خانه / شهدا و دفاع مقدس / یادمان علقمه ، مقتل شهدای عملیات کربلای ۴

یادمان علقمه ، مقتل شهدای عملیات کربلای ۴

یادمان علقمه ، مقتل شهدای عملیات کربلای ۴

%D8%A8%D9%82%DB%8C%D9%87 %D8%AF%D8%B1 %D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%87 %D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8 یادمان علقمه  ، مقتل شهدای عملیات کربلای 4
=================================================
کربلای ۴ آخر مظلومیت رزمنده ها و همچنین شهدامون بود .روحشون شاد یادشون گرامی

یادبود شهدای عملیات کربلای ۴ در منطقه جنوبی جزیره ام الرصاص و همچنین شمال جزیره مینو واقع شده می باشد

در غرب جاده خرمشهر – آبادان و همچنین منتهی الیه کوی آریا ، و همچنین در کناره رود اروند منطقه ای وجود دارد که هنوز آثار بمباران¬های دژخیمان بعثی بر روی ساختمان های اطراف مشهود می باشد. آن منطقه یاد آور عملیات کربلای ۴ و همچنین شهدای مظلوم آن عملیات می باشد که در زمستان ۱۳۶۵در آن منطقه حماسه آفریدند . عملیات کربلای ۴ در مورخ ۳/۱۰/۱۳۶۵ با رمز « یا رسول الله (ص) » آغاز شد. غواص ها ساعاتی قبل از شروع عملیات به درون آب رفته و همچنین به سمت خط دشمن حرکت کردند. در آن میان ، نیروهای دشمن که کاملا آماده و همچنین هوشیار بودند ضمن پرتاب منور ، با تیربار و همچنین خمپاره به طرف آن هم ها شلیک می کردند. یکی از منطقه ها و مناطق حساس عملیات ، جزیره امل الرصاص و همچنین نوک بوارین بود، که به رغم تلاش بسیاری که جهت تصرف آن هم انجام شد به خاطر هوشیاری دشمن امکان ادامه درگیری از میان رفت . لذا به منظور حفظ قوا و همچنین طراحی مجدد عملیات آتی ، از ادامه نبرد اجتناب شد. آن نقطه یادآور حماسه رزمندگان تیپ ۳۲ انصار الحسین (ع) همدان و همچنین ۳۳ المهدی (ع) فارس در عملیات کربلای ۴ بوده می باشد. /
یادبود شهدای عملیات کربلای ۴ در منطقه علقمه در کنار اروندرود، هفته‌ی بعدی افتتاح می‌می شود.
 محمدرضا میراضی ـ‌ نماینده‌ی ستاد مرکزی راهیان نور در خرمشهر ـ با اعلام آن خبر گفت: آن منطقه خط مرزی می باشد که عملیات کربلای ۴ در سال شمسی ۱۳۶۵ از آن هم آغاز شده می باشد و همچنین پیش‌بینی ما آن می باشد که آن منطقه به خاطر بکر بودنش می‌تواند یادمان خیلی زیاد مطلوبی جهت بازدید کاروان‌های راهیان نور باشد.
او همچنین که در جمع کاروان اعزامی اصحاب رسانه به منطقه ها و مناطق عملیلتی جنوب در دوران دفاع مقدس سخن می‌گفت، ادامه داد: امیدواریم از قسمتهای آخر هفته‌ی بعدی با آغاز پذیرش زائر به آن منطقه ها و مناطق، ناگفته‌های عملیات کربلای ۴ که مصداق تکلیف مداری رزمندگان اسلام بود، پذیرای کاروان‌های راهیان نور باشد.
هم اکنون در آن محل، خادمان کاروان‌های راهیان نور در حال انجام مراحل پایانی آماده‌سازی آن یادبود خواهند بود. /
علقمه ایران …
منطقه عملیاتی کربلای ‌۴ شامل ارزش و همچنین ویژگی‌های مهم سیاسی و همچنین نظامی می باشد و همچنین می قدرت آن هم را مهم‌ترین منطقه عملیاتی در جبهه جنوب دانست. مرکز آن منطقه، نخلستان‌های اطراف اروندرود- حد فاصل جزیره بلجانیه تا بصره می باشد که عرض آن هم ۴ تا ۵ کیلومتر و همچنین طول آن هم حدود ۱۵کیلومتر می‌باشد.
زمین منطقه عملیاتی نیز شامل نهرها و همچنین کانال‌های کشاورزی می باشد که جهت پدافند موقعیت مناسبی دارد و همچنین جناحین منطقه نیز از شمال به آب گرفتگی شلمچه و همچنین کانال پرورش ماهی و همچنین از جنوب به خور زبیر و همچنین زمین‌های باتلاقی اطراف آن هم منتهی می‌می شود و همچنین دشمن در آن هم اقتدار و قدرت پاتک ندارد. بعد از ده ماه بسیج امکانات و همچنین مقدورات کشور و همچنین بهره بری و استفاده از تبلیغات گسترده و همچنین وسیع مبنی بر مشخص کردن سرنوشت جنگ در شرایطی که منابع صنعتی و همچنین اقتصادی و همچنین مراکز آب و همچنین برق کشور هدف بمباران شدید و همچنین گسترده دشمن قرار داشت،
