خانه / شهدا و دفاع مقدس / عـمـلـیـات والـفـجـر ۱۰ (حـلـبـچـه) + شـهـدای تـرکـالـکـی

عـمـلـیـات والـفـجـر ۱۰ (حـلـبـچـه) + شـهـدای تـرکـالـکـی

عـمـلـیـات والـفـجـر ۱۰ (حـلـبـچـه) + شـهـدای تـرکـالـکـی

valfajr10%28halabche%29 عـمـلـیـات والـفـجـر 10 (حـلـبـچـه) + شـهـدای تـرکـالـکـی

عملیات والفجر ۱۰ ؛ حماسه ای در سایه فاجعه شیمیایی حلبچه

عملیات والفجر ۱۰ با طراحی و همچنین فرماندهی سپاه پاسداران در ۳ محور و همچنین ۵ مرحله اجرا شد . در آن عملیات رزمندگان موفق شدند با بهره بری و استفاده از غفلت دشمن ارتفاعات مرزی را پشت سر گذاشتند و همچنین شهرهای بیاره و همچنین طویله و همچنین دوجیله و همچنین خرمال و همچنین حلبچه را تصرف کنند . و همچنین به آن ترتیب مقدمات تصرف سد دربندیجان و همچنین نیز انسداد جاده مهم سلیمانیه فراهم آمد . لیکن سرفرماندهی ارتش عراق حاضر نشد جهت باز پس گیری منطقه حلبچه ، یگانهایی را در جنوب نگه داشته بود ، را وارد عمل کند ، بلکه جهت مقابله با رزمندگان به سلاح های کشتار جمعی متوسل شد و همچنین صرفا یگانها و همچنین نیروهای منطقه خود را وارد نبرد کرد که آنها نیز کاری از پیش نبردند . در نیم روز ۱۳۶۶/۱۲/۲۶  در حالی که انبوه شهروندان و مردم شهر حلبچه منزل و خانه و همچنین کاشانه خود را به مقصد ایران ترک می کردند ، به دستور حکومت عراق ، قوه هوایی آن کشور شهروندان و مردم شهر منطقه و همچنین خصوصا روستای انب را هدف بمباران شیمیایی قرار داد که بر اثر آن هم ، حدود  ۵۰۰۰  هزار فرد یا شخص کرد عراقی بشهادت رسیدند .

خـلـاصـه گـزارش عـمـلـیـات :

نام‌ عملیات :  والفجر ۱۰ (حلبچه)

تاریخ آغاز عملیات  :  ساعت ۲ بامداد روز  ۱۳۶۶/۱۲/۲۵  تـا  ۱۳۶۷/۱/۳
رمز عملیات :  یا محمد ابن عبدالله (ص)

منطقه عملیاتی  :  منطقه‌ عمومی‌ حلبچه و همچنین سد دربندیخان  – محور شمالی جنگ

تلفات‌ دشمن‌ :
  ۱۵۴۰۰ (کشته ، زخمی‌ و همچنین اسیر)

ارگان‌های‌ عمل‌کننده :  قوه زمینی سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌

اهداف‌ عملیات :  پیشروی به سوی سلیمانیه و همچنین با  آزادسازی شهرستان حلبچه و همچنین خرمال و همچنین دوجیله و همچنین بیاره و همچنین طویله  و همچنین منطقه ها و مناطق پیرامون و همچنین دسترسی به سد دربندیخان

وصعت منطقه تصرف شده :  ۱۲۰۰ کیلومتر مربع .

===================================

شـهـدای شـهـر تـرکـالـکـی در عـمـلـیـات والـفـجـر ۱۰  :

۱ – شـهـیـد حـمـیـد عـیـدی زاده   در تـاریـخ ۱۳۶۶/۱۲/۲۵ در مـنـطـقـه خـرمـال عـراق بـه درجـه رفـیـع شـهـادت نـائـل آمـد .

