خانه / شهدا و دفاع مقدس / شهدای تک گسترده عراق در تاریخ ۱۳۶۷/۴/۴ جزیره مجنون جنوبی …

شهدای تک گسترده عراق در تاریخ ۱۳۶۷/۴/۴ جزیره مجنون جنوبی …

شهدای تک گسترده عراق در تاریخ ۱۳۶۷/۴/۴ جزیره مجنون جنوبی …

%D8%B4%D9%87%DB%8C%D8%AF %D8%AC%D9%85%D8%B4%DB%8C%D8%AF %D8%AA%D8%B1%DA%A9%D8%A7%D9%84%DA%A9%DB%8C 1 شهدای تک گسترده عراق در تاریخ 1367/4/4 جزیره مجنون جنوبی ...  %D8%B4%D9%87%DB%8C%D8%AF %D8%AD%D9%85%DB%8C%D8%AF %D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D9%87 1 شهدای تک گسترده عراق در تاریخ 1367/4/4 جزیره مجنون جنوبی ...  %D8%B4%D9%87%DB%8C%D8%AF %D8%B5%D8%A7%D8%AF%D9%82 %D8%AC%D8%B9%D9%81%D8%B1%DB%8C 1 شهدای تک گسترده عراق در تاریخ 1367/4/4 جزیره مجنون جنوبی ...

۱ –  شـهـیـد جـاویـدالـاثـر جـمـشـیـد تـرکـالـکـی
۲ –  شـهـیـد حـمـیـد مـحـمـدزاده
۳ –  شـهـیـد صـادق جـعـفـری
شـادی روح شـهـدا صـلـوات

در تاریخ۱۳۶۷/۴/۴ارتش عراق بعد از به کارگیری وسیع سلاح شیمیایی ، با سپاه های سوم ، ششم و همچنین گارد به جزایر مجنون و همچنین منطقه جفیر و همچنین شمال کوشک و همچنین طلائیه هجوم آورد و همچنین منطقه ها و مناطق آزاد شده در عملیات خیبر و همچنین بدر را اشغال کرد .

بعد از سقوط هواپیمای ایرباس مسافربری ایران در خلیج فارس در روز یکشنبه ۱۲ تیرماه ۱۳۶۷ با ۲۷۵ مسافر و همچنین ۱۶ خدمه که مورد حمله ناو
آمریکایی وینسنس قرار گرفته بود و همچنین در شرایطی که همه جهان یک صدا ایران را
جهت قبول آتش بس تحت فشار گذاشته بودند و همچنین ارتش عراق بدون توجه به انسانیت و همچنین
قوانین بین المللی به روش گسترده بر علیه جبهه های ایران تسلیحات شیمیایی
به کار می برد ، آقای هاشمی رفسنجانی به عنوان نماینده امام و پیشوا و همچنین جانشین موقت
ایشان در فرماندهی کل قوا در تاریخ ۲۷/۴/۱۳۶۷ اعلام کردند که ایران رسماً
قطعنامه ۵۹۸ را پذیرفته می باشد . طبق آن قطعنامه دو طرف بایستی و حتما سریعاً و همچنین با
نظارت نیروهای نهاد ملل به مرزهای بین المللی رسمی بازگشته و همچنین آتش بس را
بپذیرند و همچنین کمیته ایی از سوی نهاد ملل جهت تشخیص متجاوز تشکیل خواهد شد .
دو روز بعد امام و پیشوا (ره) در یک سخنرانی پذیرش قطعنامه را همچون نوشیدن جام
زهری دانستند .

%D8%A8%D9%82%DB%8C%D9%87 %D8%AF%D8%B1 %D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%87 %D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8 شهدای تک گسترده عراق در تاریخ 1367/4/4 جزیره مجنون جنوبی ...