اجرای عملیات کربلای۴ با چهار قرارگاه به نام‌های نجف، قدس، کربلا و همچنین نوح در دستور کار قرار گرفت و همچنین چهار منطقه شلمچه، ابوالخصیب، مقابل ام‌الرصاص و همچنین جزیره‌ مینو به آن دلیل که به لحاظ مانور، آتش، عقبه و همچنین پشتیبانی به هم وابسته‌اند جهت تصرف شهرستان بصره و همچنین تهدید جاده صفوان- بصره در آن عملیات انتخاب شد و همچنین بر آن اساس قرارگاه نجف از شمال پنج‌ضلعی شلمچه تا جزایر بوارین و همچنین ام‌الطویله با هدف پیش‌روی در محور شلمچه، قرارگاه قدس با عبور از منطقه ام‌الرصاص- بوارین با هدف پیش‌روی در محور پتروشیمی و همچنین ابوالخصیب، قرارگاه کربلا از مقابل جزیره ام‌الرصاص با هدف تأمین کل منطقه و همچنین پیش‌روی تا جاده دوم و همچنین سوم و همچنین قرارگاه نوح با هدف تأمین جناح چپ و همچنین پیش‌روی در مقابل جزیره مینو، اجرای عملیات را در شش مرحله بر عهده گرفتند.
عملیات می‌بایست در ساعت ۲۲:۳۰ مورخ ۳/۱۰/۱۳۶۵ آغاز می شود. به همین خاطر غواص‌ها ساعاتی قبل از شروع عملیات به درون آب رفته و همچنین به سمت خط دشمن حرکت کردند. در آن میان نیروهای دشمن که کاملا آماده و همچنین هوشیار بودند ضمن پرتاب منور، با تیربار و همچنین خمپاره به طرف نیروهای خودی شلیک ‌کردند. در مجموع عملیات خارج از کنترل و همچنین هدایت فرماندهی قرارگرفته بود و همچنین قبل از هر دستوری یگان‌ها با توجه به نوع اوضاع و همچنین هوشیاری و همچنین عکس‌العمل دشمن به محض رسیدن به ساحل، درگیری را آغاز کردند.
با آن حال رمز عملیات”یا محمد رسول الله(ص)” حدود ساعت ۲۲:۴۵ اعلام شد و همچنین نیروهای عمل کننده تنها و فقط توانستند در جزایر سهیل، قطعه، ام‌الرصاص، ام‌البابی و همچنین بلجانیه نفوذ کنند و همچنین در بعضی منطقه ها و مناطق نیز به صورت موضعی رخنه نمایند. در مقابل نیروهای دشمن با  پرتاب پی‌در‌پی منور و همچنین اجرای چند مورد بمباران کنار نهر‌عرایض(عقبه بعضی از یگان‌ها) و همچنین همچنین اجرای آتش مؤثر روی رودخانه اروند، عملاً نهاد غواص‌ها و همچنین نیز نیروهای موج دوم و همچنین سوم را به هم زد. به طوری که نیروهای یگان‌های مجاور بعضا پراکنده شده و همچنین اغلب نمی‌توانستند روی هدف عمل نمایند. یکی از منطقه ها و مناطق حساس عملیات، نوک جزیره ام‌الرصاص بود که به رغم تلاش بسیاری که جهت تصرف آن هم انجام شد، به خاطر هوشیاری دشمن امکان ادامه درگیری از میان رفت.
دشمن با شلیک پرحجم تیربار روی آب، از عبور نیروها از تلاقی اروند و همچنین کارون جلوگیری کرد چرا که به خاطر حساسیتی که دشمن نسبت به ام‌الرصاص داشت، در پدافند آن هم از ۹ رده مانع طبیعی و همچنین مصنوعی بهره می‌برد، به طوری که هرگاه از هر خط عقب رانده می‌شد در خط بعدی که نسبت به خط قبلی اشراف و همچنین مسلط بودن و تسلط داشتن داشت، مقاومت می‌کرد.
دشمن همچنین و علاوه بر بهره بری و استفاده از اطلاعاتی که توسط آمریکا به جبران حادثه ایران گیت(ماجرای مک فارلین) در اختیارش گذاشته شده بود، از هوشیاری کامل برخوردار بود. لذا با بهره بری و استفاده از تاکتیک‌های ضد غواص و همچنین شناور، مانع از انجام عملیات براساس پیش‌بینی‌های قبلی شد. در آن حال با توجه به هوشیاری دشمن به منظور حفظ قوا و همچنین طراحی مجدد عملیات آتی، از ادامه نبرد اجتناب شد و همچنین بلافاصله عملیات کربلای۵  طرح‌ریزی و همچنین اجرا شد. /

