خانه / شهدا و دفاع مقدس / عـمـلـیـات فـتـح الـمـبـیـن ( فـتـح الـفـتـوح رزمـنـدگـان اسـلـام ) + شهدای فروردین ماه شهر ترکالکی

عـمـلـیـات فـتـح الـمـبـیـن ( فـتـح الـفـتـوح رزمـنـدگـان اسـلـام ) + شهدای فروردین ماه شهر ترکالکی

عـمـلـیـات فـتـح الـمـبـیـن ( فـتـح الـفـتـوح رزمـنـدگـان اسـلـام ) + شهدای فروردین ماه شهرستان ترکالکی

« انـا فـتـحـنـا لـک فـتـحـا مـبـیـنـا »

با پیروزی عملیات طریق القدس و همچنین قطع ارتباط زمینی یگان های تحت امر سپاه سوم عراق در دو منطقه غرب رود کرخه و همچنین غرب رود کارون ، باره مناسب جهت عملیات در هر یک از آن دو منطقه فراهم شد . منطقه غرب کرخه به دلایلی همچون دور کردن دشمن از شهرهای اندیمشک ، دزفول ، شوش و همچنین تناسب استعداد یگان های خودی با وسعت منطقه و همچنین تناسب اوضاع طبیعی زمین آن هم با رزم قوه پیاده ، جهت اجرای عملیات برگزیده شد . سپس یگان ها نقاط حساس  زمین را شناسایی کردند . عقبه دشمن به دو جاده  چنانه  ، فکه  ،  پل نادری  ، عین خوش  اتکا داشت ، بنابراین با توجه به آن اوضاع ، عملیات طراحی و همچنین اجرا شد . در محور شمالی دو قرارگاه و همچنین در محورهای شرقی و همچنین جنوبی هرکدام یک قرارگاه وارد عمل شدند . در مرحله اول ، تنگه عین خوش را تیپ ۱۴ امام و پیشوا حسین(ع) اصفهان  با فرماندهی شهید  حاج حسین خرازی آزاد کرد و همچنین توپخانه دشمن در منطقه  ” علی گره زد ” با عملیات نفوذی یک گردان از تیپ ۲۷ محمدرسول الله(ص) تهران به فرماندهی شهید محسن وزوایی منهدم شد . در مرحله دوم ، تنگه رقابیه مسدود شد ، یگان های خودی با بهره بری و استفاده از کانالی که در زمین های رملی در انتهای میشداغ احداث شده بود ، تنگه رقابیه را دور زدند و همچنین دشمن را از پشت محاصره کردند . دشمن که از آن هم مرحله اول موقعیت خود را در خطر دیده بود ، جهت خروج از محاصره فشار شدیدی وارد می آورد تا معبر عین خوش را باز کند ، لیکن رشادت نیروهای تیپ ۱۴ امام و پیشوا حسین (ع) مانع از موفقیت دشمن شد . در مرحله سوم ، پیشروی به سوی مقر فرماندهی دشمن آغاز شد و همچنین تیپ ۲۷ محمدرسول الله (ص) به فرماندهی شهید جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان ، وبسایت و مرکز خبرهای جدید های ۴ و همچنین ۵ را به اشغال در آورد . در مرحله چهارم ، با پاک سازی منطقه آزاد شده و همچنین تعقیب دشمن ، شرق رودخانه دویرج به تصرف دخل و درآمد و همچنین دشمن به غرب آن رودخانه عقب رانده شد . بدین ترتیب همه اهداف تامین گردید و همچنین اشکرهای ۱۰ زرهی و همچنین ۱ مکانیزه عراق نیز آسیب جدی دیدند .

fatholmobin عـمـلـیـات فـتـح الـمـبـیـن ( فـتـح الـفـتـوح رزمـنـدگـان اسـلـام ) + شهدای فروردین ماه شهر ترکالکی

نام عملیات :  فتح المبین
زمان اجرا :  ۱۳۶۱/۱/۲ 
مدت اجرا :  ۱۰ روز
مکان اجرا :  محور شوش ، رودخانه کرخه ، جاده اهواز – اندیمشک و همچنین غرب دزفول
رمز عملیات :  یا زهرا ( سلام الله علیها )
تلفات دشمن :  بیش از ۴۰۰۰ کشته و همچنین ۱۵۰۰۰ اسیر
ارگان های عمل کننده : سپاه و همچنین ارتش
اهداف
عملیات :
  آزاد سا زی قسمت و بخش وسیعی از خاک ایران و همچنین خارج ساختن شهرستان های دزفول ،
اندیمشک و همچنین جاده اندیمشک . – اهواز از برد توپخانه و همچنین وبسایت و مرکز خبرهای جدید موشکی دشمن در
چهار مرحله

===================================

شـهـدای فـروردیـن مـاه شـهـر تـرکـالـکـی :

۱ – شـهـیـد عـلـی صـفـابـخـش  –  شـهـادت  ۱۳۶۱/۱/۶  عملیات آفندی رقابیه (تنگه رقابیه) و همچنین جبهه شوش هنگام جمع آوری و همچنین خنثی نمودن مین های یاغیان بعثی بشهادت رسید .

۲ – شـهـیـدجـاویـدالـاثـر غـلـامـعـبـاس بـاقـری فـر  –  شـهـادت  ۱۳۶۲/۱/۲۲  فکه

۳ – شـهـیـد یـدالـلـه جـعـفـری  –  شـهـادت  ۱۳۶۷/۱/۳۰  جبهه فاو عراق (  پیک معاونت اطلاعات عملیات در قرارگاه کربلا  ) .

شـادی روح شـهـدا صـلـوات

%D8%A8%D9%82%DB%8C%D9%87 %D8%AF%D8%B1 %D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%87 %D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8 عـمـلـیـات فـتـح الـمـبـیـن ( فـتـح الـفـتـوح رزمـنـدگـان اسـلـام ) + شهدای فروردین ماه شهر ترکالکی