%D8%A8%D9%82%DB%8C%D9%87 %D8%AF%D8%B1 %D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%87 %D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8 عـمـلـیـات والـفـجـر 10 (حـلـبـچـه) + شـهـدای تـرکـالـکـی================================================

عملیات والفجر ۱۰ (حلبچه)

جمهوری اسلامی ایران جهت پاسخ گویی به بمباران و همچنین موشک باران منطقه ها و مناطق مسکونی شهرستان ها و همچنین احقاق حقوق خود در مجامع بین المللی، با تغییر منطقه عملیاتی از جنوب به غرب، در صدد برآمد تا اقتدار و قدرت رزمندگان اسلامی را بار دیگر به جهانیان نشان دهد.

بدین منظور عملیات گسترده ای در غرب کشور در دشت های سلیمانیه عراق هم زمان با مبعث رسول اکرم (ص) به نام والفجر ۱۰، آغاز شد. آن عملیات در روز سه شنبه ۲۵/۱۲/۱۳۶۶، شروع و همچنین در ۵ مرحله به اجرا در آمد.

منطقه حلبچه و همچنین خرمال، اگرچه از قبل مورد توجه طراحان نظامی سپاه پاسداران بود و همچنین هر از چند گاهی در مقاطع متنوع و گوناگون و مختلف جنگ مورد بررسی کردن آنان واقع می شد، لیکن با توجه به آن که تلاش اصلی همواره در جبهه جنوب صورت می گرفت، انجام عملیات در منطقه مذکور هیچ گاه به روش جدی طرح نمی گردید. به دنبال اصلی شدن جنگ در جبهه شمالی – که در پی پیدایش معظلات و مسائل و مشکلات و همچنین معضلات خیلی زیاد بر سر راه انجام عملیات در جبهه جنوبی ساخته یا ایجاد شد – و همچنین نیز توقف عملیات در منطقه بیت المقدس ۲، توجه بیشتری به منطقه حلبچه مبذول گردید. طراحی عملیات والفجر ۱۰ در حالی انجام شد که دشمن در صورتی که چه منطقه عملیاتی بیت المقدس ۲ – را به دلیل احتمال هجوم قوای ایران – مسدود نموده بود، لیکن تهاجم اصلی را در جبهه جنوب محتمل می دانست. به آن ترتیب عملیات پهناور و بزرگ سال شمسی ۶۶ در منطقه عمومی حلبچه طراحی و همچنین اجرا شد.

valfajr10(halabche) عـمـلـیـات والـفـجـر 10 (حـلـبـچـه) + شـهـدای تـرکـالـکـی

اهداف عملیات

در آن عملیات، همچنین و علاوه بر اهداف سیاسی، سه هدف عمده نظامی مورد نظر بود:

۱- آزاد سازی شهرهای حلبچه، خرمال، دوجیله، بیاره و همچنین طویله.

۲- فراهم سازی مقدمات تصرف سد دربندیخان.

۳- انسداد عقبه اصلی دشمن در استان سلیمانیه.

منطقه عملیات

منطقه عمومی حلبچه به جز در غرب و همچنین شمال که دریاچه سد دربندیخان در آن هم واقع می باشد، توسط ارتفاعات بلند و همچنین صعب العبوری محصور شده می باشد که هر یک از آن ارتفاعات از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد؛ به طوری که بالامبو و همچنین شاخ آن هم بر دریاچه دربندیخان و همچنین دشت و همچنین ارتفاعات تمورژنان مسلط می باشد. شاخ تمورژنان نیز بر شاخ شمیران، سد دربندیخان، تونل جاده سلیمانیه – بغداد مسلط بودن و تسلط داشتن دارد.

همچنین و علاوه بر ارتفاعات فوق الذکر، می قدرت از ارتفاعات و همچنین ناهمواری های دیگر منطقه نام برد که مهم ترین آن هم ها عبارتند از: ارتفاعات پرونیه، توانیر، پنج قله، شینه روی، تپه چناره، سه تپه، خورنوازان، تپه هانی قول، تپه سزام و همچنین شاخ دارزین.

