خانه / مقالات / مبنای علم و اصول دستگاه رد یاب آب زیر زمینی به شیوه نوین جذب امواج فرو سرخ نامرئی:

مبنای علم و اصول دستگاه رد یاب آب زیر زمینی به شیوه نوین جذب امواج فرو سرخ نامرئی:

بهره برداری از منابع آب زیرزمینی
%name مبنای علم و اصول دستگاه رد یاب آب زیر زمینی به شیوه  نوین جذب امواج فرو سرخ نامرئی:
اکتشاف آب
دید کلی

بسیاری از جوامع یا افراد ، قدر نعمت‌های موجود را نمی‌دانند و این قدرنشناسی را بهره برداری نادرست از این نعمت‌ها نشان می‌دهند. یکی از این نعمت‌های بزرگ خداوند آب است. چون منابع آب محدود است، باید در استفاده از آنها دقت کافی به عمل آید. در بخش کشاورزی ، عوامل بسیاری سبب هدر رفتن میزان بسیاری از آب می‌شود که بر فراز آنها عبارتند از:

آبیاری مزارع در نامناسب

آبیاری به زمان ظهر که گرمای هوا سبب افزایش تبخیر می‌شود، میزان بسیاری از آب را هدر می‌دهد.
غرقابی کردن زمین کشاورزی نفوذ دادن آب به اعماق زمین

آب زیاد دادن به زمین ، سبب می‌شود که خاک تا عمق بسیاری از آب پر شده ، فضاهای خالی آن پر شود.
آلودگی آبها

توسط سموم دافع آفات گیاهی و یا ریختن کودهای شیمیایی آبها آلوده می‌شوند.
تامین آب آشامیدن ی شهر و روستا

مردم به آب سالم برای آشامیدن پرداختن به امور بهداشتی نیاز دارند. تامین آب با صرف نرخ سرمایه گذاری زیاد انجام می‌‌شود. در تامین آب سالم مناسب ، به مراحل زیرین پرداخته می‌شود:

کشف منابعی که برای آشامیدن وبقیه مصارف مردم مناسب باشد.

جمع آوری آبهای سطحی یا بهره برداری از آبهای زیرزمینی

تصفیه آب برای رفع آلودگیهای اقطعا لی

انتقال آب از محل تصویه به محل‌های مصرف (شهر و روستا)

مراقبت از تاسیسات کانالها و لوله‌های انتقال آب

تمام مسائل اخیر به تخصص ، هزینه و نیازمند است. پس در مناطق شهری روستایی آبهای آشامیدن ی لوله کشی شده یا تصفیه شده با صرف مخارج بسیاری فراهم می‌شود و باید در استفاده از آنها دقت کافی به عمل آید. زندگی شهرنشینی تراکم جمعیت در شهرها تذکر به امور بهداشتی آنها سبب شده است که نیاز بیشتری به آب آشامیدن ی سالم حس شود. تامین آب مناطق شهری و روستایی برخی وقتها سبب کم شدن مورد نیاز کشاورزی و باغداری می‌شود.
بهره برداری از آب در صنایع

در اوایل قرن بیستم ، از کل مصارف آب در جهان ، حدود ۶% در بخش صنایع مصرف می‌شد. هم اکنون این رقم ۴٫۵ مساوی شده است. در ایران تنها ۵% از کل مصرف آب مربوط به صنایع می‌باشد. آبی که به صنایع می‌رسد، اکثرا ٌ بسیار زود کیفیت خود را از دست می‌دهد یا گرمای آن زیاد می‌شود یا آلودگی شیمیایی و میکروبی پیدا می‌کند. گرمای آب مورد نیاز صنایع را می‌توان با برجک‌های خنک کننده گرفت آب را دوباره یا چندباره مورد مصرف قرار داد. اما رفع آلودگی شیمیایی یا میکروبی به تخصص تعرفه بسیاری نیاز دارد. اما آبهای آلوده صنعتی به مدت بسیاری در طبیعت باقی می‌مانند.
بحران آب

