خانه / مقالات / کم شدن وزن با ادویه های هندی

کم شدن وزن با ادویه های هندی

کاهش وزن با ادویه های هندی
spices market كم شدن وزن با ادویه های هندی
شفا

ادویه های هندی به گوارش غذا کمک کرده و آرامش بخش می باشند . همین طور می تواند باعث حرکات روده شود این گیاه فوائد آنتی اکسیدان و ضد سرطانی دارد و سلولها را از آسیب رادیکالهای آزاد حفظ می نماید .یکی از قوی ترین و کلیدی ترین ادویه های پیشگیرنده از مریضی ها است ؛ این ادویه بسیار مورد توجه است در بین داروهای بومی جزو نخستین ادویه ها به شمار می رود.از فوائد آن می توان استخراج گاز معده و مواجهه با اختلالات اسپاسم را بر شمرد.

آیوردا یکراهنمای اصلاح ی هندی است.کلمه آیورودا از دو بخش آیور – ودا تشکیل شده که به ترتیب به معنای زندگی – دانش است. استفاده از ادویه جات به عنوان “غذاهای شگفت انگیز” در دروس آیورودا هزاران سال است که اصرار شده است. استفاده از ادویه جات راه اصلاح ی آسان و مناسبی برای اصلاح بیماری ها حفظ سلامت ی است . آیورودا در بسیاری از مسائل به عنوان روشی مفید در حفظ سلامت ی است ولی همواره رویکردی کاملا نزدیک به سبک زندگی افراد دارد.
زمانی که نوبت به کم کردن وزن برسد، پزشک یا کارشناس تغذیه آیورودا می تواند ادویه جات خاصی را با توجه به رژیم غذایی شما تجویز نماید. دستورالعمل های آسان لاغری سریع ای که نسل به نسل منتقل شده از اسرار کاهش وزن به شمار می روند. در اینروش همین طور جستجو برای غذاهایی که ضد ویروسی یا آنتی باکتریال و از تمام مهمتر فوائد ضد التهابی داشته باشند بسیار ارزش دارد.کم شدن التهاب به کاهش وزن یاری می نماید و آن را ثابت نگه می دارد.

مجموعه ادویه های آیورودا

ادویه های آیورودا یا masal thani آرایشی کامل از ادویه جات موجود در آشپزخانه هندی است. رنگ ها و بوهای مختلف این ادویه ها می تواند یک غذای معمولی را به یک مائده الهی تبدیل نماید . لاغری سریع بیشتر ادویه ها فوائد اصلاح ی دارند بطوری که هر وعده غذایی می تواند به فرصتی برای رسیدگی به وضعیت سلامت جسم بدل شود.
یکی از قوی ترین کلیدی ترین ادویه های پیشگیرنده از بیماری ها آنقوزه ( asafoetida) است ؛ این ادویه بسیار مورد توجه است و در بین داروهای بومی جزو نخستین ادویه ها به شمار می رود.از فوائد آن می توان استخراج گاز معده و مواجهه با اختلالات اسپاسم را بر شمرد. همین طور به گوارش غذا یاری کرده و آرامش بخش هست. همچنین می تواند باعث حرکات روده شود این گیاه فوائد آنتی اکسیدان و ضد سرطانی دارد سلولها را از آسیب رادیکالهای آزاد حفظ می نماید .
فلفل سیاه پیامهایی را به معده جهت افزایش ترشح اسید هیدروکلریک می فرستد در نتیجه هضم غذا تزود می شود. لایه بیرونی فلفل سیاه باعث تحریک و شکسته شدن سلولهای چربی می شود در نتیجه به لاغری همراه با حفظ انرژی می انجامد.
زردچوبه یکی از اجزاء اصلی در دستور تهیه غذاهای هندی بشمار می رود ادویه ای بسیار مفید کاربردی است در اصلاح مسائل کیسه صفرا، سوء هاضمه و عفو نت ها بسیار تاثیر گذار است . برای بیماری آلزایمر آرتریت ، آسم ، تقویت پاهای ورزشکاران جوش ، کولیک درماتیت ، اسهال کلسترول بالا التهاب ، درد روده سندروم روده تحریک پذیر و عفو نت های مخمری بسیار مفید است.
شما از ادویه جات برای بهترکردن محتوای بشقاب مصرف می بکنید تا اینکه بخواهید غذای خود را مقوی بکنید . بسیاری از ادویه ها طعم رایحه خود را وقتی که در روغن یا کره سرخ می شوند کاملا رها می کنند. بعضی ها را می توان بصورت خشک بو دهید که باعث می شود رنگ و طعم آن تغییر نماید ؛ بهترین مثال زیره سبز خشک و بوداده است. زمانی که ادویه جات را بو میدهید مواظب باشید که زمانی که بوی آن بلند شد در معرض گرما مستقیم آتش قرار نگیرد . جنس اصل تهیه بکنید آنرا در ظروف در بسته دور از گرما نور قرار دهید.