=================================================

در تاریخ ۱۳۶۷/۴/۴ ارتش عراق بعد از به کارگیری وسیع سلاح شیمیایی ، با سپاه
های سوم ، ششم و همچنین گارد به جزایر مجنون و همچنین منطقه جفیر و همچنین شمال کوشک و همچنین طلائیه
هجوم آورد و همچنین منطقه ها و مناطق آزاد شده در عملیات خیبر و همچنین بدر را اشغال کرد .

بعد از سقوط هواپیمای ایرباس مسافربری ایران در خلیج فارس در روز یکشنبه ۱۲ تیرماه ۱۳۶۷ با ۲۷۵ مسافر و همچنین ۱۶ خدمه که مورد حمله ناو آمریکایی وینسنس قرار گرفته بود و همچنین در شرایطی که همه جهان یک صدا ایران را جهت قبول آتش بس تحت فشار گذاشته بودند و همچنین ارتش عراق بدون توجه به انسانیت و همچنین قوانین بین المللی به روش گسترده بر علیه جبهه های ایران تسلیحات شیمیایی به کار می برد ، آقای هاشمی رفسنجانی به عنوان نماینده امام و پیشوا و همچنین جانشین موقت ایشان در فرماندهی کل قوا در تاریخ ۲۷/۴/۱۳۶۷ اعلام کردند که ایران رسماً قطعنامه ۵۹۸ را پذیرفته می باشد . طبق آن قطعنامه دو طرف بایستی و حتما سریعاً و همچنین با نظارت نیروهای نهاد ملل به مرزهای بین المللی رسمی بازگشته و همچنین آتش بس را بپذیرند و همچنین کمیته ایی از سوی نهاد ملل جهت تشخیص متجاوز تشکیل خواهد شد . دو روز بعد امام و پیشوا (ره) در یک سخنرانی پذیرش قطعنامه را همچون نوشیدن جام زهری دانستند .
عراق به تصور آنکه دلیل پذیرش قطعنامه ضعف نظامی ایران می باشد از روز ۳۱ تیرماه ، دست به حمله عمومی در کلیه جبهه ها زد تا بعداً در مذاکرات صلح دست بالا را داشته باشد .
در جنوب ، با یک پیشروی سریع ، ضمن تصرف شلمچه ، طلائیه و همچنین پادگان حمید ، خرمشهر را یک بار دیگر محاصره کرد و همچنین از سمت موسیان هم با در هم شکستن مواضع خودی شهرهای موسیان و همچنین دهلران را اشغال و همچنین تا دشت عباس پیشروی نمود . در جبهه غرب ، شهرهای مهران ، سومار ، قصر شیرین و همچنین سرپل ذهاب سقوط کرده و همچنین صالح آباد و همچنین گیلان غرب محاصره شدند . ضمن آنکه نیروهای ضد انقلاب با عبور از مواضع دو طرف ، کرند و همچنین اسلام آباد را اشغال و همچنین آماده پیشروی به سمت کرمانشاه گشتند . در جبهه شمال غرب هم به سمت سردشت ، مریوان و همچنین بانه پیشروی کردند ولی باید توجه داشت همانطور که فرماندهان سپاه پیشبینی کرده بودند بدون استقرار در منطقه ها و مناطق متصرف شده به پشت مرز بازگشتند . سپاه ، ارتش و همچنین بسیج بلافاصله با کلیه امکانات وارد عمل شده و همچنین حتی بسیاری از افرادی که تا قبل از آن هم به جبهه نرفته بودند خود را به منطقه ها و مناطق جنگی رساندند . عراقی ها به سرعت عقب رانده شده و همچنین نیروهای ضد انقلاب در عملیات معروف مرصاد قلع و همچنین قعم گشتند . ارتش عراق با تلفات سنگینی در حال عقب نشینی بود و همچنین بویژه در جبهه کرمانشاه دیگر هیچ مانعی جهت وارد شدن نیروهای ایرانی به داخل خاک عراق و همچنین پیشروی به سمت بغداد باقی نمانده بود . در آن شرایط حکومت عراق در ۱۵ مردادماه اعلام کرد که قطعنامه را پذیرفته می باشد . نیروهای ایرانی از مرز عبور نکردند و همچنین در تاریخ ۲۹ مرداد با حضور نیروهای نهاد ملل رسماً آتش بس برقرار گردید .
بعد از آتش بس ، بعضی منطقه ها و مناطق مرزی نظیر طلائیه ، چزابه ، سومار و همچنین نفت شهرستان همچنان در اختیار عراق بود و همچنین آنها را تخلیه نمی کرد . ولی باید توجه داشت با آغاز جنگ کویت ، آن منطقه ها و مناطق تحویل ایران گردید و همچنین مذاکرات صلح به سرانجام رسید .
مرصاد پایان افتخارآفرین هشت سال شمسی دفاع مقدس و همچنین سقوط جاویدان منافقین .

