خانه / مقالات / مقایسه wimax: ایرانسل یا مبین نت؟

مقایسه wimax: ایرانسل یا مبین نت؟

مقایسه وایمکس: ایرانسل یا مبین نت؟
wimax weblogina مقایسه wimax: ایرانسل یا مبین نت؟
خرید شارژ وایمکس

وایمکس (Wimax) را می‌توان یک تکنولوژی نوپا در کشور قلمداد کرد. اتصال به اینترنت پرسرعت با پوششی در سطح شهر که قابلیت انتقال اندازه بالایی از داده‌ها را دارد می‌تواند یک تجربه هیجان‌انگیز باشد که این هیجان لذت استفاده از اینترنت بی‌سیم با فضای به مراتب بیشتر از وایرلس را دو شرکت ایرانسل مبین نت در اختیار ما قرار می‌دهند. قبل از دو شرکت مربوطه، کمپانی ‌هایی در سطح استان‌ها بوده‌اند که این تکنولوژی را با قیمت‌های نسبتا بالا با تذکر به نوپا بودن آن عرضه می‌کردند ولی با صادر شدن مجوز مجموعه ‌هایی همچون مبین‌نت ایرانسل، دسترسی برای بیشتر افراد جامعه ممکن شد.

ابتدا ایرانسل با مجوز ۷ شهر خود پایه‌های رابطه وایمکس را ایجاد کرده وایمکس رسانی به شهرهای بزرگ کشور را شروع کرد تا چند ماه بعد از آن مبین نت نیز کار خود را به عنوان اپراتور همه ی شروع کند خدمات وایمکس را این بار برای همه ایران طی یک بازه زمانی فراهم نماید . در حال حاضر ایرانسل پوشش ۷ شهر را کامل کرده است در شهرهای مربوطه خدمات می‌دهد و شرکـت رقیب یعنی مبین‌نت نیز با پوشش همه ی به صورت کلی فقط در مرکز استان‌ها با تعداد دکل‌های تعریف شده شروع به ارائه خدمات کرده است. برای افرادی که در مرکز استان‌های تحت پوشش ایرانسل نمی‌باشند تنها یک انتخاب باقی می‌ماند و آن مبین نت است ‌! ولی برای استفاده از خدمات مبین نت هم نسبتا باید در مراکز استان باشید. چنانچه در منطقه‌ای باشید که هر دو اپراتور دارای پوشش هستند باید یکی را انتخاب بکنید و این انتخاب با مقایسه آسان‌تر می‌شود. ما در این مقاله به ارزیابی این دو اپراتور وایمکس پرداخته‌ایم تا کار را برای شما آسان‌تر کنیم.
مناطق تحت پوشش
مبین‌نت: مهم‌ترین فاکتوری که مبین نت به آن افتخار می‌کند در تبلیغات بسیار از آن یاد می‌کند همین پوشش همه ی این اپراتور است که آن را از اپراتور رقیب یعنی ایرانسل متمایز می‌کند.‌‌ همان گونه که در بالا گفته شد مبین نت کل ایران را تحت پوشش قرار می‌دهد تا به حال هم به صورت گذرا این کار را انجام داده است اما یک مسئله وجود دارد آن قوی بودن سیگنال‌ها (امواج) است که این مورد فقط در مرکز شهر‌ها به چشم می‌خورد و اگر شما کمی در حاشیه شهر باشید اقطعا لا جزو پوشش متوسط ، ضعیف حساب می‌شوید. شما با مراجعه به وبسایت مبین نت می‌توانید مناطق تحت پوشش را با تفکیک شهر‌ها ببینید پوشش بیرونی، داخلی و گوگــل ارث را مشاهده بکنید و از وضعیت منطقه اگاه شوید، وجود نقشه گوگــل ارث برای معین کردن منطقه تحت پوشش یک مزیت مبین نت به ایرانسل می‌باشد که شما در چند دقیقه می‌توانید از وضعیت شهر، خیابان و پوشش محل زندگی اقوام نیز آگاه شوید.
