خانه / مقالات / علایم گرمازدگی در فصل بهار و تابستان

علایم گرمازدگی در فصل بهار و تابستان

نشانی گرمازدگی در فصل بهار و تابستان
1605215351 علايم گرمازدگی در فصل بهار و تابستان
largerbox

گرما بالا به ارگان های داخلی عملکرد آن ها آسیب می رساند این امر مختص به افراد مسن نیست.

علایم گرمازدگی:

تعریق: پوست شخص بعد از مدت تعریق خشک و داغ می شود. هوای گرم بدن را گرم کاملا آب بدن را خشک می نماید .

سردرد : سردرد شدید علامت شایع گرما زدگی است.

افزایش دمای بدن: یکی از علایم گرمازدگی، بالا رفتن دمای بدن است که می تواند از ۴۰ سانتی گراد نیز عبور نماید .

قرمز شدن پوست: در پی گرمازدگی، فرد دچار تغییرات پوستی نیز می شود. با بالا رفتن دمای بدن، پوست قرمز می شود.

ضربان قلب: با تلاش کردن زیاد بدن جهت کنترل دما، ضربان قلب به طور چشـم گیری افزایش پیدا می نماید .

حالت تهوع: این حالت یکی از علایم گرمازدگی در بزرگسالان است.

هوای داغ تابستان بسیاری از مردم را دچار گرمازدگی می‌کند متخصصان طب سنتی معتقد هستند که مصرف شربت سکنجبین برای رهایی از گرمازدگی این روزها بسیار مفید است.

شربت آب لیمو

پیشنهاد ابو علی سینا برای پیشگیری از گرمازدگی

به گفته شیخ‌الرییس، دوغ ترش برای گرمازدگی مناسب است. اگر فرد آفتاب زده شده خوبتر است در سایه بنشیند پای را در آب سرد بشوید و چنانچه تشنه بود اندک اندک از ظرفی با دهانه باریک آب بنوشد. علاوه بر این خوراکش باید از غذاهای زود هضم باشد.

ابوعلی سینا در این باره توصیه کرده است:

– مالیدن روغن بنفشه روی پیشانی، برای پیشگیری از گرمازدگی و سردرد های صفراوی مفید است.

– شخص بعد از سفر ، حمام آب سرد بگیرد تا از آسیب سفر به دور باشد سرحال آید. اما نباید در این کار عجله نماید و باید به تدریج آب تنی نماید .

– شخص مسافر، سر و سینه را از تابش مستقیم نور خورشید بپوشاند در راه قاووت جو عصاره میوه تناول نماید قدری برای حرکت صبـر کرده پس به راه افتد.

– افرادی که از باد سر می‌ترسند خوبتر است دهان و بینی را بپوشانند در سفر از دوغی که ۲۴ ساعت قبل از مسافرت در آن پیاز خرد شده باشد، مصرف کنند. همچنین بوییدن روغن گل سرخ و روغن تخم کدو میل کردن روغن تخم کدو مفید خواهد بود.

زکریای رازی مصرف سکنجبین با یخ را مفید می‌داند

زکریای رازی گفته است: آشامیدن شربت سکنجبین منافع بسیار دارد. یکی از منافع سکنجبین آن است که چون آن را با یخ خنک کرده بنوشند، صفرا را می‌برد و از التهاب گرما معده می‌کاهد، آن چه بلغـم در معده روده‌ها باشد، خارج می‌کند.

اگر سکنجبین را با ریشه تخم کاسنی مخلوط کرده کمی گلاب به آن اضافه کنند، نوشابه‌ای پر سود شگفت آور می‌شود، به خصوص برای افرادی که جگر و معده‌ای گرم داشته یا دچار گرفتگی معده شده‌اند و نیز برای افرادی که مبتلا به نفخ می‌باشند منافع خیلی دارد، ولی برای مبتلایان به زخم معده روده، ضرردار است.

از آنجا که شخص گرمازده اشتهای بسیاری برای میل کردن آب سرد دارد، باید به تدریج و آهسته مایعات را بنوشد تا معده وی دچار تحریک و درد نشود

عناب و شکر

برای رفع گرمازدگی بهتر است عناب را در آب جوشانده با کمی شکر به صورت خنک میل بکنید . همین طور میل کردن ی‌های سرد و تر مانند گل بنفشه، خاکشیر، هندوانه و تخم خیارین (خیار، کدو، هندوانه خربزه) نیز توصیه می‌شود. اما بهترین دارو برای رفع گرمازدگی دم کرده عناب و زرشک است که همراه با میزان ی شکر میل می‌شود.

شربت خاکشیر

خاکشیر یخ زده شربت آب‌لیمو

استفاده از خاکشیر یخ زده و شربت آب‌لیمو برای پیشگیری از گرمازدگی تاثیر گذار است.

برای پیشگیری از اسهال و تأثیر خنکی، خاکشیر باید به شکل یخ زده یا همراه خورده یخ مصرف شود، در غیر این صورت ملین اسهال آور است.