===============================================
عملیات فتح المبین

فتح الفتوح رزمندگان اسلام

هفده ماه از انجام عملیات ناکام توکل در منطقه پل نادری و همچنین شرق رودخانه وحشی کرخه می گذشت و همچنین دشمن همچنان در منطقه گسترده فکه ، شوش ، عین خوش ، چنانه و همچنین منطقه ها و مناطق غیره ای از جبهه جنوب به سر می برد ، تا سرانجام عملیات فتح المبین در چهار مرحله جهت آزاد سازی قسمت و بخش وسیعی از خاک میهن و همچنین خارج ساختن شهرهای دزفول ، اندیمشک و همچنین جاده اهواز – اندیمشک از برد توپخانه و همچنین وبسایت و مرکز خبرهای جدید موشکی سنگین و همچنین پرکار عراق طرح ریزی شد . در عملیات طریق القدس باره مناسبی جهت آن کار پهناور و بزرگ و همچنین سرنوشت ساز فراهم شده بود .
جهت عملیات فتح المبین فرمانده وقت سپاه ( سرلشگر رضایی ) با قرآن استخاره می کند که آن آیه مبارکه می آید انا فتحنا لک فتح مبینا
ساعت ۳۰ دقیقه بامداد دوم فروردین ماه ۱۳۶۱ یکصد گردان از سپاه و همچنین ۳۵ گردان از ارتش ایران ، در غرب دزفول و همچنین شوش با رمز یا زهرا به قلب دشمن زدند . در مقابل ۱۷۰ گردان از قوای رزمی عراق صف کشیده بودند . نیروهای خودی در قالب چهار قرارگاه عملیاتی سازماندهی شده و همچنین از چهار محور شوش ، رودخانه کرخه ، کوه میشداغ در جاده اهواز – اندیمشک و همچنین غرب دزفول حمله را شروع کردند .

 fatholmobin عـمـلـیـات فـتـح الـمـبـیـن ( فـتـح الـفـتـوح رزمـنـدگـان اسـلـام ) + شهدای فروردین ماه شهر ترکالکی

در مرحله اول و همچنین دوم ، تنگه های عین خوش و همچنین رقابیه به روی دشمن مسدود و همچنین در دو مرحله دیگر ارتش عراق تا پشت رودخانه دویرج عقب رانده شد .
در آن عملیات شهیدان حسین خرازی فرمانده لشگر ۱۴ امام و پیشوا حسین و همچنین محسن وزوایی فرمانده یک گردان از تیپ ۲۷ محمد رسول الله در شکست عراقی ها در محور رقابیه و همچنین علی گره زد بزرگترین موفقیت را به ارمغان آوردند . کار بی نظیری که در آن عملیات انجام شد و همچنین مایع شگفتی عراقی ها گردید ، حفر کانال و همچنین تونل در زمین های رملی منطقه و همچنین دور زدن دشمن از طریق آن هم بود . لشگر های ۱۹ زرهی و همچنین ۱ مکانیزه عراق که در آن محاصره غافلگبر شده بودند ، با تحمل آسیب های فراوان و همچنین شکستی که احمد متوسلیان فرمانده تیپ ۲۷ محمد رسول الله به آنها وارد آورد ، از میان رفتند .
با انجام عملیات فتح المبین ۲۴۰۰ کیلومتر از خاک ایران در شمال خوزستان آزاد و همچنین دستیابی به چاه های نفت ابوغریب حاصل شد . طی ۱۰ روز نبرد ، ۱۸ فروند هواپیما ، ۳ فروند چرخبال ، ۳۶۱ دستگاه تانک و همچنین نفربر ، صد ها دستگاه خودروی نظامی و همچنین شمار چشمگیری از سلاح های انفرادی و همچنین نیمه سنگین دشمن از بین رفت و همچنین بیش از ۴۰۰۰ تن از نیروهای عراقی کشته و همچنین ۱۵۰۰۰ فرد یا شخص دیگر نیز به اسارت نیروهای ایرانی در آمدند .
همچنین شمار ۱۵۰ دستگاه تانک ، ۱۷۰ دستگاه نفربر ، ۱۶۵ قبضه توپ ، شماری سلاح سبک و همچنین نیمه سنگی ، یک وبسایت و مرکز خبرهای جدید کامل موشک سام به همراه سه فروند موشک و همچنین انبوهی مهمات دیگر به دست رزمندگان اسلام افتاد . آن عملیات با فرماندهی مشترک قرارگاه کربلا سپاه و همچنین ارتش و همچنین چهار قرار گاه قدس به فرماندهی سردار عزیز جعفری ، نصر به فرماندهی سردار شهید حسن باقری ، فجر به فرماندهی سردار شهید مجید بقایی و همچنین قرارگاه فتح به فرماندهی سردار سرلشکر رحیم صفوی و همچنین غلامعلی رشید انجام شد .

خلاصه نقل از عملیات :

نام عملیات : فتح المبین
زمان اجرا : ۲/۱/۱۳۶۱
مدت اجرا : ۱۰ روز
مکان اجرا : محور شوش ، رودخانه کرخه ، جاده اهواز – اندیمشک و همچنین غرب دزفول
رمز عملیات : یا زهرا ( سلام الله علیها )
تلفات دشمن : بیش از ۴۰۰۰ کشته و همچنین ۱۵۰۰۰ اسیر
ارگان های عمل کننده : سپاه و همچنین ارتش
اهداف عملیات : آزاد سازی قسمت و بخش وسیعی از خاک ایران و همچنین خارج ساختن شهرستان های دزفول ، اندیمشک و همچنین جاده اندیمشک . – اهواز از برد توپخانه و همچنین وبسایت و مرکز خبرهای جدید موشکی دشمن در چهار مرحله

=======================================

عملیات فتح المبین

15843772031771116191071293318610419455181 عـمـلـیـات فـتـح الـمـبـیـن ( فـتـح الـفـتـوح رزمـنـدگـان اسـلـام ) + شهدای فروردین ماه شهر ترکالکی

با پیروزی عملیات طریق القدس و همچنین قطع ارتباط زمینی یگان های تحت امر سپاه سوم عراق در دو منطقه ی غرب دزفول و همچنین غرب رود کارون، باره مناسب جهت عملیات در هر یک از آن دو منطقه فراهم شد. منطقه غرب دزفول به دلایلی همچون دور کردن دشمن از شهرهای اندیمشک، دزفول، شوش و همچنین تناسب استعداد  یگان های خودی با وسعت منطقه و همچنین تناسب اوضاع طبیعی زمین منطقه با رزم قوه پیاده، جهت اجرای عملیات برگزیده شد، سپس یگان ها نقاط حساس زمین را شناسایی کردند. عقبه دشمن به دو تنگه عین خوش و همچنین رقابیه اتکاء داشت، بنابراین با توجه به آن اوضاع، عملیات طراحی و همچنین اجرا شد. در محور شمالی دو قرارگاه و همچنین در محورهای شرقی و همچنین جنوبی هر کدام یک قرا گاه وارد عمل شدند. در مرحله اول، تنگه عین خوش توسط تیپ ۱۴ امام و پیشوا حسین (ع) با فرماندهیحسین خرازی مسدود شد.