ایرانسل: ‌به نظر می‌رسد ایرانسل با پوشش شهرهای کمتر، کار سبک تری را در پیش دارد و در وهله به وهله به قدرت امواج شهرهای تحت پوشش اضافه می‌کند. ایرانسل هم مانند مبین‌نت مرکز شهر‌ها را تحت پوشش خود قرار داده است و کمی آن‌طرف‌تر از مرکز شهر را در میزان سیگنال‌دهی متوسط نگاه داشته است و کار تقویت آنتن دهی را به فازهای بعدی منتقل کرده است. در وبسایت ایرانسل پوشش نقاط مختلف به شکل عکس (نقشه) با سه رنگ بندی متمایز شده که جزئیات زیاد در آن معین نمی‌باشد و اگر با پشتیبانی ارتباط بگیرید، اپراتورهای شرکـت دسترسی به نقشه کامل را برای غیر ممکن اعلام می‌کنند و صرفا شخصی دسترسی به نقشه کامل (شبیه گوگــل ارثی که مبین‌نت در وبسایت قرار داده است) دارد که بعد از ثبت نام شما برای کنترل منطقه و تحت پوشش بودن منطقه با شما ارتباط می‌گیرد و تاییدیه پرداخت را می‌دهد.
مودم‌ها و هزینه راه اندازی
مبین‌نت: مبین‌نت برای تنوع مدل وای فای شبیه اپراتور ایرانسل با قیمت ۱۱۰ هزار تومان عرضه کرد و با این کار کمی مشتریان خود را راضی کرد. اما ایرانسل نیز مشکلات ی با ارائه همین مودم‌های شیک دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم. تعرفه راه اندازی اولیه وایمکس (نصب) در اپراتور مبین نت ۱۰ هزار تومان می‌باشد. برای افرادی که آنتن دهی ضعیف دارند مودم فضای باز تجویز می‌شود که قدرت گیرندگی بالاتری نسبت به مودم‌های داخلی دارد و اما قیمت بالاتری‌! این مودم‌های مشابه مودم‌های ایرانسل از لحاظ شرکـت سازنده و هم قیمت مصرف کننده می‌باشد.
ایرانسل: ایرانسل ابتدا مودم‌های رو میزی نسبتا حجیم را با قیمت پایه ۱۱۰ هزار تومان عرضه کرد
و به مرور زمان این قیمت به ۸۰ هزار تومان رسید و بعد از آن، این مودم‌ها ناپدید شد و مودم‌های جدید ایرانسل با پورت usb با تقویت کننده و قابلیت حمل (بدون نیاز به کابل شبکه) با‌‌ همان قیمت ۸۰ هزار تومان معرفی شد که از این مودم‌ها استقبال خوب ی به عمل آمد. در همین بازه‌های زمانی مبین‌نت مشغول به فروختن مودم‌های شبیه مودم‌های ابتدایی ایرانسل بود. ایرانسل در کنار این مودم مد وای فای هم عرضه می‌کند که ا این مودم‌ها به‌روز رسانی شده‌اند آنتن‌های ان حذف شده و جمع و جور‌تر گشته‌اند. هزینه راه اندازی وایمکس (نصب) در اپراتور ایرانسل ۸ هزار تومان می‌باشد. برای گیرندگی خوبتر نیز شبیه مبین‌نت مودم‌های بیرونی با قیمت ۲۰۰ هزار تومان نصب می‌شود. مودم‌های رومیزی طرح قدیمی که مبین‌نت با قیمت ۸۰ هزار تومان عرضه می‌کند، ایرانسل با ۵۰% درصد این قیمت (به‌تازگی) به مشتریان خود ارائه می‌دهد.
نکته: اخیرا ایرانسل در جشنواره دهه فجر شروع به تخفیف برای (۵۰ % ارزان‌تر) برای مودم‌های داخلی از نوع usb وای فای را کرده بود که شما مودم‌ها را نیم بها تحویل می‌گرفتید ولی شروع شدن جشنواره همانا تاخیرهای پی در پی همانا! به طور معمول ایرانسل بعد از ثبت سفارش شما در روزهای عادی بعد از حداکثر ۷۲ ساعت نسبت به نصب و راه اندازی وایمکس بوسیله کار‌شناسان اقدام می‌کند ولی افرادی که در طول جشنواره ثبت نام کرده بودند تا لذت تخفیف مخصوص را بچشند بیشتر از هفته باید منتظر می‌ماند و در انتها با گفتن این عبارت که «مودم‌ها تمام شده»‌‌ همان مودم‌های رومیزی را برای شما به صورت امانی (ممکن است هم برای همیشه) می‌آوردند و به شما می‌گفتند که تا آمدن مودم‌ها باید از همین مودم‌ها استفاده بکنید . تخفیف برای این مسائل را هم دارد!