====================

 طی مراسمی در منطقه «عملیات کربلای۴ » پرچم متبرک به حرم حضرت ابولفضل العباس (ع) در ورودی «یادمان علقمه» برافراشته شد.
به به گفته ایسناف حجت‌الاسلام آبیار مسئول یادمان علقمه در آن باره گفت: فرآیند آماده‌سازی یادمان علقمه و همچنین کار فضاسازی آن هم با کسب مجوز از ستاد مرکزی راهیان نور به عهده ی تیپ المهدی جهرم استان فارس قرار گرفت.
آبیار در ادامه از شروع بازدید کاروان‌های راهیان نور طی یک هفته اخیر خبر داد و همچنین افزود:یادمان علقمه از تمامی کشور هر روزه زائر دارد. ورودی علقمه یک ورودی خاص می باشد و همچنین با یک فضاسازی منحصر به فردی تزئین شده می باشد که زائر با وارد شدن به آن هم اولین چیزی را که می‌بیند شعار ما ایستاده‌ایم که شعار سال شمسی راهیان نور کشور می باشد.
پرچم متبرک حضرت ابوالفضل العباس به دست امام و پیشوا جمعه و همچنین مسئولان شهرستان جهرم در ورودی یادمان علقمه نصب و همچنین برافراشته شد .
آبیار در پایان از افتتاحیه نمایشگاه بیداری اسلامی در آن یادمان نیز خبر داد.

====================

به به گفته روزنامه نویس و خبرنگار حماسه و همچنین مقاومت فارس(باشگاه توانا)، منطقه عملیاتی «کربلای ۴» از نقاط بکر در جنوب کشور و همچنین جزو آثار ملی ثبت شده می باشد؛ آن محل به لحاظ جایگاه ویژه ای که دارد، طی دو سال شمسی قبل نقطه‌یابی شد.
با توجه به حضور چشمگیر زائران در آن نقطه و همچنین لزوم بهره‌مندی از امکانات رفاهی و همچنین خدماتی، نشست هماهنگی شیوه احداث یادمان «کربلای ۴» با حضور سرهنگ ادیبی دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور، سردار حسینی فرمانده تیپ ۳۳ المهدی (عج) استان فارس، معاونان ستاد مرکزی راهیان نور، رزمندگان و همچنین فعالان حوزه دفاع مقدس در محل یادمان علقمه در شهرستان خرمشهر برگزار شد.
یادمان علقمه شاهد رشادت‌های چهار هزار شهید از ۱۲ لشکر طی عملیات «کربلای ۴» در سال شمسی ۱۳۶۵ می باشد؛ در آن محل آثار بمباران و همچنین تجاوز نیروهای بعثی ساحل اروند رود و همچنین در موقعیت شهرستان مینو و همچنین خرمشهر هنوز دست نخورده مانده می باشد، لذا از اهمیت بیشتری جهت حفظ سند تجاوز دشمن برخوردار می باشد.