توپخانه دشمن در منطقه “علی گره زد” با عملیات نفوذی، یک گردان از تیپ ۲۷ حضرت رسول (ص) به فرماندهیمحسن وزواییرا منهدم کرد. در مرحله دوم تنگه رقابیه مسدود شد؛ یگان های خودی با بهره بری و استفاده از کانالی که در زمین های رملی احداث شده بود، تنگه رقابیه را دور زدند و همچنین دشمن را از پشت محاصره کردند. دشمن که از آن هم مرحله اول موقعیت خود را در خطر دیده بود، جهت خروج از محاصره، فشار شدیدی وارد می آورد تا تنگه عین خوش را باز کند، ولی باید توجه داشت با رشادت نیروهای تیپ ۱۴ امام و پیشوا حسین (ع) موفق نمی می شود. در مرحله سوم، پیشروی به مقر فرماندهی دشمن آغاز شد و همچنین یگان ۲۷ حضرت رسول (ص) به فرماندهی
احمد متوسلیان، وبسایت و مرکز خبرهای جدید ۴ و همچنین ۵ را که محل استقرار فرماندهی لشکر یک مکانیزه دشمن بود، به اشغال در آورد. در مرحله چهارم، با پاک سازی منطقه آزاد شده و همچنین تعقیب دشمن، ارتفاعات منطقه عملیاتی به تصرف دخل و درآمد و همچنین  دشمن به غرب رودخانه رویرج عقب رانده شد. بدین ترتیب همه اهداف تامین گردید و همچنین لشکر ده زرهی و همچنین یک مکانیزه عراق نیز آسیب جدی دیدند.

منطقه : جبهه جنوبی – شوش و همچنین دزفول

رمز : یا زهرا (س)

تاریخ : ۲/۱/۶۱ تا ۱۰/۱/۶۱

هدف: آزاد سازی منطقه غرب دزفول و همچنین جاده دزفول – دهلران و همچنین تامین اندیمشک، شوش ، دزفول و همچنین جاده اندیمشک – اهواز

وسعت منطقه آزاد شده : ۲۴۰۰ کیلومتر مربع
عملیات فتح المبین ۲ فروردین ۱۳۶۱

اِنّا فَتَحنا لَکَ فَتحَاً مُبیناً.

طرح ریزی عملیات افتخارآفرین فتح المبین از اواسط آبان سال شمسی ۱۳۶۰ آغاز شد و همچنین بعد از تلاش های مستمر و همچنین خستگی ناپذیر و همچنین انجام مشورت ها و همچنین هماهنگی های گسترده میان فرماندهان نظامی، در ساعت سی دقیقه بامداد  ۲فروردین ماه، فرمان حمله با رمز “بسم الله الرحمن الرحیم، بسم الله القاصم الجبارین و همچنین یا زهرا…” صادر شد.

رزمندگان دلاور اسلام با گرفتن پیام، عملیات حماسی و همچنین تاریخی فتح المبین را در شمال خوزستان آغاز کردند و همچنین از جنوب و همچنین شمال اروپایی شوش و همچنین غرب دزفول در چند محور با ارتش عراق درگیر شدند. در ساعت ۲ بامداد اولین خاکریزهای دشمن به دست نیروهای ایرانی سقوط کرد.

در مرحله اول عملیات ، رزمندگان اسلام موفق شدند ضمن زخمی و همچنین به هلاکت رساندن ۰۰۰، ۱۰ فرد یا شخص از سربازان دشمن تعداد ۲۰۰، ۲ فرد یا شخص از آنان را به اسارت خویش در آورند و همچنین ۷ فروند هواپیمای دشمن را سرنگون و همچنین تعداد ۶۰ دستگاه تانک عراقی را منهدم و همچنین منطقه ای به وسعت ۶۵۰ کیلومتر مربع در محورهای عملیاتی شوش و همچنین دزفول را از وجود دشمن پاک کنند.

روز سه شنبه سوم فروردین تعداد اسرای تخلیه شده به مرز ۵۰۰۰ فرد یا شخص رسید و همچنین رزمندگان ایرانی به کلیه اهداف خود دست یافتند و همچنین منتظر مرحله ی بعدی عملیات شدند.

مرحله دوم عملیات فتح المبین (۴/۱/۱۳۶۱)
ساعت یک بامداد چهارشنبه چهارم فروردین مرحله دوم عملیات فتح با کلمه رمز “یا زهرا” آغاز شد و همچنین نیروهای ایران اسلامی در اولین ساعات شروع عملیات، تلفات سنگینی بر قوای دشمن وارد آوردند و همچنین به مواضع او در جبهه های غرب شوش و همچنین دزفول دست یافتند. در آن مرحله از عملیات تنگه رقابیه و همچنین ارتفاعات میشداغ پاکسازی شد. تعداد ۴۰۰۰ موشک و همچنین ۱۳ دستگاه کاتیوشا به دست رزمندگان اسلام افتاد و همچنین ۲۰ قبضه توپ سالم به غنیمت گرفته شد و همچنین تیپ ۹۶ ارتش عراق از هم پاشید و همچنین فرماندهان تیپ های ۹۶ و همچنین ۶۰ همراه با چند تن از افسران ارشد آن هم ها به اسارت در آمدند. مجموعه اسرای شمارش شده تا مرحله دوم عملیات از مرز ۶۰۰۰ فرد یا شخص گذشت.

مرحله سوم عملیات فتح المبین (۷/۱/۱۳۶۱)
در سومین مرحله ی عملیات فتح پهناور و بزرگ “فتح المبین” مهم ترین مواضع حیاتی دشمن در غرب شوش و همچنین دزفول فتح شد. آن مرحله از عملیات  که ادامه عملیات فتح محسوب می شد، ساعت ۲۲ و همچنین ۳۰ دقیقه شب شنبه ۷فروردین با نام فتح المبین و همچنین با کلمه رمز “یا زهرا” در شمال اروپایی شوش آغاز شد و همچنین رزمندگان ایران اسلامی موفق شدند ضمن انهدام سه تیپ رزمی عراق،  حدود ۵۰۰۰ تن دیگر از قوای دشمن را به اسارت در آورند. در آن عملیات سنگین که پیروزی عظیمی جهت جمهوری اسلامی ایران محسوب می شد، مهم ترین پایگاههای کنترل و همچنین دفاع هوایی ایران و همچنین حساس ترین مواضع حیاتی دشمن در غرب شوش و همچنین دزفول از اشغال عراقی ها خارج شد و همچنین حدود ۷۰ تانک و همچنین نفربر به دست قوای اسلام افتاد.

رزمندگان ایران مرکب از دلاورمردان ارتش جمهوری اسلامی، جان برکفان سپاه و همچنین بسیج با شکستن نخستین خطوط دفاع دشمن پایگاه های رادار و همچنین وبسایت و مرکز خبرهای جدید چهار و همچنین پنج واقع در حوالی منطقه ابوصلیبی خات را به محاصره در آوردند.