==================================================

آن روزها که در آن هم هستیم سالگرد حمله تک سراسری عراق بعد از پذیزش قطعنامه ۵۹۸ از سوی ایران می باشد.  سال شمسی ۶۷ آن روزها بعد از آن که امام و پیشوا راحل (ره) جام زهر پذیزش قطعنامه را نوشید و همچنین ایران به صورت رسمی اعلام کرد که قطعنامه را می پذیرد آن هم گونه که پیش از ان گمان می رفت صدام آن امر را ناشی از ضعف جمهوری اسلامی تعبیر کرد و همچنین دوباره فیلش یاد هندستان کرد و همچنین سرمست از پیروزی های به دست آمده در باز پس گیری فاو ، جزیره مجنون و همچنین فاو در تک های گسترده شیمیایی و همچنین حملات خیلی زیاد گسترده سعی کرد تا با بهره بری و استفاده از فرصت خوزستان را به اشغال درآورد و همچنین تعداد بسیاری از نیروهای نظامی ایران را به اسارت درآورد تا بتواند پای میز مذاکره امتیازات بسیاری از ایران بگیرد و همچنین به آمال و همچنین آرزوی شومش در انضمام خوزستان عزیز به خاک عراق موفق می شود.
عواملی چند در پدید آمدن آن شرایط دخیل بود. طولانی شدن جنگ سبب کاهش انگیزه در نیروهای تکور ایران شده بود. پشتیبانی جنگ به شدت مشکل شده بود و همچنین تدارکات جنگ به دلیل جنگ نفت کش ها و همچنین حملات مکرر به سکوهای نفتی ایران و همچنین از آن هم بدتر وضع اسفبار نرخ نفت تا حدی که به بشکه ای ۵ دلار رسیده بود و همچنین آن هم دخل و درآمد ناچیز نیز بایستی و حتما صرف شهروندان و مردم شهر می شد تا از قحطی و همچنین آسیب های شدید ناشی از آن هم در امان بمانیم. بودجه نظامی ناچیز ایران نیز کارساز نبود چرا که فروشندگان حاضر به فروش تسلیحات به ایران نبودند و همچنین دلالان و همچنین سرنخ های ایران توسط نهاد های امنیتی اروپا و همچنین امریکا کور شده بود.
از دیگر سو پیشامد جدید مهم دیگر کاهش نیروهای بسیجی حاضر در عرصه بود. استراتژی دفاعی ایران در طول جنگ بهره بری و استفاده از اهرم قوه انسانی با انگیزه به صورت زیاد و همچنین گسترده بود تا بتواند برتری تسلیحاتی عراق را پوشش دهد، ولی باید توجه داشت در آن مقطع قوه بسیجی به علت رکود شدید حاکم بر جبهه ها خیلی کم اعزام می شد و همچنین آن امر به همچنین و علاوه بسته شدن راهکارهای عملیات در جنوب و همچنین کشیده شدن جنگ به غرب و همچنین بعد از آن هم عملیات والفجر۱۰ و همچنین بهره بری و استفاده شدید عراق از سلاح شیمیایی که منجر به قفل شدن جبهه غرب شد، تمام جبهه را  در رکود بی سابقه قرار داد و همچنین قدرت هرگونه مانوری را از فرماندهان ایرانی سلب می کرد. عراقی ها ولی باید توجه داشت به شدت تقویت