روند افزایش جمعیت و گسترش منابع نیاز به آب برای تامین غذای بشری سبب شده است که آب به عنوان یک علت حیاتی و بوجود آورنده بحران تلقی شود. کافی است برای پی بردن به ارزش آب و نقش آن در ایجاد تنش های سیاسی به جدالهای سران کشورها بر سر تقسیم آبها مرزهای آبی توجه شود. برای حل این بحران استفاده از آب رودخانه‌ها تا سقف معین ی مجاز است. آبهای مرزی حتی جنگهایی را بین کشورها به وجود آورده اختلافات مهم ایجاد کرده است که با مصرف مناسب و برنامه‌ریزی دقیق در مصرف می‌شود از این بحرانها خلاصی یافت.
مصرف بهینه آب

بر طبق ارزیابی ‌های به عمل آمده معدل آب مصرفی سرانه جهان (صنعتی ، کشاورزی آشامیدن ی) در حدود ۵۸۰ مترمکعب برای هر نفر در سال است. متاسفانه این رقم در ایران با کمبود منابع آب ، ۱۳۰۰ متر مکعب در سال است. این امر بیانگر اتلاف منابع آب و اسراف بیش از میزان منابع حیاتی است.

میزان استفاده سرانه آب لوله کشی آشامیدن ی در شهرهای ایران در حدود ۱۴۲ متر مکعب در سال است که از استفاده سرانه برخی کشورهای اروپایی پُرآب مانند اتریش (۱۰۸ مترمکعب درسال) و بلژیک (۱۰۵ مترمکعب درسال) بیشتر است. یکی از دلایلش این است که در ایران از آب آشامیدن ی تصفیه شده برای شستشوی ماشین ، حیاط ، آبیاری باغچه‌ها استحمام ، شویی و ظرفشویی مصرف می‌شود، در حالی که در اکثر کشورها آب آشامیدن ی از آبی که بهبقیه مصارف می‌رسد ، جداست.

برای بهره برداری درست از آبهای آشامیدن ی بهداشتی ، ممکن است بهترین راه جدا کردن آب آشامیدن ی از آبهای مصرفی دیگر است.

در کشاورزی باید روشهای آبیاری متناسب با محیط باشد و یا از روشهای جدید آبیاری مصرف شود که اتلاف آنها کم است. برای مثال آبیاری بارانی یکی از راه های بهره برداری از آبها در کشاورزی است.

تهیه آبهای آشامیدن ی بهداشتی شهر روستا به علت اینکه تصویه می‌شوند، بسیار پرتعرفه ‌تر از آبهای کشاورزی صنعتی است. پس باید در مصرف این آبها دقت کافی به عمل آید.

آلودگی آبها

مسائل بهره برداری از منابع آب جهان فقط به مصرف نادرست بر نمی‌گردد. بعضی وقتها آدم با کارهای نادرستش ماهیت آب را تغییر می‌دهد که به آن آلودگی آب گویند. آلودگی آب تغییرات فیزیکی ، شیمیایی زیستی (میکروبی) را حاوی می‌شود. که عمده‌ترین این آلودگی‌ها را در زیر لیست می‌کنیم.

وارد کردن زباله های صنعتی یا خانگی در آب

ریختن فاضلاب صنعتی خانگی بیمارستانی در آب

آلودگی گرما ی آب که از طریق عملیات صنعتی در آب رودخانه‌ها ایجاد می‌شود. برای مثال نیروگاه‌های تولید برق تولید فلزات و برخی کالاهای دیگر سبب آلودگی گرما ی آب می‌شوند. گرم شدن آب ، ارگانیسم موجودات زنده جهان را بهم می‌زند، زیرا برخی از گیاهان ماهی‌ها موجودات زنده آبزی در آب رودخانه‌ها و دریاچه‌ها تا دمای خاصی می‌توانند تحمل کنند دمای بیشتر یا کمتر از آنها حیات آنها را به تهدید می‌اندازد. پس آلودگی گرما ی نیز در نوع خود با اهمیت است.

وارد کردن سموم دافع آفات گیاهی کودهای شیمیایی آب را آلوده می‌کند. ورود مواد شیمیایی عناصر نامطلوب در آب سبب آلودگی شیمیایی آن می‌شوند و چون آب در طبیعت در گردش است، آلودگی آب سریعا گسترش می‌یابد. جیوه سرب ، مواد شیمیایی سمی ، از تهدید ناکترین آلوده کننده‌های آب هستند برخی از این مواد سالها در محیط باقی می‌مانند حیات جانداران و گیاهان را به تهدید می اندازند.

مطلب پیشنهادی

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد همان‌طور که بار‌ها در …