====================

به به گفته پسین جهرم، مهدی سرور، با اشاره به آنکه عملیات کربلای ۴ با رمز محمد رسول الله در منطقه شلمچه تا سواحل اروند به صورت گسترده در تاریخ سوم دی ماه سال شمسی ۶۵ انجام شد و همچنین با لو رفتن طرح عملیات پیش از آغاز آن هم توسط هواپیماهای آواکس، به عدم فتح منجر شد گفت: آن عملیات با توجه نتایج آن هم مظلوم واقع شد و همچنین با وجود آنکه رشادت ها و همچنین حماسه های بسیاری کمتر به آن هم پرداخته شده می باشد.
سرور با گفتن آنکه آخر شلوغی آن زیارتگاه از ۱۰ اسفند تا ۶ فروردین می باشد افزود: در زمانهای دیگر پیگیر بازسازی و همچنین کارهای عمرانی آن زیارتگاه هستیم.
او همچنین با گفتن آنکه کرامات بسیاری از شهدا در آن زیارتگاه دیده ایم ادامه داد: شبی در آن زیارتگاه نان به مقدار کافی نبود و همچنین عده ای طبق عادات زمان جنگ از سر سفره کنار رفتند تا بقیه خادمین آن زیارتگاه به مقدار کافی غذا بخورند، فردای آن هم روز یک شهید (برادر یکی از خادمین زیارتگاه علقمه) به خواب  یکی از اقوام یکی از خادمین آن زیارتگاه می آید و همچنین می گوید به آنها نان برسان، آن راوی بعدها که پیگیر می می شود متوجه اتفاقات افتاده در زیارتگاه علقمه می می شود.
سرور در قسمت و بخش غیره ای از سخنانش به نگاه ویژه حضرت فاطمه به شهدا اینگونه می گوید: همسر یکی از مسئولین طراحی دکور آن زیارتگاه، حامله بود و همچنین به همین دلیل  از آمدن شوهر یا همسر خود به آن زیارتگاه ممانعت می کرد و همچنین ما هم درگیر طراحی دکور بودیم و همچنین به آن فرد به شدت نیازمند بودیم، که حضرت زهرا به خواب آن بانو می آید و همچنین می گوید که بگذار همسرت برود به ازای هر یک دقیقه حضور شوهرت در آن زیارتگاه یکسال پاداش نصیب تو و همچنین فرزندت می می شود.
او همچنین در خاتمه از نبود برق و همچنین آب دائم و همچنین پارکینگ مناسب در آن زیارتگاه گلایه کرد و همچنین افزود: معظلات و مسائل و مشکلات اینجا توسط خود شهدا حل می می شود و همچنین معظلات و مسائل و مشکلات و همچنین کمبودهای اینجا به امید خداوند تبارک و تعالی سال شمسی بعدی کاهش می یابد.