تعداد هواپیمای سرنگون شده دشمن از آغاز عملیات فتح تا پایان مرحله ی سوم عملیات به ۱۴ فروند رسید. در آن عملیات تیپ های یک پیاده مکانیزه، تیپ پیاده ۹۳ و همچنین تیپ ۱۰ نیروهای ویژه ی ارتش عراق به کلی متلاشی و همچنین اکثر نفرات آن سه تیپ کشته، زخمی و همچنین یا به اسارت ارتش اسلام  درآمدند و همچنین همچنین و علاوه بر نابودی تعداد خیلی زیاد بسیاری تانک و همچنین نفربر، خودرو و همچنین مهمات، ده ها دستگاه تانک، نفربر و همچنین خودرو ارتش متجاوز عراق به همراه مقادیر قابل توجهی مهمات به دست رزمندگان ایران اسلامی افتاد. طی آن عملیات هزاران تن از قوای عراق به اسارت درآمدند.

مرحله  چهارم عملیات فتح المبین (۸/۱/۱۳۶۱)
در چهارمین مرحله ی عملیات که سحرگاه روز یکشنبه ۸ فروردین با نام فتح و همچنین با کلمه ی رمز “یا زهرا” آغاز شد رزمندگان غرور آفرین ایران اسلامی موفق شدند با عملیات برق آسا و همچنین کوبنده ی خویش منطقه ها و مناطق سندال، چنانه و همچنین عین خوش (پادگان ارتفاعات عین خوش)، دشت عباس، امام و پیشوا زاده عباس، ارتفاعات تینه و همچنین ابوقریب، واوی، و همچنین ارتفاعات خیلی زیاد مهم و همچنین استراتژیک دوسلک (مرکز فرماندهی و همچنین تدارکاتی دشمن) در منطقه ی برغازه را به تصرف در آورند. هم چنین بعد از ظهر آن هم روز، تیپ های ۴۲۱ و همچنین ۹۶ ارتش عراق بعد از عملیات رزمندگان افتخارآفرین ایران اسلامی به روش کامل متلاشی و همچنین کلیه نفرات آن دو تیپ کشته، مجروح و همچنین یا اسیر شدند.

در آن مرحله از عملیات منطقه ها و مناطق دشت عباس و همچنین امامزاده عباس در شمال اروپایی منطقه ی شوش و همچنین منطقه ی عین خوش از وجود تجاوزگران عراقی پاک سازی و همچنین به کنترل کامل نیروهای ایرانی دخل و درآمد و همچنین تعداد اسرای شمارش شده ی دشمن تا پایان مرحله ی چهارم عملیات فتح به بیش از ۱۵۰۰۰ تن رسید. هم چنین در آن مرحله صدها تن از قوای دشمن به هلاکت رسیدند، تعداد ۲۰۰ دستگاه خودرو، هشت دستگاه تانک به همراه مقادیر خیلی زیاد بسیاری سلاح های سبک و همچنین مهمات به غنیمت سپاهیان سلحشور اسلام در آمد و همچنین ضمناً تعداد هواپیماهای سرنگون شده دشمن به ۱۸ فروند رسید. ارتفاعات تینه که از پهناور و بزرگ ترین حوضچه های نفتی شمال خوزستان می باشد از وجود نیروهای دشمن پاک شد و همچنین چاههای نفت ابوقریب به کنترل کامل رزمندگان اسلام در آمد.

آخرین نتایج حاصله از عملیات پیروزمندانه فتح المبین را به صورت زیر می قدرت خلاصه کرد:

۱- انهدام نیروهای دشمن که سپاه چهارم ارتش عراق را تشکیل می داد به استعداد سه لشکر شامل :

الف : لشکر ۱۰ زرهی متشکل از تیپ ۴۲ زرهی تیپ ۲۴ مکانیزه، تیپ ۷ زرهی و همچنین تیپ ۶۰ پیاده.

ب : لشکر یک مکانیزه شامل تیپ ۱ مکانیزه، تیپ۲۷ مکانیزه، تیپ ۳۴ زرهی و همچنین تیپ ۵۱ زرهی.

پ: تیپ های تحت امر لشکر یک و همچنین ده شامل تیپ ۹۹ پیاده، تیپ ۹۶ پیاده، تیپ ۴۲۶ پیاده، تیپ ۵۰۵ پیاده، تیپ ۴۲۳ پیاده، و همچنین تیپ ۲۴۱ پیاده.

ت : هلاکت و همچنین اسارت چندین هزار تن از اشخاص ارتش خلقی .

ث: مجموعه تلفات رزمی دشمن حدود ۲۵ هزار تن بود که یا زخمی شده و همچنین یا به هلاکت رسیدند و همچنین بالغ بر ۱۵هزار فرد یا شخص به اسارت درآمدند. ضمناً ۳۶۰ دستگاه از انواع تانک و همچنین نفربر زرهی دشمن منهدم، تعداد بسیاری تانک، نفربر و همچنین خودروی سبک و همچنین سنگین و همچنین مقادیر خیلی زیاد بسیاری از انواع مهمات به غنیمت گرفته شد که حدود ۱۵۰ دستگاه تانک، ۱۷۰ نفربر و همچنین حدود ۵۰۰ دستگاه خودرو، چندین قبضه موشک سام ۶ زمین به هوا،  چند قبضه موشک زمین به زمین، ۱۶۵ قبضه توپ شامل توپ های ۱۸۲ میلیمتری، ۱۳۰ میلیمتری و همچنین ۱۵۲ میلیمتری از آن هم جمله بودند.

۲- آزاد شدن ارتفاعات مهم شمال اروپایی خوزستان به اسامی ابوصلیبی خات معروف به رادار و همچنین وبسایت و مرکز خبرهای جدید، علی گره زد، عین خوش، تینه، برغازه، واوی، رقابیه، میشداغ، ارتفاعات ۳۵۰ معروف به ارتفاعات دهلیز، شاوریه، دلتا، تپه چشمه، جوفینه، کوت کاپن و همچنین ارتفاعات ۲۰۲٫

۳- رهایی شهرهای دزفول، اندیمشک، شوش، پایگاه چهارم هوایی و همچنین جاده سراسری اندیمشک – اهواز و همچنین صدها روستا از زیر آتش توپخانه دوربرد و همچنین موشک های تخریبی زمین به زمین دشمن.

۴- دستیابی به چاه های نفت ابوقریب در ارتفاعات تینه یکی از پهناور و بزرگ ترین حوضچه های نفتی خوزستان.

۵- آزادشدن سه پاسگاه ژاندارمری از استان های ایلام و همچنین خوزستان به اسامی عین خوش، دوسلک و همچنین جسرنادری.

۶- آزاد سازی فرودگاه اضطراری دهلران .

۷- آزاد شدن جاده دزفول، دشت عباس، عین خوش وهم چنین منطقه ها و مناطق دشت عباس، دشت چنانه و همچنین زمین های سرخه که از مهم ترین منطقه ها و مناطق کشاورزی شمال خوزستان به حساب می آید. در طی عملیات پیروزمندانه فتح المبین دوهزار کیلومتر مربع از خاک ایران اسلامی از تصرف متجاوز خارج شد.