شده بودند و همچنین از سوی دیگر امریکا خود به روش مستقیم وارد جنگ شده بود. همه اینها دست به دست هم داد تا عراق سلسله عملیات های موج دوم استراتژی دفاع متحرک را شروع کند و همچنین با بهره بری و استفاده از امواج گسترده قوه پیاده و همچنین زرهی با پشتیبانی گسترده هوایی و همچنین بهره بری و استفاده از سلاح های شیمیایی به روش بی سابقه و همچنین خیلی زیاد وسیع تک هایی را جهت بازپس گیری منطقه ها و مناطق آزاد شده ایران شروع کند. فروردین ماه سال شمسی ۶۷ فاو اولین مرحله بود. در آن عملیات هلی کوپترهای امریکایی به روش مستقیم از خاک کویت به نیروهای ایران مستقر در فاو حمله کردند و همچنین عراقی ها از شمال و همچنین غرب دست به محاصره فاو زدند. بهره بری و استفاده گسترده از شیمیایی نیروهای ایرانی را کاملا زمینگیر کرده بود و همچنین عراقی ها آسوده در تانک های کولردار T-72 نشسته بودند و همچنین پیش می آمدند. نهایتا با توجه به تعداد کم نیروهای خودی دستور عقب نشینی صادر و همچنین نیروها عقب آمدند ولی در عین حال متاسفانه تعدادی از نیروها جا ماندند و همچنین به اسارت درآمدند و همچنین بعضی دیگر که جهت عقب نشینی پوشش می دادند آن هم قدر ایستادند تا شهید شدند و همچنین بعدها استخوان هایشان از اروند گرفته شد. با انهدام پل فاو توسط قرارگاه تخریب صابرین جلوی عبور عراق از رودخانه گرفته شد ولی فاو جهت دائما تخلیه شد.
با بهره بری و استفاده از همین شیوه فکه و همچنین جزیره مجنون و همچنین شلمچه نیز مورد حمله قرار گرفت. البته با عملیات بیت المقدس ۷ که در منطقه شلمچه اجرا شد جلوی پیشروی عراقی ها به سمت خرمشهر و همچنین تصرف شلمچه گرفته شد. آن عملیات که آخرین عملیات قبل از پذیرش قطعنامه بود یکی از مظلومانه ترین نبردها در تاریخ جنگ بود. به نحوی که بسیاری از نیروها صرفا به خاطر گرمای تیرماه شلمچه و همچنین تشنگی به شهادت رسیدند. هر چند در همین عملیات بچه بسیجی های کم سن و همچنین سال شمسی پیاده دنبال تانک ها می کردند و همچنین شکارشان می کردند.
با حضور امریکا به صورت مستقیم در جنگ و همچنین ساقط کردن هواپیمای مسافربری پیام های روشنی به ایران داده شد. از دیگر سو حمله عراق به حلبچه نیز روی دیگر آن سکه بود. همه اینها عزم جدی دشمن جهت پایان دادن به جنگ به هر ترتیب نشان می داد. حتی بعضی احتمالات از حمله هسته ای یا شیمیایی به شهرهای پهناور و بزرگ خبر می داد. به همین دلایل و همچنین بری دلایل دیگر بعضی از مسئولین اراده و تصمیم راسخ به اتمام جنگ گرفتند و همچنین نزد امام و پیشوا رفتند. امام و