بیشتر غذاهای satvic انتخاب بکنید

غذاهای satvic در بدن آرامش، روشنی ذهنی و خلاقیت فکری ایجاد می نماید همچنین باعث سلامت ی و نشاط جسمانی می شوند. مثالهایی از این نوع غذاهای satvic عبارتند از : میوه ها سبزیجات تازه عسل طبیعی غلات حبوبات عدس ، بادام ، شیر فرآوری نشده روغن گیاهی ، آجیل و دانه ها.لاغری سریع این غذاها دارای طعم دلپذیر می باشند باید در دمای اتاق نگهداری شوند.
در مقابل غذاهای satvic غذاهای tamasic یا غذاهای فرآوری شده قرار دارند. زمانی که ما غذاهای tamasic می خوریم، این غذاها در بدن ایجاد نماید ی گیجی خنگی و اعتیاد می کنند. مثالهایی از غذاهای tamasic عبارتند از : غذاهایی که برای تولید به مدت زمانی نیاز دارند مثل پنیر، غذاهای مانده ، یخ زده ، هموژنیزه شده، تخمیر شده ، گوشت قرمز الکل قارچ. این غذاها کهنه ، خشک سنگین مرده ، فرآوری شده حاوی مواد نگهدارنده هستند دیر جذب بدن می شوند.

۶ طعم مختلف غذاهای آیووردا

پخت غذاهای آیووردا حاوی ۶ طعم است . یک بشقاب غذای نرمال حاوی تمام طعم هایی هستند که برای رژیم غذایی شما مورد نیاز و برای اصلاح بسیاری از بیماری ها مفید هستند : شیرینی ، ترشی شوری، تلخی ، تند گس.

• شیرینی : بادام ها قند شیر، برنج ، گندم حبوبات بزرگ .
• شوری : نمک ، جلبک دریایی تنقلات شور.
• ترش : لیمو ، ماست ، گوجه فرنگی ، میوه های ترش ، ترشی ها آلوچه.
• تند: زنجبیل خردل، میخک ، ادویه گرم، تربچه، فلفل ها ، سیر.
• گس : لوبیا ، عدس انار، موزنارس سیب ، کلم ، سیب زمینی زغال اخته
• تلخ : چای سبز، سبزیجات برگ سبز، آب کاسنی ، شنبلیله ، ریواس زرد چوبه ، شکلات.

هر طعم ای توانایی برقراری تعادل در بدن را داراست هرکدام ماده مغذی جامعی به همراه دارند می تواند میزان هوس اشتهای افراد را متعادل نماید .شش طعم موجود می تواند روی دوشا (dosha) یا قانون کلی بدن تاثیر عمیقی بگذارد. با تذکر به غذاهای آیورودا هر کدام از ما در گروه از گروه های سه گانه ذهن/ جسم/ عاطفه قرار داریم که خصوصیات ی فیزیکی و ذهنی خاصی را برای ما خلق می نماید . این سه اصل عمده به نام دوشا مشهور است. بیشتر ما دو یا سه ویژگی دوشا داریم که کم بیش ریشه در طبیعت ما دارند.
سه دوشا مشهور عبارتند از : vata ,pita kapha .