=============================================

عملیات فتح المبین

«انا فتحنا لک فتحا مبینا»

15843772031771116191071293318610419455181 عـمـلـیـات فـتـح الـمـبـیـن ( فـتـح الـفـتـوح رزمـنـدگـان اسـلـام ) + شهدای فروردین ماه شهر ترکالکی

عملیات فتح المبینبا خاتمه پیدا کردن و یافتن عملیات طریق القدس، تلاش جهت اجرای عملیات بعدی به منظور  جلوگیری از اقتدار و قدرت اراده و تصمیم راسخ گیری، تجدید نهاد و همچنین تقویت روحیه دشمن آغاز شد. در آن شرایط که نیروهای رزمنده ابتکار عمل در جنگ و همچنین پشت جبهه را در دست داشتند، دو منطقه «غرب دزفول»  و همچنین «منطقه عمومی خرمشهر» (غرب کارون) نظر فرماندهان نظامی را به خود جلب کرده بود که الزاما می بایست یکی از آن هم ها جهت اجرای عملیات انتخاب می شد. بعد از مدت ها بحث و همچنین بررسی کردن، فرماندهان قوه زمینی ارتش، منطقه خرمشهر؛ و همچنین فرماندهان سپاه پاسداران منطقه غرب دزفول را جهت انجام عملیات پهناور و بزرگ بعدی پیشنهاد کردند که سرانجام منطقه پیشنهادی سپاه به دلایلی همچون تناسب یگان های خودی با وسعت آن منطقه، تناسب شرایط طبیعی آن منطقه با رزم قوای پیاده و همچنین … جهت انجام عملیات فتح المبین برگزیده شد.

طرح ریزی عملیات افتخار آفرین فتح المبین از اواسط آبان ۱۳۶۰ آغاز شد و همچنین بعد از تلاش های مستمر و همچنین خستگی ناپذیر و همچنین انجام مشورت ها و همچنین هماهنگی های گسترده، میان فرماندهان نظامی، سرانجام طرح عملیاتی شماره ۱ فتح المبین در قسمتهای آخر دی ماه آن هم سال شمسی آماده شد. روز ۱۳ بهمن ۱۳۶۰ در پی یک نشست مشترک بین فرماندهان عمده سپاه و همچنین ارتش طرح یادشده به یگان های عمده اجرایی ابلاغ و همچنین متعاقب گرفتن اطلاعات جدید در ۳۰ بهمن آن هم سال شمسی طرح ابتدایی و اولیه بازنگری شده و همچنین طرح شماره ۲ در ۱۳ اسفند نشر یافت.

آن عملیات با رفت و آمد و مراجعه به قرآن کریمفتح نامگذاری شد و همچنین سرانجام در حالی که اشک شوق در چشمان کلیه حاضران مرکز فرماندهی جمع شده بود، در ساعت سی دقیقه بامداد روز دوشنبه ۲ فروردین ماه فرمان آغاز حمله پهناور و بزرگ و همچنین سرنوشت ساز فتح المبین به شرح زیر صادر شد:

بسم الله الرحمن الرحیم ، بسم الله القاصم الجبارین و همچنین یا زهرا

رزمندگان دلاور اسلام با گرفتن پیام، عملیات حماسی و همچنین تاریخی فتح المبین را در شمال خوزستان آغاز کردند و همچنین از جنوب و همچنین شمال اروپایی شوش و همچنین غرب دزفول در چند محور با ارتش عراق درگیر شدند.

122657832105252251901983415617364615259 عـمـلـیـات فـتـح الـمـبـیـن ( فـتـح الـفـتـوح رزمـنـدگـان اسـلـام ) + شهدای فروردین ماه شهر ترکالکی

اهداف عملیات

–  آزادسازی قسمت و بخش وسیعی از منطقه ها و مناطق اشغال شده، همچون وبسایت و مرکز خبرهای جدید ۴ و همچنین ۵ رادار و همچنین ده ها روستای منطقه.

– انهدام دو لشکر عراق (۱۰ زرهی و همچنین ۱ مکانیزه).

– دست یابی به خطوط پدافندی مناسب و همچنین بهره بری و استفاده از حداقل نیروهای خودی در آن هم خطوط

–  خارج کردن شهرهای شوش، اندیمشک و همچنین دزفول از تیررس آتش توپخانه دشمن.

– دور کردن آتش موثر دشمن از جاده اهواز – اندیمشک.

منطقه عملیات :

منطقه عمومی فتح المبین در غرب رودخانه کرخهواقع شده می باشد و همچنین از شمال به ارتفاعات صعب العبورتی شکن،دالپری، چاه نفت و همچنین تپه سپتون؛و همچنین از جنوب به ارتفاعاتمیشداغ ، تپه های رملی و همچنین چزابه(شیب)؛ و همچنین شرق بهمرز بین المللی(در شمال و همچنین جنوب فکه) منتهی  می می شود.

منطقه مزبور ۲۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد از لحاظ جغرافیایی ناهموار می باشد و همچنین همچنین و علاوه بر ارتفاعات یادشده، شامل تپه های ماهور خیلی زیاد و همچنین بعضاً غیر قابل عبور می باشد. آن بلندی ها به دلیل پستی زمین در شرق کرخه، روی شهرهایشوش، هفت تپه و همچنین جادهاهواز – اندیمشک کاملا مشرف می باشند. ارتفاعاتابوصلیبی خات با ۲۰۲ و همچنین ۱۸۹ متر،کوه های برغازه ، رقابیه تی شکن، کمر سرخ، تنگه ابوغریب و همچنین رقابیه، مراکز رادار، وبسایت و مرکز خبرهای جدید ۴ و همچنین ۵، پادگان عین خوش و همچنین نقاط حساسی همچون دوسلک و همچنین سه راهی قهوه منزل و خانه از عوارض مهم منطقه عملیاتی فتح المبین بودند.

جاده های آسفالتهدزفول به دهلران، عین خوش به چم سری، جاده تنگه ابوغریب،جاده امام و پیشوا زاده عباس به چاه نفتو پل های احداث شده روی رودخانه هایچیخواب ودویرجنیز از مهم ترین راه های مواصلاتی منطقه محسوب می شدند.