هم چنین شیارهای موجود در منطقه نقش موثری در اختفاء نیروهای خودی داشته و همچنین بعضاً به عنوان معابر وصولی مورد بهره بری و استفاده قرار گرفته اند. شامل آن شیارها می قدرت از دره گلان، شیار زلم، شیار سورمر، شیار سازان، دره خورنوازان، شیار بالای روستای خورد و همچنین شیار وشکنام نام برد.

مهم ترین تاسیسات اقتصادی منطقه، سد دربندیخان می باشد که همچنین و علاوه بر پرورش ماهی و همچنین کشاورزی، در تامین برق قسمت و همچنین سیعی از عراق نقش مهمی دارد. پادگان حلبچه، پادگان لشکر ۲۷ در کانی مانگا، مقر فرماندهی نیروهای دفاع الوطنی سپاه یکم در منطقه روداژه و همچنین پایگاه های موشکی سام ۲ و همچنین سام ۷ نیز شامل تاسیسات نظامی در آن منطقه می باشند.

شهرهای مهم عراق در آن منطقه نیز به ترتیب وسعت و همچنین اهمیت عبارتند از: حلبچه، خرمال و همچنین دوجیله.

استعداد دشمن

منطقه عملیاتی، تحت مسئولیت سپاه یکم عراق قرار داشت. پدافند آن منطقه قبلاً به دست نیروهای جاش (یاغیان کرد عراقی) بود و همچنین آن هم ها همچنین و علاوه بر حفظ خطوط پدافندی، ماموریت مقابله با کردهای معارض را نیز بر عهده داشتند. با شروع فعالیت هایی همچون آماده سازی زمین، تردد خودروها و همچنین … از سوی قوای خودی در آن منطقه، دشمن نیز به اقداماتی از قبیل جایگزینی نیروهای نظامی با جاش ها، تقویت منطقه با تیپ های جدید و همچنین … مبادرت ورزید. در مجموع یگان هایی که از قبل و همچنین نیز در جریان عملیات در منطقه حضور یافتند، عبارت بودند از:

تیپ های ۹۶، ۶۰۶، ۳۹، ۱۴، ۴۰۲، ۶۰۲، ۵۰۶، ۴۲۲، ۴۲۰، ۷۲، ۱۳، ۷۰۷، ۷۰۲، ۹۵ و همچنین ۴۳۳ پیاده.

تیپ های ۸۰، ۱۷ و همچنین ۵۰ زرهی.

تیپ های ۲۴، ۲۷ و همچنین ۴۶ مکانیزه.

تیپ های ۶۵، ۶۶ و همچنین ۶۸ قوه مخصوص.

تیپ ۱ کماندویی سپاه چهارم، تیپ ۲ کماندویی سپاه سوم و همچنین تیپ ۲ کماندویی سپاه یکم.

قوای خودی

قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) به عنوان قرارگاه مرکزی عمل می کرد.

الف – قرارگاه قدس تحت فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) هدایت نیروهای زیر را به عهده داشت:

– لشکر ۷ ولی عصر (عج) با ۶ گردان.

– لشکر ۳۳ المهدی (عج) با ۶ گردان.

– لشکر ۲۵ کربلا با ۱۰ گردان.

– لشکر ۱۹ فجر با ۶ گردان .

– لشکر ۱۷ علی ابن ابی طالب (ع) با ۶ گردان.

– لشکر ۴۱ ثارالله با ۷ گردان.

– تیپ مستقل ۳۹ بیت المقدس با ۴ گردان.

ب – قرارگاه ثامن الائمه (ع) تحت فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) هدایت نیروهای زیر را به عهده داشت:

لشکر ۹ بدر با ۸ گردان.

لشکر ۵۵ ویژه شهدا با ۶ گردان.