Kapha dosha
افرادی که در دسته Kapha قرار دارند به طور معمول از نظر جسمانی قوی هیکل می باشند ؛ باسن شانه های پهن ؛ موهای مواج ضخیم ؛ استقامت بدنی خوب ی دارند . از نظر ذهنی این افراد دیرآموزند ولی حافظه قوی دارند. از نظر عاطفی ، وفادار دارای ثبات شخصیت و قابل اعتماد هستند .

Pittaa dosha
افراد پیتا ساختمان جسمی متوسط ی دارند. ضربان ماهیچه ای خوب ی دارند؛ بیشتر افرادی گرم خو می باشند ؛ موهای سرشان سریع سفید می شود یا زود تاس می شوند؛ انرژی خیلی را رفیق دارند به قرمزی می زنند و یک رژیم غذایی قوی دارند یعنی نسبتا تمام چیز را می توانند بخورند . از لحاظ ذهنی کاملا افرادی باهوش دارای قدرت تمرکز زیاد افرادی جاه طلب هستند . از نظر حس ی هم به زندگی پر شور اشتیاقند و رفیق دارند افرادی کامل باشند .

Vata dosha
سومین گروهبندی برای افراد vata است . این افراد از نظر جسمانی در بین سه گروه ظریف ترین هستند . برای این دسته چاق شدن بسیار سخت است. از نظر فیزیکی این افراد لاغر و دارای ساختار استخوانی برجسته هستند .همواره سردشان است.پوست مویی خشک دارند و ماهیچه های ظریفی دارند. از نظر ذهنی افرادی هستند که زود یاد می گیرند زود فراموش می کنند، از تغییرات لذت می برند بسیار خلاقند. از نظر حس ی زود هیجان زده می شوند و بسیار مشتاق هستند ولی به راحتی مضطرب می شوند.
فهمیدن اینکه شما از کدام دسته هستید، به شما یاری می نماید که بتوانید ادویه ها طعم هایی که برای شما مفید ند را گزینش بکنید .

افراد pitta باید غذاهای شیرین تلخ و گس گزینش کنند ؛ ادویه جاتی مثل زردچوبه ، فلفل سیاه برای افراد پیتا مناسب است.
افراد vata باید غذاهایی شور یا شیرین گزینش کنند ؛ زنجبیل زیره سبز به افراد واتا آرامش می دهد.
افراد kapha باید بیشتر غذاهای تلخ ، تند یا گس بخورند ؛ زردچوبه ، زیره سبز زنجبیل می تواند افراد کافا را تحریک نماید .

آشپزی آیورودا : سوپ ماش

سوپ ماش ، یکی از محبوب ترین غذاها در تغذیه آیورودا است. این سوپ برای هر سه گروه dosha مناسب است به ویژه اگربا ادویه هایی که برای هر گروه مناسب است پخته شود. این غذا بسیار مقوی است و سریع هضم می شود در معده تولید گاز و یا نفخ نمی نماید . و یک راه مطمئن برای کم کردن سایز دور کمر است.

سم زدایی هر روز آیورودا

سم زدایی هر روز بسیار با اهمیت است. یکی از آشامیدن ی های محبوب لیموناد داغ است . به یک فنجان آب جوش یک قاشق چای خوری عسل طبیعی اضافه بکنید و سپس لیمو را از وسط قاچ کرده داخل لیوان بریزید . همین طور می توانید به این آشامیدن ی زنجبیل تازه هم اضافه بکنید .
این آشامیدن ی به سم زدایی بدن شما یاری کرده به هضم سریع غذا یاری می نماید .

مطلب پیشنهادی

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد همان‌طور که بار‌ها در …