56237158971221676244302920788534519228 عـمـلـیـات فـتـح الـمـبـیـن ( فـتـح الـفـتـوح رزمـنـدگـان اسـلـام ) + شهدای فروردین ماه شهر ترکالکی

استعداد دشمن :

مسئولیت پدافند از منطقه غرب دزفول به عهده دو لشکر ۱۰ زرهی و همچنین ۱ مکانیزه ارتش عراق بود و همچنین به تناسب مقدار و اندازه و میزان هوشیاری دشمن و همچنین آگاهی از عملیات نیروهای ایران، براستعداد آن هم ها افزوده می شد. در مجموع، تمامی یگان هایی که قبل از شروع عملیات، در منطقه مستقر بودند؛ و همچنین نیز تمام یگان هایی که حین عملیات وارد منطقه شدند، عبارت بودند از:

–   لشکر ۱۰ زرهی؛ شامل: تیپ های ۱۷، ۴۲، ۵۱ و همچنین ۶۰ زرهی، تیپ ۲۴ مکانیزه، تیپ های ۵۵، ۹۹، ۴۲۳ و همچنین ۵۰۵ پیاده.

–   لشکر ۱ مکانیزه؛ شامل: تیپ های ۳۴ و همچنین  ۵۱ زرهی، تیپ های ۱ و همچنین ۲۷ مکانیزه، تیپ های ۹۳، ۹۶، ۱۰۹ و همچنین ۴۲۶ پیاده.

– لشکر ۳ زرهی ؛ شامل: تیپ های ۶ و همچنین ۱۲ زرهی، تیپ ۸ مکانیزه.

–   لشکر ۶ زرهی؛ شامل: تیپ ۲۵ مکانیزه.

– لشکر ۹ زرهی؛ شامل: تیپ ۱۴ مکانیزه و همچنین تیپ های ۳۵ و همچنین ۴۳ زرهی.

– لشکر ۷ پیاده: شامل: تیپ های ۱۹ و همچنین ۳۸ پیاده.

–  یگان هایی با ماموریت های ویژه: تیپ های ۱۰، ۱۱، ۱۲، ۱۳، ۱۴، ۱۵، ۱۹، ۶۰۳، ۶۰۴، ۶۰۵٫

–  تیپ های مستقل: تیپ مکانیزه گارد ریاست جمهوری، تیپ ۱۰ زرهی، تیپ های ۹۱ و همچنین ۹۲ پیاده و همچنین تیپ ۵ گارد مرزی

کماندو: ۹ گروهان

–  توپخانه: ۴ گردان از لشکر ۱۰، ۴ گردان از لشکر ۱، ۳ گردان از لشکر ۳، گردان ۲۱۷  .

6524783184113021822112525410623711917096 عـمـلـیـات فـتـح الـمـبـیـن ( فـتـح الـفـتـوح رزمـنـدگـان اسـلـام ) + شهدای فروردین ماه شهر ترکالکی

قوای خودی :

قرارگاه مرکزی کربلا با فرماندهی مشترک قوه زمینی ارتش و همچنین سپاه پاسداران، هدایت کلی عملیات را بر عهده داشت که چهار قرارگاه فرعی زیر تحت امر آن هم بود:

الف – قرارگاه قدس هدایت نیروهای زیر را به عهده داشت:

ارتش: تیپ ۸۴ پیاده خرم آباد با ۳ گردان، تیپ ۲ زرهی لشکر ۹۲ زرهی اهواز با ۳ گردان

سپاه: تیپ ۴۱ ثارالله (ع) با ۶ گردان، تیپ ۱۴ امام و پیشوا حسین (ع) با ۹ گردان، عناصری از سپاه ایلام

ب – قرارگاه نصر هدایت نیروهای زیر را به عهده داشت:

ارتش : تیپ های ۱، ۲ و همچنین ۳ از لشکر ۲۱ پیاده حمزه با ۱۰ گردان، تیپ ۵۸ ذوالفقار با ۴ گردان

سپاه: تیپ ۲۷ محمد رسول الله (ص) با ۹ گردان، تیپ ۷ ولی عصر (عج) با ۹ گردان

ج – قرارگاه فجر هدایت نیروهای زیر را به عهده داشت:

ارتش: لشکر ۷۷ پیاده خراسان با ۳ تیپ

سپاه: تیپ ۳۳ المهدی (عج) با ۶ گردان، تیپ ۴۶ فجر با ۵ گردان، تیپ ۱۷ علی ابن ابی طالب (ع) با ۶ گردان امام و پیشوا سجاد (ع) با ۱۱ گردان

د – قرارگاه فتح هدایت نیروهای زیر را به عهده۸ داشت:

ارتش: تیپ ۱ لشکر ۹۲ زرهی، تیپ ۵۵ هوابرد، تیپ ۳۷ زرهی شیراز

سپاه : تیپ ۲۵ کربلا، تیپ ۸ نجف با ۸ گردان

در مجموع  حدود ۱۰۰ گردان از سپاه و همچنین ۳۵ گردان از ارتش در عملیات شرکت کردند.

هم چنین واحدهایی از توپخانه، هوانیروز و همچنین قوه هوایی ارتش، مهندسی جهاد سازندگی و همچنین مهندسی سپاه و همچنین ارتش، پشتیبانی عملیات را بر عهده داشتند.

1701431267020219236648122817988235146115172 عـمـلـیـات فـتـح الـمـبـیـن ( فـتـح الـفـتـوح رزمـنـدگـان اسـلـام ) + شهدای فروردین ماه شهر ترکالکی

طرح مانور

منطقه مورد نظر جهت عملیات به چهار محور زیر تقسیم شده که در هر یک از آن هم ها  می بایست یک قرارگاه عملیاتی وارد عمل می شود:

الف – محور تی شکن و همچنین چاه نفت:

قرارگاه قدس در آن محور ماموریت داشت تا از جناح لشکر ۱۰ عراق وارد عمل شده و همچنین ارتفاعاتکمر سرخو ۲۰۲،امام و پیشوا زاده عباس، شهرستان و همچنین پادگان و همچنین ارتفاعاتعین خوش و همچنین در نهایت منطقه ابوغریب را به تصرف خود درآورد. آن قرارگاه در صورت موفقیت         می توانسته بود عقبه لشکر ۱۰ را ببندد و همچنین به همین دلیل پس نتیجه آن می شود که عملیات آن هم، خیلی زیاد اساسی و همچنین سرنوشت ساز بود.

ب –  محور غرب پل نادری:

در آن محور قرارگاه نصر موظف بود اهدافی همچونشاویه،بلتا، جوفینه، علی گره زد، تپه چشمه، شهدا و همچنین کوت کاپونرا تصرف و همچنین تامین نماید که به دلیل نوع درگیری آن قرارگاه (تک جبهه ای) ، پیش بینی نتایج عملیات در آن محور سخت و همچنین دشوار بود.

ج – محور غرب شوش :

دشمن در منطقه غرب شوش، به دلیل وجود اهداف مهمی همچون وبسایت و مرکز خبرهای جدید ۴ و همچنین ۵ رادار از مستحکم ترین مواضع و همچنین خطوط دفاعی برخوردار بود قرارگاه فجر ماموریت داشت ضمن تصرف اهداف فوق الذکر، روی ارتفاعاتابوصلیبی خات مستقر می شود.