پیشوا ابتدا حاضر به پذیرش نبود ولی نظر مسئولین مخصوصا هاشمی به عنوان فرمانده جنگ بر پذیرش قطعنامه بود. بالاخره امام و پیشوا با شجاعت و همچنین فداکاری از همه حرف هایش گذشت و همچنین جهت مصالح کشور و همچنین اسلام اراده و تصمیم راسخ به نوشیدن جام زهر کرد. پیام امام و پیشوا به مناسبت پذیرش قطعنامه یکی از تاثیرگذارترین پیام های امام و پیشوا بود. در آن پیام تا حدی بحث و داستان روشن شد. مظلومیت از کلمات امام و پیشوا فرو می ریخت.
بعد از پیام امام و پیشوا شور عجیبی بین شهروندان و مردم شهر و همچنین مخصوصا نیروهای بسیجی جریان گرفت. بسیاری به شدت خود را سرزنش می کردند که چرا به جبهه نرفتند تا امام و پیشوا مجبور شد قطعنامه را قبول کند. مثلا یکی از بچه ها می گفت: آن همه شعار دادیم ما اهل کوفه نیستیم امام و پیشوا تنها بماند آن هم وقت آخر امام و پیشوا را تنها گذاشتیم.
صدام بعد از پذیرش قطعنامه مغرور از تجهیزات قوی و همچنین گسترده اش با شدت حمله ای مانند تک ابتدایی جنگ -ولی باید توجه داشت خیلی زیاد گسترده تر به حدی که در صورتی که در ابتدای جنگ با ۳ لشگر به خوزستان حمله کرد در آن حمله ۱۳ لشگر را مورد بهره بری و استفاده قرار داد.- را شروع کرد و همچنین خرمشهر را مورد تهدید قرار داد با مقاومت شدید رزمندگان نتوانست وارد شهرستان می شود ولی خرمشهر را دور زد و همچنین در مسیر جاده اهواز خرمشهر به سمت اهواز به راه افتاد. با پیام امام و پیشوا به سپاه مبنی بر آن که اینجا جنگ سرنوشت می باشد و همچنین بایستی و حتما متر به متر بجنگید، سپاه با بهره بری و استفاده از نیروهای بسیجی گسترده که وارد جبهه ها شده بود نبرد و همچنین دفاع سراسری جاده اهواز خرمشهر را به صورت نامنظم و همچنین چریکی شروع کرد. نیروها آرپی جی به دوش پیاده لابلای تانک های عراقی می دویدند و همچنین تانک شکار می کردند. جنگ به حدی نزدیک و همچنین تن به تن شده بود که تانک های توانایی مانور را از دست داده بودند. با تلفات سنگین وارد شده عراق اراده و تصمیم راسخ به عقب نشینی گرفت ولی دوباره تجدید قوا کرده و همچنین حمله می کرد. مجموعا سه بار عراق تا مرز عقب زده شد و همچنین بالاخره صدام رضایت داد که برگردد و همچنین دست از پا دراز تر برگشت.
آن عملیات با بهره بری و استفاده از قوه انسانی شهادت طلب نیروهای خودی توانستند با ابتدایی ترین تجهیزات جلوی تک دشمن که هدف شومی را در سر می پروراند فائق آیند.
نیروها جدید و تو و تازه از درگیری جنوب فارغ شده بودند که خبرهای بدی از غرب به گوش رسید. آری منافقین حمله کرده بودند.