تیپ مستقل ۳۶ انصار المهدی با ۴ گردان.

تیپ مستقل ۷۵ ظفر با ۲ گردان.

تیپ مستقل ۲۹ نبی اکرم (ص) با ۶ گردان.

سپاه چهارم باختران با ۶ گردان.

ج – قرارگاه فتح تحت فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) هدایت نیروهای زیر را به عهده داشت:

لشکر ۸ نجف اشرف با ۵ گردان.

لشکر ۱۴ امام و پیشوا حسین (ع) با ۵ گردان.

لشکر ۱۱ امیر المومنین با ۴ گردان.

تیپ مستقل ۸۲ صاحب الامر با ۳ گردان.

تیپ مستقل ۹۱ بقیه الله (عج) با ۳ گردان.

تیپ مستقل ۴۴ قمربنی هاشم با ۳ گردان.

تیپ مستقل ۱۰۰ انصارالرسول با ۳ گردان.

طرح عملیات

به علت وجود ارتفاعات سرکوب سورن در شرق منطقه عملیاتی و همچنین دریاچه دربندیخان در غرب آن هم، در حد فاصل انتهای شمال شرقی دریاچه تا ارتفاعات سورن تنگه ای به عرض ۱۰ کیلومتر ساخته یا ایجاد شده می باشد که در مباحث طرح مانور، تضمین موفقیت عملیات را در گرو انسداد آن تنگه با الحاق از دو محور می دانستند. آن عمل می بایست در محور شمال از مله خور به طرف خرمال و همچنین در محور جنوبی از غرب بالامبو در امتداد تمورژنان با تصرف سرپل احتمالی در کمر دریاچه و همچنین سرانجام الحاق دو بازو در تنگه و همچنین محاصره دشمن انجام می شد.

به منظور تحقق طرح مانور یادشده، قرارگاه قدس در محور شمالی مامور بستن تنگه و همچنین تصرف پل گردکو (عقبه اصلی دشمن به کل منطقه) شد. قرارگاه فتح در محور جنوبی می بایست ضمن تصرف بالامبو و همچنین تمورژنان با تامین سرپل در کمردریاچه، جهت مقابله با حرکت احتمالی دشمن، با احداث پل از آمادگی مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری برخوردار باشد. قرارگاه ثامن الائمه(ع) نیز در محور میانی مامور شد تا در منطقه گوزیل – دشت سازان به طرف حلبچه پیشروی کند و همچنین در مرحله دوم جاده بیاره – طویله – نوسود را تصرف و همچنین آزاد نماید. هم چنین، قرارگاه رمضان ماموریت یافت همچنین و علاوه بر فعالیت های شناسایی، با مشارکت تیپ ۷۵ ظفر و همچنین کردهای معارض ضمن تصرف شهرستان، توپخانه دشمن رامنهدم سازد.

شرح عملیات

عملیات در ساعت ۲ بامداد ۲۴/۱۲/۱۳۶۶ با رمز تبریک و مبارک یا محمد ابن عبدالله (ص) آغاز شد. سرعت عمل یگان ها به گونه ای بود که اغلب آن هم ها توانستند تمامی اهداف خود در مرحله اول را به تصرف در آوردند. به غیر از واکنش دشمن در شاخ سورمر و همچنین شاخ شمیران تحرک غیره ای از نیروهای عراقی دیدن نشده و همچنین تعداد بسیاری از آن هم ها که در خواب بودند، کشته و همچنین اسیر شدند.

رزمندگان اسلام بعد از عبور از موانع سخت و همچنین ایذایی دشمن موفق شدند حدود ۲۰ روستا واقع در شمال و همچنین جنوب و همچنین غرب شهرستان خرمال را آزاد نمایند.

