خانه / مقالات / عجایب هفتگانه ی جدید – یادبود یواس‌اس آریزونا

عجایب هفتگانه ی جدید – یادبود یواس‌اس آریزونا

یادبود یواس‌اس آریزونا (به انگلیسی: USS Arizona Memorial) بنای یادبودی در بندر پرل هاربر در هونولولوی هاوایی است که برای گرامی‌داشت یاد ۱٬۱۰۲ ملوان از ۱٬۱۷۷ خدمهٔ نبردناو یواس‌اس آریزونا که در طی حملهٔ هواپیماهای ژاپنی به پرل هاربر در ۷ دسامبر ۱۹۴۱ کشته‌شدند در محل غرق این نبردناو و بر بالای لاشهٔ آن ساخته شده‌است.
19 uss arizona memorial عجايب هفتگانه ي جديد   یادبود یواس‌اس آریزونا
شهرهای آمریکا
این بنای یادبود که تنها به‌وسیلهٔ قایق قابل دسترسی است در ۳۰ مهٔ ۱۹۶۲ افتتاح گردید سالیانه بیش از میلیون نفر از آن بازدید می‌کنند.
تاریخچه و معین ات
آلفرد پرایز، معمار اتریشی‌تبار ساکن هونولولو که در ابتدای جنگ جهان ی دوم به دلیل اتریشی بودنش به‌عنوان دشمن آمریکا، به‌مدت سه ماه در جزیره سند بازداشت بود این بنای یادبود را طراحی کرده است. به خواست قوت دریایی ایالات متحده این بنا باید به شکل پلی شناور بر بالای کشتی و با ظرفیت ۲۰۰ نفر طراحی می‌شد.
سازهٔ این بنا ۵۶ متر طول داشته دارای دو رأس قله‌مانند در ابتدا انتهایش است که به طرف مرکز بنا انحنا می‌یابد. شکل این سازه نمادی بر غرور بالای آمریکاییان در پیش از جنگ، افسردگی ناگهانی آنان بعد از حمله به پرل هاربر و افزایش قدرت بیش از پیش آمریکا بعد از جنگ است. بااین‌حال منتقدان در ابتدا، طراحی این بنا را همچون «پاکت شیر له‌شده» توصیف می‌کردند.
خود پرایز طرحش را چنین توصیف می‌کند: «این سازه در مرکز دچار خمیدگی می‌شود اما در دو انتهای با قدرت ایستاده‌است که این حالت بیانگر شکست اولیه و پیروزی نهایی است. از به‌کارگیری مفاهیم غم‌آلود در طراحی این سازه اجتناب شده تا بیننده با تأمل خود در آن به برداشتی حسی و شخصی برسد».
یادبود یواس‌اس آریزونا در ۳۰ مهٔ ۱۹۶۲ (در روز یادبود) بوسیله اُلین ای تیگ، نمایندهٔ کنگره اهل تگزاس و رئیس امور کهنه‌سربازان و جان ای. برنز، فرماندار هاوایی به‌طور رسمی افتتاح شد. بعد از آن نام این بنای یادبود در ۱۵ اکتبر ۱۹۶۶ در فهرست ملی مکان‌های تاریخی به‌ثبت رسید. خود لاشهٔ یواس‌اس آریزونا هم در ۵ مهٔ ۱۹۸۹، به‌عنوان نشان برجستهٔ تاریخی ملی ثبت گردید گرچه این عنوان حاوی بنای یادبود آن نمی‌شود. از مخازن نبردناو غرق‌شده هنوز مواد نفتی به سطح آب نشت می‌کند که به آن گاه با عناوینی همچون «اشک‌های آریزونا» یا «اشک‌های سیاه» اشاره می‌شود.
در سال ۱۹۹۹ نبردناو یواس‌اس میزوری که ژاپنی‌ها بر عرشهٔ این کشتی خود را به ژنرال (ارتشبد) داگلاس مک‌آرتور دریابد چستر نیمیتز تسلیم کردند و بدین ترتیب انتها جنگ جهان ی دوم رقم خورد، از سواحل غربی ایالات متحده به پرل هاربر منتقل شد و در نزدیکی بنای یادبود به‌موازات نبردناو غرق‌شده پهلو گرفت. در کنار قرارگیری دو کشتی جنگی نمادی بود از آغاز و انتها مشارکت ایالات متحده در جنگ. با این حال محل قرارگیری نبردناو میزوری مورد انتقاد کارکنان بنای یادبود قرار گرفت زیرا به اعتقاد آنان این کشتی بزرگ، یادبود یواس‌اس آریزونا را تحت‌الشعاع قرار می‌داد. پس نبردناو میزوری را به مکانی دورتر از بنای یادبود ولی رو به آن قرار دادند تا نشان دهند اینک میزوری به حفاظت از بقایای نبردناو آریزونا مشغول است تا آنانی که در بین لاشهٔ آریزونا مدفون شده‌اند در آرامش بیاسایند.

مطلب پیشنهادی

شرکت کاوشگران زرین مهر – وارد کننده طلایاب فلزیاب گنج یاب

شرکت کاوشگران زرین مهر – وارد کننده طلایاب فلزیاب گنج یاب شرکت کاوشگران زرین مهر …