==============================================

جـمـعـه ۳ تـیـر ۱۳۶۷  جـزیـره مـجـنـون  ، جـاده ی خـنـدق :

بعدازظهر بود. هوای شرجی جزیره مثل سرب بر سینه ها سنگینی می کرد. نوبت تعویض شیفتم بود. از اتاقک دکل دیده بانی پایین آمدم و همچنین جایم را با دوستم عوض کردم.
بالای دکل، رفتارهای دشمن تا عمق مواضع شان در خط اول و همچنین دوم را در فرم های مخصوص ثبت کرده بودم .
عبور و همچنین مرور دشمن در آن هم سوی منطقه ی الکساره، البیضه، الصخره، الهدامه و همچنین الکرام، تحرکات و همچنین نقل و همچنین انتقالات آنان در اتوبان العماره –  بصر پشت کانال احداثی صویب و همچنین جاده های خاکی منتهی به جزایر مجنون، حکایت از یک پاتک سنگین داشت .  تجمع دشمن در جنوب جزایر، قسمت غرب هور زیاد بود .  لودر عراقی ها در پشت خاکریز اول روبه روی جزیره جنوبی خاک برداری می کرد .  شکاف هایی در آن خاکریزها در فواصل چهارصد، پانصدمتری هم در لجمن دیده می شد .  دشمن کنار سیل بند اول خود خاکریز زده بود .  عراقی ها از شکاف هایی که ساخته یا ایجاد کرده بودند ، قایق های خود را درون آب ها و همچنین نی ها می آوردند.
هر روز نقل از دیده بانی را جهت ارسال به اطلاعات قرارگاه سپاه ششم ، تحویل فرمانده ی اطلاعات می دادیم . از چند روز قبل شایع شده بود دشمن نیت و اراده دارد در جزیره مجنون پـاتـک بزند .
بعد از عملیات خـیـبـر  و همچنین  بـدر  عراقی ها جهت جلوگیری از حملات احتمالی نیروهای ایرانی ، ضمن پمپاژ آب رودخانه ی دجله به منطقه ی هورالعظیم ، روبه روی خطوط مقدم شان در جزایر مجنون ، سیم های خاردار حلقوی ، تونلی ،  تک رشته ای ،  عنکبوتی ،  موانع خورشیدی ،  نصب تله های انفجاری و همچنین بشکه های فوگاز ،  مین های منور و همچنین ضد فرد یا شخص ساخته یا ایجاد کرده بودند.
سردار سرلشکر شهید علی هاشمی وفرماندهان سپاه ششم در ماههای آخرین جنگ (۱۳۶۷) باعلم به اینکه دشمن درتدارک حمله‌ای وسیع جهت بازپس گیری جزایرمجنون می‌باشد تمام تلاش ومساعی خود را بابسیج امکانات موجود جهت حفظ جزایر انجام دادند. در آن رهگذر شهید نریمی نیز همچون فرمانده شجاع خودبی وقفه وشبانه روز درپی تلاش جهت جلوگیری ازتک دشمن وحفظ جزایر بود. سرانجام در تاریخ ۴/۴/۱۳۶۷ حمله سنگین دشمن به جزایر آغاز شد. علیرغم دفاع جانانه رزمندگان اسلام، دشمن تا بن دندان مسلح به دلیل برتری تجهیزات و همچنین یورش توپخانه‌ای سنگین موفق به شکست خطوط خودی و همچنین پیشروی در جزایر شد. شهیدعلی هاشمی و همچنین فرماندهان سپاه ششم که در قرارگاه عملیاتی خاتم الانبیاء ۴ حضور داشتند علیرغم خروج نیروهای تحت فرمانش ازجزایر ودستور فرماندهان عالی رتبه جنگ مبنی بر بازگشت به عقب از ترک قرارگاه خودداری نمود وسعی داشت با نیروهای تحت فرمان خودمحلی رابرای صف آرائی و همچنین مقاومت در برابر هجوم و همچنین پیشروی دشمن درخاک خودی آماده نماید. در همین زمان دشمن اقدام به هلی برد و همچنین پیاده نمودن نیرو در محوطه قرارگاه خاتم الانبیاء ۴ نمود.
سردار شهید علی هاشمی به اندک یاران خود که سلاحی جهت جهت دفاع نداشتند دستورداد تل محل قرارگاه را ترک نموده و همچنین از طریق آبهای هورخودرااز چنگ دشمن و همچنین تسلیم شدن برهانند. شهید علی هاشمی و همچنین شهید مهدی نریمی بهمراه فردی یا شخصی بنام هوشنگ جووند از طریق پشت قرارگاه مسافتی را از محل دور شدند سپس آن هم سه از هم جداشدند و همچنین هوشنگ جووند بعد از اندکی اسیر شد و همچنین بعد از آن هم دیگر هیچکس از سرنوشت آن هم عزیزان اطلاعی نداشت و همچنین جستجوی آثاری از آنها در محل مفقودیت و همچنین حتی بعد از سقوط صدام در عراق به پس نتیجه آن می شود که نرسید. سرانجام بعد از سالها گرد غربت و همچنین تنهائی، بقایای اجساد مطهر آن هم شهیدان عزیز در تفحص محل شهادتشان یافت شد و همچنین به میهن اسلامی بازگشتند.
یادمان شهدای هور در نقطه صفر مرزی در انتهای جاده شهید همت در مقابل جزیره مجنون شمالی قرار دارد.