رزمندگان روز بعد نیز توانستند مقاومت نیروهای دشمن را در هم شکسته و همچنین پیروزمندانه وارد شهرستان خرمال عراق شده و همچنین شهرستان را کاملا پاکسازی نمایند. در دروازه شهرستان تیمی از شهروندان و مردم شهر به استقبال رزمندگان اسلام آمدند.

در محور قرارگاه قدس، بعد از تصرف مله خور و همچنین ارتفاعات چناره، خرنوازان، هانی فتح، در صورتی که چه بالامبو و همچنین تنگه به تصرف دخل و درآمد، لیکن به دلیل توقف قرارگاه قدس و همچنین نیز واکنش دشمن در جناح چپ عملیات،نیروها روی شاخ سورمر و همچنین شاخ شمیران متوقف شدند. در محور قرارگاه ثامن الائمه(ع)، نیروهای عمل کننده ارتفاعات مگر از سلسله ارتفاعات بالامبو و همچنین قستی از شیندروی را تصرف کردند و همچنین به رغم روشن شدن آسمان، جهت الحاق روی یال ارتباطی شامل دشت سازان و همچنین سپس قستی دیگر از ارتفاعات شیندروی، به پیشروی خود ادامه دادند. قرارگاه رمضان نیز در آن مرحله تنها توانسته بود پمپ بنزین شهرستان حلبچه را به آتش بکشد.

قابل ذکر می باشد که نیروهای جهادگر با احداث جاده های مناسب در ارتفاعات سر به فلک کشیده و همچنین زدن پل های حیاتی، نقش مهمی در تسریع حرکت نیروهای عمل کننده ایفا کردند، تا جایی که نیروهای به اسارت گرفته شده در عملیات والفجر ۱۰ از سرعت عمل نیروهای عمل کننده در آن منطقه صعب العبور ابراز شگفتی می کردند. سرهنگ پیاده کوکب محمد امین از تیپ کماندویی لشکر ۳۴ عراق می گوید: باوجود موانع سخت و همچنین طبیعی و همچنین ایذایی، به ذهن ما خطور نمی کرد که رزمندگان اسلام بتوانند به ما نزدیک شوند، از آن رو ما زمانی از آغاز عملیات با خبر شدیم که در محاصره کامل قرار داشتیم.

با گذشت ساعت ها از آغاز عملیات و همچنین تصرف شهرستان خرمال وده ها روستا در استان سلیمانیه، طارق عزیز وزیر مسائل خارجه عراق طی مصاحبه ای در لندن اعلام کرد: خبرهای جدید مرتبط به عملیات ایران در جبهه ها تنها یک شایعه می باشد.

در حالی که نیروهای خودی از روحیه خوبی برخوردار بودند و همچنین تلفات آنان نیز خیلی زیاد اندک بود، از هم گسیختگی قوای دشمن و همچنین عدم حضور جدی آنها در منطقه موجب شد تا بر تسریع آغاز مرحله دوم عملیات تاکیدشود. دشمن بنابر تصوری که در مورد عملیات داشت، ستون های متعدد و همچنین طویلی را با عبور از پل های ملاویسی و همچنین زلم به طرف دوجیله و همچنین سپس حلبچه کرد.

مرحله دوم عملیات

بعد از ظهر چهارشنبه ۲۶/۱۲/۱۳۶۶، دلیرمردان سپاه با پیشروی در غرب شهرستان خرمال، روستاهای تپه کالاری، حاجی رقه، تپه توکه، کپه کول و همچنین … را توانستند، آغاز کنند. با آزاد سازی آن روستاها ارتباط شمال و همچنین جنوب استان سلیمانیه قطع شد و همچنین شهرستان مهم دوجیله و همچنین بیش از ۲۰ روستای اطراف آن هم آزاد شد.

