خانه / مقالات / قرمز، مُد بهار و تابستان ۲۰۱۵

قرمز، مُد بهار و تابستان ۲۰۱۵

چه مدل یقه ای به من میاد؟

اصل ما وقت خرید هر لبـاس ی، قشنگ یی آن است ولی اگر می‌خواهید خوش پوشی شما تضمین شده باشد در موقعیت‌های مختلف بدرخشید، باید اصول کار را بدانید .

باید در کنار دانشی که در مورد وجوه مختلف زندگی خود دارید، اطلاعاتی در مورد لباس ‌ها، مـدل ‌ها و روش کنار هم چیدن آنها داشته باشید برای مثال بد نیست با انواع یقه، آستین، کاربرد هر کدام . . . آشنا شوید. به همین دلیل از این شماره، صفحه دایره‌المعارف پوشاک را به راه انداختیم؛ صفحه‌ای که شما را به یک کارشناس در این حوزه تبدیل می‌کند.

ساده‌ترین گزینش ، نه بهترین

یقه گرد ساده‌ترین گزینش است اصولا گزینه‌های ساده، انتخاب ی بهتر تضمین‌شده محسوب می‌شوند اما این بار این اصل درست نیست و در واقع یقه گرد را باید استثنای این قاعده اعلام کرد. یقه گرد برای کسانی مناسب است که بالاتنه ظریف کوچکی دارند. خانمی‌هایی که در این ناحیه چاق می باشند ، بهتر است سراغ بلوزهای یقه‌گرد نروند.

راز کوچک کردن بالاتنه
mo17706 قرمز، مُد بهار و تابستان 2015
فروشگاه اینترنتی لباس

اگر در گروه افرادی هستید که اعضا شما هرم وارونه است یعنی بالاتنه شما نسبت به پایین تنه‌تان بزرگ است، بهترین انتخاب برای شما پیراهن، تی‌شرت بلوز یقه هفت است چون لباس ‌های یقه‌هفت برخلاف یقه‌گرد، درشتی بالاتنه را می‌پوشاند کوچک‌تر نشان می‌دهد. یقه هفت در مقایسه با یقه گرد جلوه رسمی‌تری دارد.

گزینه مناسب ‌مهمانی‌های عصر

گزینش یقه مربعی یعنی ایجاد یک فضای هندسی روی ؛ اشکال هندسی این توانایی را دارند که فضا را مرتب و چیده شده نشان دهند. یقه مربعی ظاهر شما را منظم‌تر نشان می‌دهد، اما این یقه برای بلوز کاربرد بسیاری ندارد و بیشتر برای پیراهن‌های نیمه‌رسمی استفاده می‌شود پیراهن‌هایی که برای ‌مهمانی‌های عصر به شما پیشنهاد می‌کنیم.

تجمل در لبا‌س‌تان

چون مدل این یقه به فرم قلب شبیه است، در زبان انگلیسی به آن یقه قلبی گفته می‌شود اما خیاطان ایرانی آن را به نام یقه دلبری می‌شناسند. این یقه در انواع پیراهن‌های رسمی نیمه‌رسمی کاربرد بسیاری دارد. اگر گردنبند خاصی دارید که می‌خواهید در یک ‌مهمانی ویژه خانم ‌ها بدرخشد، بهتر است آن را با پیراهن یقه دلبری بپوشید.

تنوع در مـدل ساده

زمان ی بالاتنه کوچکی دارید، یقه گرد انتخاب بهتر ی برای شماست که بالاتنه را بزرگ‌تر نشان می‌دهند اما برای اینکه تنوعی در یقه گرد به وجود بیاید بیشتر بتوانید از این مدل یقه مصرف کنید، یقه سوراخ کلیدی شکل گرفته یعنی همان یقه گرد آسان که در جلوی آن یک سوراخ ایجاد شده است.

یک پرنسس باشید

یقه قایقی یا یقه‌ای که در زبان انگلیسی با نام «افتاده از شانه» شناخته می‌شود، انتخاب بهتر ی برای پیراهن‌های رسمی است. اگر قصد دارید از این یقه برای شب مصرف کنید، خوبتر است لبـاس شب‌تان بلند باشد چون جلوه این یقه با پیراهن بلند بیشتر است. اگر بازوهایی گوشتی دارید که اذیت‌تان می‌کند، این مد یقه با پوشاندن بازوها یاری بسیاری به شما می‌کند.

از نسل امپراتوری چین

این مدل یقه با نام ماندارین شناخته می‌شود؛ یقه‌ای آسان که دور یقه گرد دوخته می‌شود دو تا پنج سانتی‌متر روی گردن بالا می‌رود. در فرهنگ ما این مد یقه به نام یقه ایستاده شناخته می‌شود. اما تاریخچه این یقه به زمان امپراتوری چین برمی‌گردد. در آن روزگاران، ماندارین‌ها گروهی از دولتمردان چینی بودند که ‌هایی با این مد یقه می‌پوشیدند.

زنان، وارث مردان

در قرن‌های ۱۷ و ۱۸ میلادی، پیراهن‌های مردانه این قدر آسان نبودند. آنها از یقه‌هایی مصرف می‌کردند که چند لایه پارچه روی هم قرار می‌گرفت حالتی چین‌دار ایجاد می‌کرد. این مـدل یقه که به نام جابوت شناخته می‌شود، در طول تاریخ حذف نشد بلکه ازلبـاس ی مردانه به دخترانه تبدیل شد هم اکنون در ‌های زنانه به کار می‌رود. مصرف از این یقه در بلوزهای شومیز بیش از تمام رواج دارد.

از الیزابت اول تا امروز

از نیمه قرن ۱۶ میلادی تا نیمه قرن ۱۷، اهالی غرب بخشی به نام رافل داشت که دور گردن نصب می‌شد و در واقع نوعی یقه بود. در فیلم دیدنی ‌های تاریخی این مد یقه را در لبـاس ‌های ملکه الیزابت دیده‌اید چون زمان طلایی رافل‌ها بود. هنوز نیز این یقه کاربرد دارد. این یقه را روی بلوزهای حریر آسان امتحان کنید، پشیمان نخواهید شد.

یادگار پیترپن

قطعا در فروشگاه‌های وسایل لبـاس ، یقه‌های مجزا را دیده‌اید، یقه‌های آماده که روی بلوز، پیراهن . . . نصب می‌شوند. به این یقه‌ها پیترپن گفته می‌شود. جریان پیتر پن به اوایل قرن نوزدهم برمی‌گردد؛ ی نمایشی به این نام اجرا می‌شد و شخصیت اصلی جریان به نام پیتر پن از لباس ‌هایی با این یقه استفاده می‌کرد. یقه‌های پیتر پن که می‌توانند از جنس، طرح رنگ مختلف باشند این توانایی را دارند که لبـاس ی آسان را متمایز و مفرق کنند.

مطلب پیشنهادی

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد همان‌طور که بار‌ها در …