====================

عجب حالی دارد سوز کربلای ۴

یادمان عملیات کربلای ۴

در خرمشهر بودیم. از کوچه هایی که هنوز آثار تیر و همچنین ترکش داشت، گذشتیم. روی تابلویی در انتهای کوچه نوشته بود: «به سمت یادمان عملیات کربلای۴».  به سمت پیکان تابلو حرکت کردیم. آن اولین یادمانی بود که در دل شهرستان می دیدیم و همچنین از جاده‌های آسفالت و همچنین آبادانی یک شهرستان به سمت یک منطقه‌ی جنگی می‌رفتیم.  صبح بود؛ خنکی هوا با نسیم هایی که بر سر و همچنین صورتمان روانه می‌کرد، خواب را از سرمان پراند. نزدیک‌تر که شدیم فهمیدیم ما اولین نفراتی هستیم که به بازدید آمده‌ایم. همه جا سوت‌و همچنین‌کور بود؛ جز دو پسربچه‌ که با کنجکاوی آن ور و همچنین آن هم ور سرک می‌کشیدند، کسی را ندیدیم.  در پی پیدا کردن کسی بودیم که یکی از خادمین از چادری برزنتی بیرون آمد. به محض دیدن ما بساط منقل زغالی و همچنین اسپند را آماده کرد.  روی زمین خاک بود و همچنین از آسفالت کوچه‌ خبری نبود. اولین چیزی که نظرمان را جلب کرد، ساختمان های ویران شده‌ی آجری و همچنین سیمانی بود که هنوز جراحت‌های جنگ روی در و همچنین دیوارش خودنمایی می کرد.
یادمان عملیات کربلای ۴
 آن ساختمان‌ها آنقدر معماری زیبا و همچنین محکمی داشتند که با آن همه ویرانی هنوز دلربا و همچنین پابرجا مانده بودند. ساختمان‌هایی ویلایی با اتاق‌های پهناور و بزرگ تو‌در‌تو، و همچنین درختی بلند و همچنین سبز در حیاط. ستون های آن بناها همه گچ‌بری شده و همچنین در نهایت ظرافت در چهار طرف ایوان‌ها دیده می‌شدند. بعدها فهمیدیم که آن منطقه محل زندگی ثروتمندان و همچنین مرفهان خرمشهر بوده می باشد که با شروع جنگ، منزل و خانه‌هایشان را رها می‌کنند و همچنین به شهرهای دیگر پناه می‌برند.
یادمان عملیات کربلای ۴
یک دروازه‌ی خاکی در ورودی یادمان بود که با پرچم‌هایی به نام ائمه زینت داده شده بود. بر روی زمین هم، تپه خاکی کوچک و همچنین ممتدی را می‌دیدی که سیم خاردار، فانوس، سربندهای سوخته، بقایای لباس و همچنین تجهیزات نظامی به روش نامرتب روی آن هم قرار داشتند.  به یک ایستگاه صلواتی رسیدیم و همچنین یک لیوان شربت آبلیمویی با تکه‌های لیمو، نوشیدیم و همچنین به اطراف نظری عمیق افکندیم. حال و همچنین هوای عجیبی در ما پدیدار شده بود. نوای مداحی که به گوش می‌رسید، با تلنگرهایی که بر ما می‌زد، حس شرم را در سراسر پیکرمان به وجود آورد. هنگام و زمانی که به خود آمدیم دیدیم منطقه از جمعیت مملو می باشد و همچنین یک عالمه ماشین فردی یا شخصی و همچنین سواری در بیرون یادمان به انتظار زائران نشسته‌اند. نگاهی به ساعت انداختیم که ۹ صبح را نشان می‌داد با آن حساب نظر ما در مورد خلوتی یادمان غلط از آب دخل و درآمد.  هنگام و زمانی که در سنگر دست‌نخورده‌ای با خمپاره‌‌ی درونش، جای گرفتیم و همچنین از آنجا تصویر ویرانه‌ها را به نظاره نشستیم و همچنین ماکت‌های تصویر شهدا در گوشه و همچنین کنار آن هم‌ها را، جدید و تو و تازه فهمیدم که جنگ یعنی چه؟! آن سنگر آن هم سنگر فرمانده گردان فجر، «شهید جاویدی» بود.
یادمان عملیات کربلای ۴
 به بالای خاکریزی در محاصره‌ی سیم خاردار رفتیم و همچنین شطی عظیم با نیزارهای خشک و همچنین سبز را دیدیم که محل تلاقی رود اروند و همچنین کارون بود. نگاهی به اطراف انداختیم و همچنین تصویر شهدای غواص را دیدیم. ۷۲ شهید غواص که شهید امیر طلایی قهرمان تکواندو و همچنین شهید نادر عباس‌نیا طلبه‌ی جوون هم میان آن هم‌ها بودند. جزایر مرزی عراق به راحتی از آن هم سمت شط قابل دیدن بود و همچنین خاکی که ما روی آن هم ایستاده بودیم، خاکی آشنا با بویی آشنا بود. به خود می‌بالیدیم که یک وجب هم از آن خاک به آن هم سمت شط فروخته نشده می باشد!
