باشند.
ذخیره آسان اطلاعات: ذخیره دیتا به مراتب ساده‌تر دسترسی به آن آسانتر از دوربینهای آنالوگ می‌باشد.
مخالفان دوربینهای IP Camera:
قیمت بالا:دوربین‌های IP ب امکانات تکنولوژی روز بکار رفته در آنها قیمت بالاتری دارند.
نیاز به پهنای باند زیاد: دوربین‌های IP به نسبت آنالوگ از پهنای باند ی مصرف می‌کنند

تکنولوژی دوربین‌های آنالوگ HD-SDI از ۲ سال پیش برای حفظ بازاردوربین مداربسته آنالوگ معرفی شد این تکنولوژی توسط کمپانی ‌های کره‌ای که تنها دوربین مداربسته آنالوگ تولید می‌کردند عرضه شد.
HD-SDI به جهت نقاط ضعف بسیار بسیاری که دارد نتوانست خوب یت بسیاری بدست آورد و با فروش کم تقریباً با شکست مواجه شده است.
نقاط ضعف دوربین مداربسته HD-SDI:
بیشترین رزولوشن تصویر در دوربینمداربستهHD-SDI۲ مگاپیکسل است در حالی که در دوربین
ip، دوربینهای با رزولوشن تصویر بیشتر از ۱۰ مگاپیکسل تولید شده است در حال حاضر حتی دوربین‌های مداربسته ۳وحتی ۵ مگاپیکسل نیز از لحاظ اقتصادی هم کیفیت تصویر به صرفه تر می‌باشند تفاوت قیمتی چندانی با دوربین‌های HD-SDI ندارند.
بزرگترین ضعف دوربین‌های مداربسته HD-SDI ضعف در دست گاه‌های ذخیره ساز آن می‌باشد که تا به امروز تنها دستگاه DVR 4و۸کانال برای آن تولید شده است وهنوز خبری از دستگاه‌های ۱۶ کانال یا بالاتر نیست.
در نوع دوربین‌های آنالوگ HD-SDI محدودیت کابل کشی یکی ازچالش‌های بزرگ می‌باشد و حتی چنانچه بهترین نوع کابل کواکسیال RG نیزجهت کابل کشی مصرف گردد بیشتر از ۱۵۰ متر کابل کشی امکان‌پذیر نیست و باید تقویت کننده عکس در طول کابل کشی قرار داده شود.
یک دستگاه DVR چهار کانال HD-SDI به علت قیمت بالایی که دارد تقریباً مساوی با قیمت DVR 16CH FULL D1 از لحاظ اقتصادی اصلاً به صرفه نمی‌باشد.

انتقال تصویر

به طور کلی برای انتقال تصاویر دوربین‌های مداربسته از پروتکل IP استفاده می‌شود. این سیستم قابل مصرف بر روی شبکه‌های محلی همچنین شبکه اینترنت می‌باشد. برای انتقال عکس های بدون مصرف از اینترنت، باید یک زیرتهیه ارتباطی مستقل ایجاد نمود که این زیرتهیه می‌تواند در محیط‌های شهری لینک وایرلس و در فواصل زیاد یک رابطه فیبر نوری و یا خط تلفن باشد. با مصرف از شبکه اینترنت هم می‌تواند عکس های را منتقل کرده کاربر می‌تواند در هر جای جهان عکس های اماکن خود را مشاهده نماید. این عکس های بر روی مرورگر وب رایانه و نرم‌افزارهای ویژه دوربین مداربسته بر روی گوشی‌های موبایل قابل مشاهده خواهند بود.
ویژگی ها معایب دوربین‌های آنالوگ و شبکه

با پیشرفت‌های انجام شده در مسیر تهیه دوربین‌های شبکه امروز این دوربین‌ها نسبتا از تمام نظر نسبت به دوربین‌های انالوگ دارای برتری می باشند .

فقط برتری اصلی دوربین‌های انالوگ سادگی و ارزان بودن آنهاست

در پایین به تعدادی از این ویژگی ها معایب اشاره خواهیم کرد:

دوربین‌های انالوگ آسان هستند : آسانی دوربین‌های انالوگ باعث شده که بازه بسیار زیادتری از مجموعه ‌ها قابلیت نصب این دوربین‌های داشته باشند.