================================================

تیر ماه

۳/تیر/۶۶   عملیات نصر ۵ ، جنوب اروپایی سردشت در منطقه مرزی شمال عراق
۴/تیر/۶۴  عملیات قدس ۲ ، منطقه هورالهویزه عراق
۴/تیر/۶۷  حمله گسترده ی ارتش عراق درجبهه جنوب وبازپس گیری جزایر مجنون و همچنین منطقه ی شمالی کوشک
۵/تیر/۶۴  عملیات(ایذائی ) ظفر ۲ ،منطقه ی پنجوین عراق
۷/تیر/۶۴  عملیات(ایذائی) ظفر۳ -شمال غرب کشور
۷/تیر/۶۶  عملیات فتح ۷ ، منطقه حلبچه ، شانه دری ، اربت درشمال عراق
۸/تیر/۶۶  بمباران شیمیائی سردشت – روزملی مبارزه با سلاحهای شیمیائی ومیکروبی
۱۰/تیر/۶۴  عملیات(ایذائی) ظفر ۴ منطقه فکه
۱۰/تیر/۶۵  عملیات کربلای ۱ – مهران
۱۱/تیر/۶۰  عملیات پارتیزانی روح ا… وآزادسازی منطقه مرزی نوسود
۱۲/تیر/۶۷   سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران توسط ناو آمریکائی در خلیج فارس وشهادت ۲۹۸سرنشین غیر نظامی آن هم
۱۴/تیر/۶۱  دزدی شدن حاج احمدمتوسلیان وهمراهانش توسط عناصروابسته به رژیم صهیونستی درلبنان
۱۸/تیر/۵۹  کشف شبکه کودتای آمریکائی -نقاب – درپایگاه شهیدنوژه همدان
۱۹/تیر/۶۴  عملیات قدس ۳، جنوب دهلران
۲۳/تیر/۶۴  آغازمرحله ی یکم عملیات قادردر جبهه ی شمال غرب-محور سیدکان
۲۳/تیر/۶۱  عملیات رمضان شرق بصره
۲۴/تیر/۶۶    حمله ی هوائی جنگنده های عراقی به سکوی نفتی ومیدان نفتی رشادت
۲۵/تیر/۶۱   آغازمرحله ی دوم عملیات رمضان درمنطقه ی شرق کانال پرورش ماهی
۲۶/تیر/۶۶  قطع ارتباط و رابطه ی سیاسی فرانسه باایران در پی سالها حمایت اقتصادی و مالی ونظامی ازرژیم متجاوزعراق
۲۷/تیر/۶۷   پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت نهاد ملل متحد از سوی جمهوری اسلامی ایران
۲۸/تیر/۶۶  عملیات فتح ۸ – شهراتروش درشمال استان موصل عراق
۲۹/تیر/۶۲  عملیات والفجر ۲ درمنطقه ی حاج عمران
۲۹/تیر/  تصویب قطعنامه ۵۹۸ درشورای امنیت ملل متحد۶۶
۳۰/تیر/۶۱  آغازمرحله ی سوم عملیات رمضان

============================================

طبقه بندی:
شـهـداء
، 
مـنـاسـبـت هـا
، 

منبع
شهدای۸ سال شمسی دفاع مقدس : شهدای تک گسترده عراق در تاریخ ۱۳۶۷/۴/۴ جزیره مجنون جنوبی …

مطلب پیشنهادی

خاطرات همسران شهدا دفاع مقدس کامل کننده این دفاع است

خاطرات همسران شهدا دفاع مقدس کامل کننده این دفاع است آیین رونمایی از کتاب «گلستان …