یادمان عملیات کربلای ۴
به سختی پیدایش کردیم، از بس خاکی افلاکی بود آن مرد. با کلی سراغ از آن و همچنین آن هم دیدیم در نهایت سادگی با یک لباس خاکی و همچنین کلاهی یشمی بر سر، در مقابل جایگاه ورودی یادمان، مشغول شکستن چوب و همچنین شاخه‌های درخت جهت آتش می باشد. نگاه نافذ و همچنین گویایی داشت. چشمانی که در هنگام صحبت با ما در مورد شهدا، سرخ می‌شد و همچنین حلقه‌ای از اشک در آن هم جمع می‌شد ولی باید توجه داشت فرو نمی‌ریخت. سنی حدود ۵۰ و همچنین اندی به چهره‌اش می‌خورد. باوقار، مهربان زیرا و به درستی که یک پدر، نقطه‌دان و همچنین خیلی زیاد متواضع؛ آنقدر که با اصرارهای متعدد نامش را برایمان نگفت و همچنین ما را به پرسیدن سؤالات بعد هدایت کرد.
یادمان عملیات کربلای ۴
آنقدر گرم ما را مورد پذیرش قرار داد و همچنین آنقدر خوب و همچنین ساده صحبت می‌کرد که زمان را از یاد برده بودیم. هر چند مدت کوتاهی از صحبت‌هایش بهره بردیم، ولی باید توجه داشت به نقطه‌های جالبی اشاره کرد که یکی از آن هم‌ها آن بود: «ما در برابر آیندگان مان سربلندیم که در برابر ارتش عراق با نیروهایی از ۲۱ کشور جهان، ایستادیم و همچنین در تاریخ آن سرزمین ثبت کردیم که در ۵۰۰ سال شمسی قبل با ۴۰ جنگ پهناور و بزرگ در مقابل عثمانی‌ها و همچنین روس‌ها و همچنین … که هر یک قسمتی از مملکت ما را به تاراج برد، ما به بهای خون نگذاشتیم یک وجب از آن خاک به بیگانه‌ برسد.»  شاید آن موضوع تکراری به نظر بیاید، ولی باید توجه داشت شیوه‌ی بیانش ما را به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن‌ فرو برد که تاریخ حافظه‌ای ماندگار دارد جهت بعدی! آن هم‌ها که بودند رفتند و همچنین به بهای خون جهت‌مان خوبی‌ها را حفظ کردند، و همچنین ما چه کردیم جهت ماندگار شدن در تاریخ؟!  آن کربلای ۴ بود که زنده مانده بود و همچنین با همه‌ی افرادی که می‌آمدند جهت دیدن! حرف می‌زد تا بشنوند! خاک کربلایش پاهایمان را می‌لرزاند؛ انگار در تلاطمی خونین بود.  خادم‌ها آنقدر جوون بودند که هنوز پشت لبشان سبز نشده بود و همچنین چقدر پهناور و بزرگ به نظر می‌آمدند. با پاهایی برهنه و همچنین لباسی خاکی بر تن، و همچنین سری که به سمت زمین بود و همچنین چشمانی که در خاک، آسمان را می‌جست.  خیلی زود گذشت، حسابی زمین‌گیر آن زمین شدیم؛ قدرت بازگشت نداشتیم. دلمان لک زده بود روی تلی از آن خاک بنشینیم و همچنین حرف‌های ناگفته و همچنین زخمی‌اش را بشنویم. تنها و فقط لحظه‌ی آخر یک تکه از دل خاک برداشتیم که دلمان تنگ نشود جهت آن آبادی ویران!

=================================================

%D9%86%D9%82%D8%B4%D9%87 %D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%87%D8%A7%DB%8C %D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B7%D9%82 %D8%B9%D9%85%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%AA%DB%8C 1 یادمان علقمه  ، مقتل شهدای عملیات کربلای 4    %D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C %D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B7%D9%82 %D8%B9%D9%85%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%AA%DB%8C %D8%AC%D8%A8%D9%87%D9%87 %D8%AC%D9%86%D9%88%D8%A8 91 3 یادمان علقمه  ، مقتل شهدای عملیات کربلای 4

طبقه بندی:
منطقه ها و مناطق عملیاتی(یادمانها)
، 

منبع
شهدای۸ سال شمسی دفاع مقدس : یادمان علقمه ، مقتل شهدای عملیات کربلای ۴

مطلب پیشنهادی

خاطرات همسران شهدا دفاع مقدس کامل کننده این دفاع است

خاطرات همسران شهدا دفاع مقدس کامل کننده این دفاع است آیین رونمایی از کتاب «گلستان …