د –  محور رقابیه:

تصرف تنگه رقابیه و همچنین منطقه دوسلک، وظیفه قرارگاه فتح بود که در پس نتیجه آن می شود که آن هم، عقبه لشکر ۱ عراق بسته می شد. در صورت موفقیت نیروهای آن قرارگاه و همچنین الحاق آن هم ها با نیروهای قرارگاه قدس، خط نهایی عملیات تامین می شد.

1515392154235211012372151382195521015361102 عـمـلـیـات فـتـح الـمـبـیـن ( فـتـح الـفـتـوح رزمـنـدگـان اسـلـام ) + شهدای فروردین ماه شهر ترکالکی

شرح عملیات

در ساعت ۰۰:۳۰ بامداد ۲/۱/۱۳۶۱، عملیات فتح المبین با رمز مبارکیازهرا (س) آغاز شد. حوادث و همچنین رویدادهای عملیات در محور و همچنین مراحل متنوع و گوناگون و مختلف آن هم به شرح ذیل می باشد:
مرحله اول عملیات فتح المبین (۲/۱/۱۳۶۱)در آن مرحله در محور قرارگاه قدس، تیپ ۱۴ امام و پیشوا حسین (ع) در جناح راست موفق شد با حرکت احاطه ای از شمال اروپایی و همچنین غرب رودخانه چیخواب ضمن تصرف منطقه عین خوش، عقبه دشمن در آن محور را مسدود کند. تیپ ۴۱ ثارالله و همچنین تیپ ۸۴ خرم آباد نیز در جناح چپ آن قرارگاه از شمال دشت عباس طرف امام و پیشوا زاده عباس و همچنین تپه ۲۰۲ پیشروی کرده و همچنین مواضع دشمن را به تصرف خود درآورد، لیکن آن مواضع در جریان پاتک های شدید دشمن مجددا به اشغال نیروهای عراقی دخل و درآمد.

در محور قرارگاه نصر؛ یگان های عمل کننده در ساعت ۰۱:۳۰ بامداد با دشمن درگیر شدند. در حالی که واحدهای ارتش عراق در آن محور به شدت مقاومت می کردند، یک گردان از تیپ ۲۷ محمد رسول الله (ص) که ماموریت تصرف علی گره زد و همچنین خاموش کردن آتش توپخانه مستقر در آن هم را بر عهده داشتند، تا اعماق خطوط دشمن نفوذ کرده و همچنین قرارگاه توپخانه دشمن را به تصرف درآوردند. در پس نتیجه آن می شود که، یگان های دیگر آن قرارگاه موفق شدند مواضع اصلی پدافندی دشمن در شمال محورپل نادری، سرخه فلیه، سرخه صالح و همچنین تپه چشمه، کوت کاپون، سه راهی قهوه منزل و خانه و همچنین تپه شاوریه را به تصرف در آورند.

در محور قرارگاه فجر؛ به دلیل مستحکم بودن خطوط پدافندی، حجم انبوه آتش و همچنین هوشیاری دشمن نسبت به جهت تک و همچنین نیز انسداد اکثر راه کارهای پیش بینی شده خودی، نیروهای آن قرارگاه با روشن شدن هوا به موقعیت ابتدایی و اولیه خود بازگشتند. در محور قرارگاه فتح؛ ماموریت آن قرارگاه در آغاز عملیات، تنها اعزام تیم های «آرپی جی زن» جهت شکار آن تانک ها محدود گردید. بر همین اساس تیم های مورد نظر اعزام شدند، لیکن تنها موفق گردیدند حدود ۲۰ تانک و همچنین نفربر دشمن را منهدم کنند.

23019121515522932331422278902047176213235 عـمـلـیـات فـتـح الـمـبـیـن ( فـتـح الـفـتـوح رزمـنـدگـان اسـلـام ) + شهدای فروردین ماه شهر ترکالکی

مرحله دوم عملیات فتح المبین(۴/۱/۱۳۶۱)ساعت یک بامداد چهار شنبه چهارم فروردین، مرحله دوم عملیات فتح با کلمه رمزیازهرا(س) آغاز شد و همچنین نیروهای ایران اسلامی در اولین ساعات شروع عملیات، تلفات سنگینی بر دشمن وارد آوردند و همچنین به مواضع او در جبهه های غرب شوش و همچنین دزفول دست یافتند. در آن مرحله از عملیات تنگه رقابیه و همچنین ارتفاعات میشداغ پاکسازی شد.

در آن مرحله، ماموریت اصلی به عهده قرارگاه فتح بود تا با تصرف تنگه رقابیه و همچنین ضمن تهدید عقبه نیروهای عراقی، در منطقه قرارگاه فجر، موجب کاهش فشار دشمن به قرارگاه قدس می شود. قرارگاه های نصر و همچنین قدس نیز در آن مرحله ماموریت داشتند تا با ترسیم خطوط پدافندی خود، در مقابل پاتک های دشمن مقاومت کنند.

هم چنین، قرارگاه فجر همچون مرحله اول ماموریت داشت تا به منظور جلب توجه دشمن به انجام عملیات ایذایی بپردازد و همچنین ذهن فرماندهان عراقی را از محور اصلی عملیات منحرف نماید.

قرارگاه فتح از دو محور عملیات خود را آغاز کرد. یک تیپ پیاده به همراه یک گردان زرهی با هدف تصرف ارتفاعات رقابیه، از حاشیه تنگه رقابیه و همچنین آب گرفتگی وارد عمل شدند و همچنین دو تیپ نیز محور اصلی حرکت خود را تنگه دلیجان – به منظور دور زدن دشمن – قرار دادند و همچنین در پس نتیجه آن می شود که موفق شدند تنگه رقابیه، ارتفاعات رقابیه و همچنین میشداغ به همراه تعداد بسیاری تجهیزات سنگین دشمن را به تصرف درآورند . به دنبال آن هم، نیروهای عراقی از فشار خود در محور عین خوش کاسته و همچنین پاتک های سنگین را متوجه منطقه رقابیه کردند و همچنین به رغم آن که خطوط پدافندی نیروهای خودی در داخل تنگه تا آستانه سقوط پیش رفت، لیکن مقاومت نیروهای خودی به حفظ و همچنین تامین اهداف آن مرحله منجر شد.

812390137495862332542251832402335794137 عـمـلـیـات فـتـح الـمـبـیـن ( فـتـح الـفـتـوح رزمـنـدگـان اسـلـام ) + شهدای فروردین ماه شهر ترکالکی

مرحله سوم عملیات فتح المبین (۷/۱/۱۳۶۱)در سومین مرحله عملیات، مهم ترین مواضع حیاتی دشمن در غرب شوش و همچنین دزفول فتح شد. آن مرحله از عملیات مقارن ساعت ۲۲ و همچنین ۳۰ دقیقه شب شنبه ۷ فروردین با نام فتح المبین و همچنین با کلمه رمزیازهرا در شمال اروپایی شوش آغاز شد.

