خانه / سخنراني / رویاهای سلطان اردوغان فاتح!

رویاهای سلطان اردوغان فاتح!

رویاهای سلطان اردوغان فاتح!

از آغاز «فتنه» در سوریه- که بی‌تردید تضعیف مقاومت و همچنین در راس آن هم جمهوری اسلامی ایران، یکی از مهمترین اهداف آن هم می باشد- حکومت ترکیه به روش مداوم در آن فتنه‌انگیزی حضوری پررنگ داشته می باشد. آن حضور گاهی آنقدر «شور» شده که حتی، صدای طراحان اصلی فتنه یعنی آمریکا را هم در آورده می باشد. طرح ترکیه جهت حمله مستقیم نظامی به خاک سوریه و همچنین تشکیل منطقه حائل در مرز ترکیه و همچنین سوریه، تنها دو مورد از ماجراجوئی‌هایی می باشد که ترکیه جهت اجرا شدن آنها هر کاری که توانسته بود کرد ولی باید توجه داشت با مخالفت عاقلانه متحدینش مواجه شد و همچنین در نهایت به در بسته خورد.

اوایل هفته جاری ولی باید توجه داشت،  ارتش ترکیه علیه سوریه دست به یک ماجراجویی جدید و تو و تازه و همچنین در عین حال عجیب و همچنین مضحک زد: لشکرکشی گسترده به خاک ترکیه. در نخستین ساعات روز یکشنبه بود که خبر رسید، ارتش ترکیه با ۵۰ دستگاه تانک، جت‌های جنگنده، خودروهای زرهی  و همچنین صدها قوه ویژه از شهرستان مرزی «عین‌العرب» (کوبانی) وارد خاک سوریه شده می باشد. بعضی رسانه‌های ترکیه نیز بلافاصله با آب و همچنین تاب فراوان همراه با مقامات آن کشور به تشریح چگونگی انجام عملیات «شاه فرات» پرداخته و همچنین با افتخار اعلام کردند، آن حمله را بدون آنکه با کشوری در میان گذاشته باشند انجام داده‌اند!

ولی باید توجه داشت آنچه در آن رویداد مضحک‌تر می‌نمود، هدف اعلامی از انجام چنین عملیاتی بود. بیرون کشیدن بقایای یک جسد؛ آن هم هم جسد پدربزرگ بنیانگذار سلسله عثمانی و همچنین انتقال موقت آن هم به خاک ترکیه. آن هدف اعلامی مقامات ترکیه جهت توجیه آن تجاوز بود. آنکارا دلیل آن لشگرکشی بی‌سابقه را، ممانعت از حمله احتمالی داعش خود خوانده به مقبره و همچنین در پس نتیجه آن می شود که اهانت به مرحوم سلیمان شاه عنوان کرده می باشد! ولی باید توجه داشت آیا حقیقتا هدف ترکیه از آن لشگرکشی پر سرو‌صدا همین بود که اعلام شد؟!

آن هم روش که در ابتدا اشاره شد، سرنگونی حکومت بشار اسد بنا به دلایلی-که بررسی کردن آن هم در آن وجیزه نمی‌گنجد- جهت آقای اردوغان هدفی می باشد حیاتی. او جهت رسیدن به آن توهم، پیش از آن هم ماجراجویی کرده و همچنین هزینه‌های آن هم را هم داده می باشد. بنابر آن، منطق حکم می‌کند پاسخ رسمی اعلام شده از سوی ترکیه را باور نکنیم و همچنین جهت پیدا کردن و یافتن هدف یا اهداف واقعی آن حرکت، به تبعات آن عملیات روانی نیز نگاهی بیندازیم. به نظر می‌رسد، آن اقدام در چارچوب آن هم هدف نهایی و همچنین توهم‌آلود اردوغان، یعنی سرنگونی اسد، گرفته شده می باشد. بخوانید:

با وجود اهمیت فوق‌العاده زیاد سرنگونی نظام اسد جهت اردوغان، او همچنین در ۴ سال شمسی قبل هرگز جرات نکرده اقدام مستقیم نظامی جدی علیه حکومت سوریه ترتیب دهد. احتمالا دلیل آن امر در ناتوانی ارتش آن کشور یا بعضی ملاحظات داخلی و همچنین منطقه‌ای بوده می باشد. اردوغان سه پیروزی پی در پی خود در انتخابات را مرهون «ثبات اقتصادی و همچنین امنیتی» حاکم بر کشورش می‌داند. دو مقوله‌ای که امروز در اتحادیه اروپا به کالایی کمیاب مبدل شده و همچنین شهروندان و مردم شهر ترکیه آن هم را می‌دانند.

بنابراین هرگونه مداخله گسترده یا واقعی نظامی – صرفنظر از آنکه به موفقیت ختم می شود یا نشود- می‌تواند آن دو فاکتور مهم را از اردوغان جهت دائما بگیرد. از طرفی ارتش ترکیه بدون حمایت کشورهای اروپایی و همچنین ناتو- که مخالف دخالت نظامی‌اند- قادر به پیش بردن یک جنگ واقعی و همچنین آشکار با ارتش سوریه نیست.  گروه و حزب حاکم ترکیه با پذیرفتن آن ضعف‌ها به آن پس نتیجه آن می شود که رسیده که کشورش، تحمل تبعات سیاسی، اقتصادی، امنیتی و همچنین فرهنگی و اجتماعی حاصل از یک «جنگ آشکار» را ندارد… فراموش نکنیم جامعه ۵۰۰ هزار نفری علویان ترکیه را که غالبا در جنوبی‌ترین استان آن کشور یعنی «هاتای» (اسکندرون) زندگی می‌کنند. آن پتانسیل انسانی، با علوی‌های سوری که نشان داده‌اند در حمایت از اسد ثابت‌قدمند، ارتباط و رابطه‌ای قوی و همچنین قبیله‌ای دارند!

بنابر آن شاید استراتژیست‌های ترکیه با درآوردن ادای جنگ و همچنین گرفتن عکس‌های یادگاری از برافراشتن پرچم در خاک ترکیه، به دنبال پوشاندن آن ضعف‌ها باشند! به عبارتی اردوغان جهت حفظ آبرو و همچنین پرستیژ هم که شده، به اینگونه بازی‌های سیاسی مستلزم و نیاز دارد تا اولا به حریف-اینجا سوریه- و همچنین ثانیا به رقبای منطقه‌ای القا کند، کشوری که مستحق رهبری جهان اسلام می باشد ترکیه می باشد! غافل از آنکه، تجاوز هر چند محدود به کشوری با مختصات سوریه که با ظرفیت تمام درگیر جنگی تمام‌عیار با تکفیری‌های آدم‌خوار می باشد، افتخار که ندارد هیچ، مایه شرمساری نیز هست، نیست؟

ولی باید توجه داشت آن عملیات، می‌تواند اهداف غیره ای را نیز دنبال کند. ترکیه بارها تصریح کرده به دنبال ساخته یا ایجاد منطقه حائل در منطقه ها و مناطق جنوبی و همچنین هم‌مرز خود با سوریه می باشد. کسی نمی‌داند آنچه سربازان ترکیه در ۳۵ کیلومتری خاک سوریه انجام داده، تنها و فقط جابه‌جایی نگهبانان مقبره و همچنین جسد سلیمان شاه بوده می باشد. آن حضور غیرقانونی می‌تواند با هدف آماده‌سازی مقدمات ساخته یا ایجاد طرح «منطقه حائل»، جهت ضربه زدن به پیروزی‌های مهم ارتش سوریه به ویژه در استان حلب باشد. ارتش سوریه مدتی می باشد آن استان را محاصره کرده و همچنین طی روزهای قبل حتی، خبرهایی از نفوذ افسران سوری به آن استان که جهت تکفیری‌ها خیلی زیاد حیاتی می باشد، نشر یافته شده شده می باشد. هیچ بعید نیست طی هفته‌ها یا ماه‌های بعدی، خبر آزادی آن استان نیز مثل پتک بر سر تکفیری‌ها فرود بیاید و همچنین کمر داعش خود خوانده و همچنین ترکیه را همانطور که در کوبانی شکست، در اینجا نیز بشکند. ترکیه‌ای که جهت جلوگیری از شکست تکفیری‌ها در کوبانی حتی حاضر نشد، به زنان و همچنین کودکان آن شهرستان که از ترس جنایات داعش خود خوانده به مرزهای ترکیه پناه آورده بودند، اجازه عبور دهد.