سرعت‌های دسترسی، تعرفه ‌ها، جشنواره‌ها
مبین‌نت: اپراتور مبین‌نت در اولین روز دسترسی شما تا قبل از وصل شدن حساب اصلی شما سرعت Demo به شما می‌دهد که یک مگابیت یا دومگابیت بر ثانیه (برای ۵۱۲ کیلوبیت به بالا) با پهنای باند ۱۲۸ مگابایت است شما می‌توانید از آن تا وصل شدن سرویس خود مصرف بکنید . مبین‌نت دارای نرخ ‌های گوناگونی در سرویس‌های خود است ولی چیزی به نام نامحدود وجود ندارد و تمام سرویس‌ها دارای محدودیت هستند تا مصرف بیش از میزان از سرویس نشود. سرعت‌های مختلف این اپراتور با نام‌های مختلف معین می‌شود و سرعت‌ها از ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانبه (کاربران خانگی) تا ۲ مگابیت بر ثانبه ادامه دارد که هر یک دارای اندازه پهنای‌باند معین هستند که با توجه به نیاز کاربر انتخاب می‌شود. مبین‌نت دارای جشنواره فصلی یا اشتراک سالیانه است که شما با انتخاب آن مودم داخلی رایگان جایزه می‌گیرید. اما شرایط جشنواره با تذکر به نیاز کاربر ممکن است مناسب باشد یا نباشد.
ایرانسل: در اپراتور ایرانسل کلمه‌ای به نام «نامحدود» وجود دارد ولی این نامحدودیت به شکلی محدود شده است این بدین مفهوم است که شما نمی‌توانید بیش از میزان از اینترنت مصرف بکنید تا حقوق افراد دیگر حفظ شود و اگر اینطور شود و در ماه بیش میزان (این میزان را اپراتور ایرانسل تعیین می‌کند) مصرف بکنید وارد لیست سیاه خواهید شد استفاده شما محدود می‌شود. ‌پس باید حواستان باشد استفاده بیش از میزان نکنید. ایرانسل هم دارای سرعت‌های مختلف از ۱۲۸ کیلوبیت تا ۲ مگابیت بر ثانیه است و فرق عمده آن با مبین‌نت در پهنای‌باند ماهیانه کاربر است. ایرانسل دارای طرح‌های تشویقی مفرق ی است، به طور مثال چنانچه نرخ ۶ ماه اشتراک (نامحدود) را یکجا پرداخت بکنید یک مودم رایگان جایزه می‌گیرید یا ۳۳% تخفیف در قیمت‌ها برای شما اعمال می‌شود.
کیفیت خدمات
مبین نت: پوشش کامل مناطق مبین‌نت بر روی سایت معین شده است چنانچه در منطقه‌ای باشید که امواج به بهتر ی به مودم شما برسد و آنتن‌ها پر باشد کیفیت قابل قبول است و سرعت دانـلود نیز مناسب در اندازه حقیقی برخی اوقات بیشتر از میزان استاندارد نیز می‌شود که تمام این‌ها بستگی به پوشش منطقه شما تراکم ساختمان‌ها دارد. نوسانات Ping هم در میزان نرمال می‌باشد گاهی اقات پینگ شما ممکن است به میزانی بالا رود که انتظار آن را نباشید و در اجرای ارتباط‌های آن مثل گیم آنلاین یا دیدن فیلـم ‌ها کمی به مساله بر بخورید. در گاهی از روز‌ها ممکن است کیفیت افت شدیدی داشته باشد که ممکن است به دلیل ارتقاء سخت افزاری یا مسائل در شبکه باشد. فناوری وایمکس طوری است که رابطه مستقیمی با روش رابطه شما و دید دکل دارد و ممکن است گاهی افراد در مناطق به اصطلاح کور باشند و پوشش بهتر ی نداشته باشند که همین امر باعث می‌شود سرعت دانـلود /آپلود بهتر ی را تجربه نکنند.
ایرانسل: اپراتور ایرانسل در ابتدا که شروع به ارائه فناوری وایمکس کرده بود دارای مشکلات ی بوده که اکثر آن به ضعیف بودن سیگنال‌ها و یا به عبارت بهتر نبود دکل کافی مربوط می‌شد ولی با گذشت زمان کیفیت خدمات خود را در شهرهای تحت پوشش ارتقا داده و در در مرکز شهر‌ها اطراف آن پوشش دهی بهتر ی دارد گرچه ممکن است برخی از افراد از ضعیف بودن سیگنال‌ها گله داشته باشند ولی در کل مراکز شهرهای تحت پوشش سیگنال‌های دریافتی که با تذکر به تراکم ساختمان‌ها نزدیکی به دکل است مناسب می‌باشد در حاشیه شهر‌ها نیز ممکن است کیفیت امواج دریافتی ضعیف یا در میزان متوسط باشد که این مساله با مودم بیرونی حل می‌شود.