فرماندهان سپاه و همچنین ارتش بعد از کسب نتایج موفقیت آمیز در مرحله دوم عملیات، به آن پس نتیجه آن می شود که رسیدند که نیروهای دشمن به دلیل از هم پاشیدگی نهاد و همچنین گسستگی در سیستم فرماندهی خود، احتمالا از منطقه عملیاتی گریز و فرار خواهند کرد. لذا اراده و تصمیم راسخ گرفته شد هر چه سریع تر با انجام عملیات غیره ای، قوای دشمن منهدم و همچنین خطوط پدافندی قوای خودی تصحیح و همچنین تقویت می شود. بر همین اساس، بعد از طراحی مانور آن مرحله از عملیات، نیروهای خودی در بامداد روز هفتم حمله خود را آغاز کردند و همچنین آن هم گونه که پیش بینی می می شود، دشمن جهت مصون ماندن از انهدام و همچنین اسارت نیروهایش، بسیاری از مواضع خود را به ناچار ترک کرده و همچنین به منتهی الیه خطوط پدافندی خود در منطقه، (چنانه، دوسلک و همچنین غرب ارتفاعات تینه) عقب نشینی نمود.

10613911982532002165124435202161248234309 عـمـلـیـات فـتـح الـمـبـیـن ( فـتـح الـفـتـوح رزمـنـدگـان اسـلـام ) + شهدای فروردین ماه شهر ترکالکی

مرحله چهارم عملیات  فتح المبین  (۸/۱/۱۳۶۱)در چهارمین مرحله عملیات که سحرگاه روز یکشنبه ۸ فروردین با نام فتح و همچنین کلمه رمزیازهرا آغاز شد.

قرارگاه نصر به پاکسازی منطقه متصرفه در شرقارتفاعات تینهپرداخته و همچنین بعد از آن هم به کمک قرارگاه قدس شتافت. قرارگاه قدس که در روز قبل ارتفاعات ۲۰۲ تنگه ابوغریب را به تصرف درآورده بود، می کوشید از گریز و فرار نیروهای در حال عقب نشینی عراق جلوگیری نماید. قرارگاه فجر نیز مسئولیت پاکسازی منطقه متصرفه خود را بر عهده داشت.

هم چنین نیروهای قرارگاه فتح ضمن عبوراز تنگه دلیجان به سمت برغازه و همچنین دوسلک موفق شدند آن دو منطقه را به تصرف در آورده و همچنین با نیروهای قرارگاه نصر الحاق نمایند و همچنین سپس به سمت مرزهای بین المللی پیشروی کنند.

در مجموعه، طی آن مرحله از عملیات ، ارتفاعات تینه، دوسلک و همچنین برغازه به تصرف کامل درآمدند و همچنین دشمن به غرب رودخانه دویرج و همچنین تپه ۱۸۲ عقب رانده شد.

مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به ذکر می باشد که نیروهای خودی در تلاش اصلی خود در آن مرحله که دستیابی به  عقبه های دشمن و همچنین ممانعت از گریز و فرار نیروهای آنان بود موفق نبودند و همچنین دشمن توانسته بود بسیاری از نیروها و همچنین تجهیزات خود را از منطقه عملیات خارج نماید.

24181108222211179144902261778120919925484206 عـمـلـیـات فـتـح الـمـبـیـن ( فـتـح الـفـتـوح رزمـنـدگـان اسـلـام ) + شهدای فروردین ماه شهر ترکالکی

نتایج

–   آزادسازی ۲۵۰۰ کیلومتر مربع از خاک جمهوری اسلامی؛ شامل دهها قسمت و بخش و همچنین روستا، وبسایت و مرکز خبرهای جدید ۴ و همچنین ۵ رادار، جاده مهم دزفول – دهلران و همچنین … .

–  نزدیک شدن نیروهای خودی به مرز در منطقه غرب شوش و همچنین دزفول.

–   خارج شدن شهرهای دزفول، اندیمشک و همچنین شوش و همچنین مراکز مهمی همچون پایگاه هوایی دزفول از تیررس توپخانه دشمن، و همچنین دستیابی به چاه های نفت ابوقریب در ارتفاعات تینه.

–   انهدام بیش از ۴ لشکر، ۳۶۱ تانک و همچنین نفربر، ۱۸ هواپیما، ۳۰۰ خودرو، ۵۰ توپ و همچنین ۳۰ دستگاه مهندسی ارتش عراق.

–   به غنیمت گرفته شدن ۳۲۰ تانک و همچنین نفربر، ۵۰۰ خودرو، ۱۶۵ توپ، ۵۰ دستگاه مهندسی و همچنین مقادیر بسیاری سلاح و همچنین تجهیزات انفرادی.

–   به اسارت در آمدن بیش از ۱۵ هزار تن از نیروهای دشمن.

– کشته و همچنین مجروح شدن حدود ۲۵ هزار تن از نیروهای دشمن.

==============================================

%D8%B4%D8%A7%D8%AF%DB%8C %D8%B1%D9%88%D8%AD %D8%B4%D9%87%D8%AF%D8%A7 %D9%88 %D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85 %D8%B4%D9%87%D8%AF%D8%A7 %D8%B5%D9%84%D9%88%D8%A7%D8%AA عـمـلـیـات فـتـح الـمـبـیـن ( فـتـح الـفـتـوح رزمـنـدگـان اسـلـام ) + شهدای فروردین ماه شهر ترکالکی
89556725191564749700 عـمـلـیـات فـتـح الـمـبـیـن ( فـتـح الـفـتـوح رزمـنـدگـان اسـلـام ) + شهدای فروردین ماه شهر ترکالکی
%D8%AF%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86 %D9%85%D9%86%D8%AA%D8%B8%D8%B1 %D9%86%D8%B8%D8%B1%D8%A7%D8%AA %D8%AE%D9%88%D8%A8%D8%AA%D9%88%D9%86 %D9%87%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%85 عـمـلـیـات فـتـح الـمـبـیـن ( فـتـح الـفـتـوح رزمـنـدگـان اسـلـام ) + شهدای فروردین ماه شهر ترکالکی

طبقه بندی:
عـمـلـیـاتـهـا
، 

منبع
شهدای۸ سال شمسی دفاع مقدس : عـمـلـیـات فـتـح الـمـبـیـن ( فـتـح الـفـتـوح رزمـنـدگـان اسـلـام ) + شهدای فروردین ماه شهرستان ترکالکی

مطلب پیشنهادی

خاطرات همسران شهدا دفاع مقدس کامل کننده این دفاع است

خاطرات همسران شهدا دفاع مقدس کامل کننده این دفاع است آیین رونمایی از کتاب «گلستان …