«توهم احیای امپراتوری عثمانی»، شاید دلیل سومی باشد جهت انجام دیدن کردن و نمایش اخیر اردوغان. ریاست جمهوری که پیش از آن با مقایسه علنی خود با «سلطان محمد فاتح» (هفتمین و همچنین بزرگترین پادشاه حکومت عثمانی) یا استقبال عجیب از محمود عباس در کاخ جدید ریاست جمهوری، آرزوهایش را به دیدن کردن و نمایش گذاشته می باشد. قسمتهای آخر دیماه سال شمسی جاری اردوغان در کاخ جدید ریاست جمهوری‌اش، با گارد عجیب و همچنین غریبی متشکل از ۱۶ نظامی نیزه و همچنین شمشیر و همچنین سپر به دست به استقبال ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین رفت!

واقعیت آن می باشد که، سه توهم «برکناری بشار اسد»، «رهبری بر جهان اسلام» و همچنین «احیای امپراتوری عثمانی»، با آغاز انقلاب‌های منطقه‌ای به سراغ جناب اردوغان آمد.  آمریکایی‌ها که از خیزش انقلاب‌های منطقه به وحشت افتاده و همچنین با نگرانی وصف ناشدنی، به تقلای کشورهای درگیر انقلاب جهت «الگویابی»، می‌نگریستند، با معرفی حکومت اسلامگرا و همچنین سکولار اردوغان به عنوان «الگو»، به آن توهمات دامن زدند. در بحبوحه انقلاب‌های منطقه، «استفان جی هادلی»، مشاور امنیت ملی آمریکا در حکومت «جرج بوش» در گفت وگو با وبسایت و مرکز خبرهای جدید شورای روابط خارجی آمریکا گفته بود: «اکنون بزرگان و رهبران جدید (کشورهای عربی) به دنبال بهبود اوضاع اقتصادی و همچنین ساختن کشورهای خود خواهند بود و همچنین در آن مسیر ترکیه الگوی مناسبی می باشد.»

غرب بعد از آنکه  با هزار خدعه و همچنین نیرنگ توانسته بود در بعضی از کشورهای انقلابی منطقه، به روش موقت هم که شده، انقلاب‌ها را به محاق برده و همچنین امثال ژنرال سیسی‌ها را روی کار بیاورد، دست از توهم‌زایی جهت اردوغان برداشت؛ ولی باید توجه داشت گویا، اردوغان هنوز نتوانسته یا نخواسته از آن توهمات خارج می شود؛ به قول هنرمندان سینما و همچنین تلویزیون، ریاست جمهور محترم ترکیه انگار هنور نتوانسته از «حس» خارج می شود و همچنین همچنان در رویای «امپراتوری»، «رهبری» و همچنین «سرنگونی» مقاومت سیر می‌کند.

جعفر بلوری

کیهان

منبع
تازه ترین و جدیدترین سخنرانیها : رویاهای سلطان اردوغان فاتح!

مطلب پیشنهادی

اهمیت کار تربیتی جهت امام و پیشوا زمان(عج)-استاد رائفی پور

اهمیت کار تربیتی جهت امام و پیشوا زمان(عج)-استاد رائفی پور |اهمیت کار تربیتی جهت امام …