نکته: در مورد کیفیت آنتن‌دهی و این‌که کدام پوشش بهتری دارند اظهار نظر سخت است چون در هر منطقه و با توجه به موقعیت جغرافیایی، تراکم ساختمان‌ها تعداد دکل‌های موجود شرایط تفاوت می‌کند.
پشتیبانی وایمکس
مبین‌نت: این اپراتور دارای یک خط مخصوص برای ارتباط مشتریان با مرکز پشتیبانی است که شما بعد از شنیدن عبارات پیشفرض با فشردن دکمه ارتباط با اپراتور به پشتیبان‌های این کمپانی وصل می‌شوید. ‌با توجه به ساعات ارتباط شما ترافیک ارتباط ‌ها ممکن است چند دقیقه به موسیقی انتظار گوش فرا دهید. پشتیبان‌های مبین‌نت می‌توانند به شما در پاسخگویی در در زمینه ‌ مسائل مودم، قطع شدن سرویس، پرداخت‌ها، ضعیف شدن پوشش و علت آن و آموزش ی‌های ابتدایی در مورد اتصال مودم و روش اتصال آن به رایانه و شیوه مصرف از آن یاری برسانند.
ایرانسل: ‌ایرانسل دارای دو خط برای پشتیبانی مشتریان است؛ یک خط ویژه برای ارتباط از خطوط ایرانسل و یک خط برای ارتباط ازبقیه خطوط که به شما توصیه می‌کنیم اگر از وایمکس ایرانسل مصرف می‌کنید قطعا خط ویژه برای ارتباط با پشتیبانی تهیه بکنید چون برای حرف با اپراتور حداقل باید ۱۵ دقیقه منتظر بمانید چنانچه با خطوط ایرانسل ارتباط بگیرید نرخ دقیقه از حساب شما کم می‌شود. بعد از اینکه بعد از ۱۵ یا ۲۰ دقیقه صوت موزیک انتظار را شنیدید به اپراتور وصل شدید شبیه مبین‌نت یک پشتیبان با‌‌ همان اطلاعات اولیه با شما حرف می‌کند و در مورد مسائل شما که می‌توانند از عدم پوشش بهتر تا خرابی مودم دیرکرد کار‌شناسان نصب باشد به شما یاری کنند.
مدت زمان نصب وایمکس
مبین‌نت: چنانچه در شهرهای بزرگ باشید از طریق نمایندگی‌ها کار بکنید ممکن است بعد از چند ساعت سرویس شما را وصل شود ولی این مورد بیشتر بستگی به شهر شما نمایندگی مجموعه مبین‌نت دارد ممکن است تا سه روز طول بکشد ولی بیشتر نصب‌ها در ۲۴ ساعت بعد از ثبت نام انجام می‌شود.
ایرانسل: این اپراتور شرایط مشابه مبین‌نت را دارد ولی جدید ا بعد از جشنواره‌های دهه فجر عرضه مودم‌های نیم بهاء، اپراتور ایرانسل مجبور به تحویل مودم‌های قدیمی خود به علت نداشتن مودم کافی شده است و مدت زمان نصب به‌‌ همان علت نداشتن مودم ممکن است به بیشتر از هفته ممکن است بیشتر از این مدت بی‌انجامد.
نتیجه‌گیری کلی
با توجه به مقایسه بالا هر کاربر بنا به شرایط خود و نیاز‌ها، یک اپراتور را برای سرویس‌دهی انتخاب می‌کند. اپراتور ایرانسل دارای مزیت‌هایی همچون مودم ارزان‌تر، سرویس نامحدود (به شکل محدود) یا پوشش کامل‌تر هفت شهر تحت پوشش خود است و در آن سو اپراتور مبین‌نت با پوشش همه ی، اپراتور بهتر و کامل برای رقابت با ایرانسل است. مزیت مبین‌نت را می‌توان در پوشش همه ی کل کشور دانست که شما با مسافرت هم می‌توانید در هر شهر از وایمکس استفاده بکنید . انتخاب بین این دو اپراتور بستگی به شرایط کاربر میزان پوشش دهی دارد. در یک منطقه ممکن است اپراتور ایرانسل نسب به مبین‌نت قوی‌تر عمل نماید یا بالعکس، ‌برای گزینش یکی از این دو اپراتور باید تمام جوانب را در نظر گرفت پوشش منطقه راسنجید مورد مناسب‌تر را انتخاب کرد. شما هم می‌توانید تجربیات را در رابطه با مصرف از خدمات وایمکس هر دو مجموعه با وبلاگینا به‌اشتراک بگذارید.

مطلب پیشنهادی

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد همان‌طور که بار‌ها در …