مرحله سوم عملیات

در بامداد پنج شنبه۲۷/۱۲/۱۳۶۶، آغاز و همچنین بعد از عبور از رودخانه های خروشان سیران، زیمکان و همچنین آب لیله، مواضع، پایگاه و همچنین استحکامات دشمن را در سلسله ارتفاعات بالمبو و همچنین گزیل و همچنین بیش از ۲۴ ارتفاع دیگر در جنوب استان سلیمانیه عراق در هم کوبیدند و همچنین بر بیش از ۹۰ روستای منطقه عمومی حلبچه مسلط بودن و تسلط داشتن پیدا کردند و همچنین روستاهای حد فاصل شهرستان دوجیله و همچنین دریاچه دربندیخان عراق آزاد شد و همچنین قوه دریایی سپاه با استقرار در شرق دریاچه، تحرکات دشمن در آن هم سوی دریاچه را زیر نظر گرفت و همچنین پیشروی به سوی شهرستان حلبچه از چندین جناح ادامه، و همچنین آن شهرستان به محاصره در آمد و همچنین سرانجام رزم آوران اسلام موفق شدند، در زیر بمباران های شدید هوایی و همچنین شیمیایی دشمن، شهرستان ۷۰ هزار نفری حلبچه را آزاد نمایند.

مرحله چهارم عملیات

آن مرحله از نیمه شب پنج شنبه ۲۷/۱۲/۱۳۶۶، آغاز و همچنین رزمندگان اسلام، بعد از تثبیت منطقه ها و مناطق آزاد شده، موفق شدند شهرستان مرزی و همچنین کردنشین نوسود را که بیش از ۷ سال شمسی زیر سلطه دشمن قرار داشت و همچنین بغداد آن هم را به عنوان پایگاهی جهت ضد انقلابیون و همچنین منافقین وابسته تغییر پیدا کردن کرده بود، از تیررس دشمن خارج سازند.

با استقرار کامل نیروها در شهرستان نوسود موفق شدند دو شهرستان نظامی طویله و همچنین بیاره و همچنین بیش از ۸ روستای اطراف آن هم در نزدیکی نوار مرزی را آزاد کنند.

دشمن در روز جمعه ۲۸/۱۲/۱۳۶۶، در محورهای شمالی عملیات والفجر ۱۰ اقدام به پاتک کرد که با هوشیاری و همچنین آمادگی رزمندگان اسلام دفع شد و همچنین دشمن بعد از به جای گذاشتن ده ها کشته، زخمی و همچنین اسیر، ناگزیر به عقب نشینی شده و همچنین مواضع قبلی خود را نیز از دست داد.

مرحله پنجم عملیات

مرحله پنجم در شب چهارشنبه ۳/۱/۱۳۶۷ آغاز و همچنین حماسه آفرینان بسیجی و همچنین پاسدار، به دشمن حمله کردند تا به جنایت بعثی ها در بمباران شیمیایی شهرستان حلبچه پاسخ گویند. در آن عملیات که در محور خرمال به سید صادق در استان سلیمانیه انجام شد، ۱۹ ارتفاع حساس منطقه، شامل ارتفاعات ۱۰۵۸ (وربشن) مشرف بر شهرستان سید صادق و همچنین چندین روستای دیگر استان سلیمانیه آزاد شد.

پیام امام و پیشوا خمینی (ره) به مناسبت عملیات والفجر ۱۰

امام و پیشوا (ره) در پاسخ به نامه فرمانده کل سپاه پاسداران چنین اظهار فرمودند:

… خبرهای جدید پیروزی ها و همچنین حماسه های دلاوران اسلام نه تنها دل ملت ما، که قلب همه مستضعفان و همچنین محرومان را شادمان نمود و همچنین صدام و همچنین عفلقیان و همچنین حامیان و همچنین اربابان او، خصوصا آمریکا و همچنین اسرائیل را عزادار کرد. سلام خالصانه مرا به همه فرماندهان عزیز و همچنین شجاع و همچنین رزمندگان ظفرمند پیروز سپاه و همچنین بسیج و همچنین ارتش و همچنین هوانیروز و همچنین قوه هوایی و همچنین جهادگران دلاور و همچنین گمنام و همچنین امدادگران و همچنین کلیه نیروهای مردمی و همچنین کُرد ابلاغ کنید و همچنین سلام و همچنین تشکر ملت ایران را به شهروندان و مردم شهر شهرهای آزاد شده عراقی که بدون آن که حتی یک گلوله تفنگ هم به طرف آنان و همچنین شهرهای آنان شلیک می شود، با آغوش باز و همچنین فریاد الله اکبر از رزمندگان ما استقبال نمودند، برسانید و همچنین به آن هم ها بگویید که می بینید صدام چگونه دیوانه وار تو و همچنین شهرهایتان را بمباران خوشه ای و همچنین شیمیایی می کند، و همچنین خواهیم دید که جهان خواران چگونه در تبلیغات مسموم خود از کنار آن پیروزی های پهناور و بزرگ و همچنین جنایت صدام خواهند گذشت.

نتایج عملیات

آزاد سازی منطقه ای به وسعت حدود ۱۲۰۰ کیلومتر مربع شامل شهرهای حلبچه، خرمال، بیاره، طویله و همچنین هم چنین نوسود از شهرهای ایران.

کاهش خط پدافندی خودی.

گشودن جبهه ای جدید جهت دشمن و همچنین انتقال قدرت عمده ای از ارتش عراق به جبهه شمالی.

به اسارت درآوردن ۵۴۴۰ فرد یا شخص از نیروهای دشمن.

انهدام ۲۷۰ تانک و همچنین نفربر، ۶۰ توپ صحرایی، ۲۰ ضدهوایی، ۴۰ خمپاره انداز، ۱۳ دستگاه مهندسی، ۲۳۰ خودرو و همچنین ۷۵۰ اسلحه انفرادی و همچنین آرپی جی هفت.

به غنیمت گرفته شدن ۹۰ تانک و همچنین نفربر، ۱۰۰ توپ صحرایی، ۲۰ توپ ضد هوایی، ۲۰ خمپاره انداز، ۱۵ دستگاه مهندسی، ۸۰۰ خودرو و همچنین ۶۱۱۰ اسلحه انفرادی و همچنین آرپی جی هفت.

خلاصه نقل از عملیات :

نام‌ عملیات :  والفجر ۱۰ (حلبچه)

تاریخ آغاز عملیات  :  ساعت ۲ بامداد روز  ۱۳۶۶/۱۲/۲۵  تا ۱۳۶۷/۱/۳ 
رمز عملیات :  یا رسول الله (ص)

منطقه عملیاتی  :  منطقه‌ عمومی‌ حلبچه و همچنین سد دربندیخان – محور شمالی جنگ

تلفات‌ دشمن‌ :  ۱۵۴۰۰ (کشته، زخمی‌ و همچنین اسیر)

ارگان‌های‌ عمل‌کننده :  قوه زمینی سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌

اهداف‌ عملیات :  پیشروی به سوی سلیمانیه و همچنین با  آزادسازی شهرستان حلبچه و همچنین خرمال و همچنین دوجیله و همچنین بیاره و همچنین طویله  و همچنین منطقه ها و مناطق پیرامون و همچنین دسترسی به سد دربندیخان

وصعت منطقه تصرف شده :  ۱۲۰۰ کیلومتر مربع .

منبع : www.ashoora.ir

============================================

طبقه بندی:
شـهـدای تـرکـالـکـی
، 
عـمـلـیـاتـهـا
، 

منبع
شهدای۸ سال شمسی دفاع مقدس : عـمـلـیـات والـفـجـر ۱۰ (حـلـبـچـه) + شـهـدای تـرکـالـکـی

مطلب پیشنهادی

خاطرات همسران شهدا دفاع مقدس کامل کننده این دفاع است

خاطرات همسران شهدا دفاع مقدس کامل کننده این دفاع است آیین رونمایی از کتاب «گلستان …