این باعث می‌شود که بیشتر شرکـت ‌های نصب کننده سیسـتم ‌های مداربسته شما را به

استفاده از این سیسـتم ترقیب کنند.

این کار بیشتر به دلیل عدم داشتن اطلاعات کافی در مورد دوربین‌های شبکه بوسیله این مجموعه ‌ها می‌شود.

دوربین‌های انالوگ ارزان قیمت می باشند : تمام ما می‌دانیم قیمت محصول می‌تواند چه وزنه سنگینی در انتخاب آن باشد.

باید بدانید حتی آسان ترین ارزان قیمت ترین دوربین‌های شبکه به هیچ عنوان از نظر هزینه با دوربین‌های انالوگ قابل مقایسه نیستند.

دوربین شبکه دارای تکنولوژی جدید تری است: تکونولوژی هر محصول دارای طول عمر است. به ویژه در زمینه تجهیزات الکترونیکی تکنولوژی سریع در حال تغییر است.

امروزه این تغییرات بیشتر در جهت گسترش دوربین‌های شبکه در حال حرکت است.

این بدین معناست که بعد از گذشت چندین سال دوربین‌های انالوگ از رده خارج شده به صورت تکنولوژی قدیمی در خواهد امد.

دوربین‌های شبکه محدودیت کیفیت عکس ندارند: بعدها بیشتر در مورد محدودیت دوربین‌های انالوگ حرف خواهیم کرد.

یکی از مهمترین این محدودیت‌ها محدودیت کیفیت تصویر است.

از نظر کیفیت تصویر دوربین‌های انالوگ هرگز نمی‌توانند به کیفیتی

بیش از ۷۲۰ × ۵۷۶ دستیابی داشته باشند.

برای دستیابی به تفکیک پذیری‌های بالاتر هیچروش مناسبی به جز استفاده از دوربین‌های شبکه

وجود نخواهد داشت.
تکنولوژی نو : HDCVI HDTVI

امروزه با گسترش تکنولوژی شاهد پیشرفت های چشـم گیری در عرصه دوربین مداربسته سیـستم های حفاظتی هستیم و شاهد آن هسیتم که دوربین های آنالوگ با کیفیت های HD Full HD هم روانه بازار می گردند که یکی از محبوب ترین آنها تکنولوژی HDCVI شرکت Dahua چین است .

با ورود این تکنولوژی ها شاهد بودیم که دوربین هایی با کیفیت های ۷۲۰p و ۱۰۸۰P در بستر آنالوگ و همان کابل کشی های قدیمی تولید شده است که نسبتا تعرفه ای مساوی با دوربین های آنالوگ قدیمی تر دارد.

برای مصرف از این تکنولوژی نیازی نیست که از کابل های خاصی استفاده شود همان کابل های RG59 سابق توانایی ارسال عکس های با کیفیت HD را به دستگاه DVR دارا است . نقاط قوت این تکنولوژی محدود به کیفیت نمایش عکس های نیست وبقیه ویژگیها مثل : حذف نور پس زمینه در عکس های یا همان WDR گستره وسیع دینامیک یا تابع BLC که مربوط به تنظیم اتوماتیک کنتراست عکس است نیز به طور چشم گیری پیشرفت داشته اند.

تنها نقطه ضعف این تکنولوژی انحصاری بودن آن است که فقط در اختیار شرکت Dahua است و این امر باعث می شود تا در این تکنولوژی شاهد رقابت آن چنانی برای کم شدن قیمت هم پیشرفته تر شدن آن و رفع نواقص اقطعا لی نباشیم.

پس نتیجه گیری می کنیم که به مرور وقت همان گونه که این تکنولوژی در حال کنار زدن تکنولوژی های سابق شبیه HD-SDI است پس تکنولوژی دیگری نیز برای کنار زدن این تکنولوژی به بازار خواهد آمد آن تکنولوژی قطعا HDTVI است که در حال حاضر وارد وهله تولید انبوه نرسیده است ولی دیگر بحث انحصاری بودن را ندارد قطعا این امر باعث می شود تا رقابت بر سر تولید این تکنولوژی منتج به کاهش قیمت این محصول تولید انبوه آن از طرف تولید کنندگان باشد.

مطلب پیشنهادی

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد همان‌طور که بار‌ها در …