با توجه به گرمی و آلودگی هوا، مصرف آب‌لیمو هم به دلیل داشتن ویتامین C که دارای ویژگی ضدعفو نی‌کننده است پیشنهاد می‌شود نیاز است هر دو روز یک بار، عدد لیمو در آب مصرفی مصرف شود.

تـخـم شـربـت

تخم شربت در واقع دانه گیاه ریحان است که به علت داشتن ترکیبات لعاب‌دار به صورت محلول در آب (شربت) استفاده می‌شود. لعاب این دانه‌ها بعد از جذب آب، به صورت ژله‌ای درمی‌آید که می‌تواند برای رفع عطش مورد مصرف قرار گیرد.

تخم شربت در طب سنتی ایران به عنوان رفع کننده التهابات دستگاه تناسلی مجاری ادرار کاربرد بسیار داشته است.

بـه‌لیــمــو

به‌لیمو گیاهی به صورت درختچه است که از برگ آن استفاده می‌شود. این گیاه از گذشته در طب سنتی ایران به عنوان آرام‌بخش، ضد تشنج، ادرارآور، رفع کننده‌ی سرگیجه تپش قلب مورد مصرف بوده و در حال حاضر هم از آن مصرف می‌شود.

هندوانه

هندوانه یک میوه تابستانی لطیف، آبدار، خنک کننده، آرام بخش مسکن التهابات داخلی است که اصولاً برای رفع عطش در اوج گرمای تابستان مصرف می‌شود و مورد پسند بسیاری از مردم است. طبیعت هندوانه سرد تر است و برای افراد گرم مزاج بسیار مطلوب است. مربای پوست هندوانه برای رفع گرما بدن، رفع تشنگی گرمازدگی بسیار مفید است.

گلاب

برای معالجه اشویِژگزینشه گرمازده، بهترین راه خوراندن گلاب همراه با میزان ی یخ است، به قدری که باعث استفراغ شده و صفرا را خارج نماید. آشامیدن گلاب خنک، گرمی داخل را از بین می‌برد بدن را تقویت می‌کند. بوییدن گلاب برای تقویت قلب رفع بیهوشی و تقویت حواس باطنی مفید است.

نکات قابل ذکر

– گرمازدگی از گرفتن دوش آب سرد به جهت ایجاد شوک، از قرار گرفتن در معرض باد مستقیم کولر به دلیل ایجاد عفو نت‌های تنفسی از آشامیدن سریع مایعات بسیار سرد به جهت به میل کردن وضعیت سیـستم ایمنی و گوارشی بدن خودداری بکنید .

– با مالیدن حوله خنک به بدن شخص گرمازده، وی را به حالت طبیعی بازگردانید.

– میوه‌هایی مانند آلبالو، خیار و هندوانه نقش بسزایی در تنظیم درجه گرما بدن دارند.

– از آنجا که فرد گرمازده اشتهای بسیاری برای میل کردن آب سرد یخ دارد، باید وی را تشویق کرد تا به تدریج و آهسته مایعات را بنوشد تا معده وی دچار تحریک درد نشود.

– با چکاندن چند قطره آب‌لیمو در آب آشامیدن ی و اضافه کردن میزان کمی نمک، ترکیب مناسبی به دست می‌آید که می‌تواند کمک بسیاری به پیشگیری از ظهور گرمازدگی نماید .

در فصل تابستان بدن تعریق کرده و به این ترتیب بدن آب بسیاری از دست می‌دهد همچنین به همراه عرق علاوه بر از دست رفتن آب، نمک و املاح بدن هم از دست می‌رود.

وی افزود: برای تامین آب بدن باید مصرف مایعات افزایش یابد هم‌چنین برای تامین نمک و املاح بدن باید آبی که مورد استفاده قرار می‌گیرد کمی نمک و یا کمی شکر داشته باشد و اما نباید شیرینی و یا شوری آب در میزان زیاد باشد.

کاوه‌ای تصریح کرد: مصرف آبمیوه‌های طبیعی و خانگی برای پیشگیری از گرمازدگی بسیار مفید است.

وی ادامه داد: مصرف آبمیوه‌های صنعتی که برخی به غلط استفاده می‌کنند توصیه نمی شود. این کارشناس گفت: مردم برای پیشگیری از گرمازدگی باید مصرف سبزیجات میوه‌های آب دار از عبارت هندوانه طالبی را افزایش دهند.

وی خاطرنشان کرد: برای اینکه کودکان در معرض گرمازدگی قرار نگیرند والدین باید آنها را کمتر در معرض آفتاب قرار دهند و در صورتی‌که بچه شیرخوار است باید مصرف شیر مادر را افزایش دهند همچنین در صورتی‌که کوچولو ۶ ماهه است باید در کنار دادن شیر مادر، آب جوشیده سرد شده به کوچولو بخورانند همچنین استفاده آبمیوه طبیعی خانگی برای کودک بالای ۶ ماه توصیه می‌شود.

مطلب پیشنهادی

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد همان‌طور که بار‌ها در …